Gużyński OP: zabrnęliśmy w ślepy zaułek, tylko głos ofiar może coś zmienić

Gużyński OP: zabrnęliśmy w ślepy zaułek, tylko głos ofiar może coś zmienić
(fot. Ralf Lotys (Sicherlich) / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0))
1 tydzień temu
TVN24 / kk

"W sytuacji, jakiej jesteśmy, głos ofiar jest bezcenny, chociaż tak trudny, bo musi być publiczny. Zabrnęliśmy w tak ślepy zaułek, że niestety tylko głos ofiar może cokolwiek zmienić" - mówi Paweł Gużyński OP.

Dominikanin komentował w TVN24 reakcje po premierze "Zabawy w chowanego", drugiego dokumentu braci Sekielskich poświęconego wykorzystywaniu seksualnemu w Kościele w Polsce.

"Biskupi nie poszli po rozum do głowy po doświadczeniach amerykańskich, irlandzkich, holenderskich, niemieckich i wszelkich innych, jakie się zdarzyły. Wydaje się, że dobry pożytek z rozumu polega także na tym, że wyciągamy wnioski z cudzych błędów, tymczasem polscy biskupi nie poszli po rozum do głowy" - twierdzi dominikanin w rozmowie z TVN24. Uważa, że zachowanie kurii ukazane przez Sekielskich jest "podręcznikowe".

"To się dzieje według scenariuszy dawno temu napisanych" - podkreśla dominikanin i dodaje, że tym cenniejsze są świadectwa ofiar pokrzywdzonych przez księży.

"My niestety w tej chwili nie tylko w Kościele, ale w życiu społecznym i politycznym, jesteśmy skazani na dyktaturę miernot. Miernoty nie rozumieją, miernoty nie współczują, miernoty ukrywają" - uważa Gużyński. Twierdzi, że brakuje osób, które potrafią unieść ciężar problemów z jakimi przychodzi się mierzyć w społeczeństwie. Dlatego apeluje o "mądry sprzeciw" i dojrzałość, które pomagają w przeciwstawieniu się złu.

***

Jeśli jesteś osobą skrzywdzoną w Kościele i potrzebujesz pomocy lub rozmowy, skorzystaj z tej infolinii. Stworzyli ją ludzie świeccy poruszeni Twoim losem:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joël Pralong
27,90 zł
27,89 zł

Książka z założenia Autor jest wsparciem dla osób wykorzystywanych seksualnie w dzieciństwie, a także dla członków ich rodzin, których dotykają bezpośrednio konsekwencje tej przemocy oraz spowiedników i duszpasterzy, którzy towarzyszą tym osobom na drodze do...

Skomentuj artykuł

Gużyński OP: zabrnęliśmy w ślepy zaułek, tylko głos ofiar może coś zmienić
Komentarze (1)
WR
~Wow Ras
19 maja 2020, 14:25
oj coś czuję że o. Gużyński z Holandii już nie wróci ... ale zgadzam się z wypowiedzią

Skomentuj artykuł

Gużyński OP: zabrnęliśmy w ślepy zaułek, tylko głos ofiar może coś zmienić
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.