Hiszpania: Kościół stracił około 30 proc. wpływów

Hiszpania: Kościół stracił około 30 proc. wpływów
Fot. Mathilde Cureau / tk
KAI / tk

W związku z pandemią COVID-19 hiszpański Kościół stracił około 30 proc. swoich wpływów, wynika z szacunków przeprowadzonych przez diecezje tego kraju.

Największe straty parafie w tym kraju zanotowały w pierwszych trzech miesiącach pandemii, czyli w okresie kwiecień-czerwiec, podczas którego obowiązywała przymusowa izolacja społeczna.

Jak poinformował Joseba Segura z CEE, otwarcie kościołów w drugiej połowie 2020 r. nie przywróciło jednak wpływów z tacy, gdyż we wszystkich regionach wprowadzono limity w liczbie obecnych na mszach wiernych. Wskazał, że brak wpływów Kościoła został częściowo zrekompensowany przez rozwijaną od 2016 r. przez hiszpański episkopat stronę internetową, poprzez którą można składać darowizny online. - W 2020 r. zanotowano rekordową sumę wpłat za pośrednictwem tej strony na poziomie 5,5 mln euro – dodał Segura.

Biskupi Hiszpanii zarówno w 2020 r., jak też wiosną 2021 r. wielokrotnie apelowali do władz państwa, a także poszczególnych wspólnot autonomicznych kraju o ograniczenie restrykcji sanitarnych. Wskazywali, że są one zbyt surowe.

W swoich apelach biskupi wskazywali, że pomimo istnienia wewnątrz kościołów dystansu społecznego i obowiązku uczestniczenia w nabożeństwach z maskami służby sanitarne wielu regionów utrzymują limity dotyczące liczby uczestników nieprzystające do wielkości świątyń.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper
35,60 zł
89,00 zł

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hiszpania: Kościół stracił około 30 proc. wpływów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.