Hiszpania. Kościół celem ataków przeciwko wolności religijnej ze strony rządzącej lewicy

Hiszpania. Kościół celem ataków przeciwko wolności religijnej ze strony rządzącej lewicy
Fot. Emmanuél Appiah / Unsplash
4 tygodnie temu
PAP/ kb

Hiszpańska partia socjalistyczna PSOE zaprezentowała się w wyborach powszechnych w listopadzie 2019 r. jako umiarkowana partia centrolewicowa, ale półtora roku po dojściu do władzy okazała się formacją polityczną najbardziej atakującą wolność religijną w Hiszpanii – informuje w swoim raporcie Obserwatorium Wolności Religijnej (OLR), do którego miał dostęp „ABC”.

Raport, który zostanie opublikowany w br. tygodniu, ujawnia, że głównym celem ataków pozostaje Kościół katolicki.

Podczas pandemii w 2020 r. rządząca PSOE potroiła agresję na podstawowe prawo obywateli do wolności religijnej, zapisane w Konstytucji kraju i w Powszechnej deklaracji praw człowieka. Z 240 ataków na wolność religijną, do których doszło w ub. roku, lewicowe partie rządzące i wspierające rząd były odpowiedzialne za ponad 50 proc.

Największa liczba agresji miała miejsce ze strony socjalistycznej PSOE - 43 ataki (trzy razy więcej niż w roku poprzednim), a razem z radykalnie lewicowym koalicjantem rządowym, partią Podemos, odpowiada za 40 proc. naruszeń tego prawa. Na trzecim miejscu pod tym względem znalazły się katalońskie partie separatystyczne - CUP, ERC i JxCat (19 incydentów), informuje „ABC”.

W 2020 r. aż 65,8 proc. ataków na wolność religijną dotyczyło kościoła katolickiego. „W Hiszpanii mają miejsce silne prześladowania religijne, chrześcijan w szczególności, co pokazuje, jak radykalny sekularyzm zakorzenia się w tym kraju, przy bierności, jeżeli nie współpracy władz" - powiedziała przewodnicząca Obserwatorium Wolności Religijnej (OLR), Maria Garcia, cytowana we wtorek przez „ABC”.

Obserwatorium Wolności Religijnej o sytuacji w Hiszpanii

Według raportu pandemia stała się pretekstem do ograniczenia wolności religijnej, a 19 proc. naruszeń tego prawa miało bezpośredni związek z restrykcjami rządowymi w celu powstrzymania wirusa. „Podczas Covid -19 pojawiła się nowa forma ataku polegająca na rzekomej ochronie zdrowia publicznego – nakazywane przez władze interwencje w miejscach kultu podczas celebrowania nabożeństw” - powiedziała Garcia.

Raport dokumentuje kilkadziesiąt incydentów, do których doszło tylko w pierwszych miesiącach po wybuchu pandemii, w tym przeprowadzone przez policję na rozkaz ministra spraw wewnętrznych eksmisje z katedry w Granadzie podczas celebrowania mszy przez arcybiskupa w Wielki Piątek 10 kwietnia 2020. W świątyni przybywało wtedy tylko 20 wiernych, chociaż może pomieścić ponad tysiąc osób.

W bazylice Świętej Rodziny w Barcelonie regionalny rząd Katalonii zezwolił na celebrowanie nabożeństwa w lipcu 2020 r. tylko przy udziale maksymalnie 10 osób, podczas gdy tego samego dnia bazylikę mogło odwiedzić 50 proc. turystów.

Organizacja zwróciła uwagę, że rząd inaczej traktuje i reaguje na przestępstwa z nienawiści, np. motywowane homofobią, gdy dotyczą one wierzących. Lista prześladowań religii większościowej jest długa, a OLR podał konkretne przykłady socjalistycznych polityków, którzy publicznie wyśmiewali i poniżali postaci świętych z powodów ideologicznych. „Lewica chce wyeliminować religię z przestrzeni publicznej, a pandemia jest tylko pretekstem do tego” - powiedziała Garcia.

OLR jest organizacją obywatelską utworzona w 2006 r. w celu ochrony praw obywateli do uczestniczenia w życiu publicznym bez dyskryminacji za przekonania religijne.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania. Kościół celem ataków przeciwko wolności religijnej ze strony rządzącej lewicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.