Ile jest parafii w Polsce? Mimo spadku powołań ich liczba stale rośnie

Ile jest parafii w Polsce? Mimo spadku powołań ich liczba stale rośnie
Z roku na rok w Polsce przybywa parafii (na zdjęciu Bazylika Mariacka w Gdańsku; fot. depositphotos.com)
national-geographic.pl / tk

Mimo że od lat systematycznie spada liczba osób wstępujących do seminarium, to z roku na rok przybywa w naszym kraju parafii. Ile ich jest?

Ile jest parafii w Polsce?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2021 roku wynika, że w naszym kraju było 10 263 parafii. Z kolei jak podaje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, w ciągu następnych 12 miesięcy liczba ta powiększyła się o 94 nowe jednostki i wynosiła 10 357.

Od lat widać, że utrzymuje się trend wzrostowy. W 2000 roku było 9950 parafii, natomiast pięć lat później ich liczba przekroczył 10 tys. W 2010 roku w Polsce funkcjonowało już 10 156 parafii, z kolei w 2020 roku – 10 260.

„Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, w 2022 roku liczba księży inkardynowanych do diecezji i eparchii wyniosła 23 765. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że rok wcześniej posługę kapłańską pełniło 29 638 duszpasterzy” – czytamy na national-geographic.pl.

DEON.PL POLECA

Źródło: national-geographic.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Martin Ebner

Pytanie o to, czy Kościołowi potrzebni są księża, można uznać za prowokacyjne. Jest niczym atak skierowany w fundamenty wspólnoty i wiary. Jak to – Kościół bez kapłanów, bez szafarzy sakramentów? Ale czy na pewno?

Biblista...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ile jest parafii w Polsce? Mimo spadku powołań ich liczba stale rośnie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.