Indywidualizm i zima demograficzna wyzwaniem dla rodzin

Indywidualizm i zima demograficzna wyzwaniem dla rodzin
Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
KAI / tk

Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych w Europie obchodzi w Rzymie 25-lecie swojego istnienia. Z tej okazji jej przedstawiciele spotkali się dziś z papieżem Franciszkiem. - To wielki dar, nie tylko dla nas, ale dla wszystkich rodzin, które żyją w obliczu indywidualizmu i demograficznej zimy na Starym Kontynencie – uważa przewodniczący federacji Vincenzo Bassi.

Federacja reprezentuje potrzeby rodzin na forum Unii Europejskiej i Rady Europy, ale także pomaga poszczególnym episkopatom we wszystkim, co może dotyczyć tematyki rodzinnej. Jej działalność przybiera formę inicjatyw politycznych, społecznych i duszpasterskich.

- To trudne czasy dla rodzin. Najpierw pandemia, teraz wojna na Ukrainie. Spotkanie z Ojcem Świętym jest dla nas umocnieniem i inspiracją – powiedział Radiu Watykańskiemu Bassi.

- Papież umieścił rodzinę w centrum swojej Piotrowej posługi, wielokrotnie przypominał nam, że rodzina jest drogą do świętości. Zaprasza nas i zachęca, abyśmy byli Kościołem wychodzącym, a to oznacza, że siedziby naszych stowarzyszeń mają stawać się coraz bardziej gościnnymi domami, a nie naszymi twierdzami, zamkniętymi dla obcych – wskazał Bassi.

– Jeżeli zaś chodzi o same rodziny, to obecnie wielkim wyzwaniem jest przezwyciężenie indywidualizmu, którego konsekwencją jest zima demograficzna, jakiej doświadczają europejskie społeczeństwa. Nie możemy pogodzić się z faktem, że po prostu mamy coraz mniej dzieci, bo to oznacza, że przed nami nie ma przyszłości. Jeśli tak dalej pójdzie, to wkrótce nasze dzieci będą żyły samotne w społeczeństwach pełnych starców.

DEON.PL POLECA

- Kryzys demograficzny można pokonać, doceniając ludzi starszych, do czego obecnie wzywa nas Papież Franciszek. Dzięki swoim historiom, opowieściom o rodzinnym szczęściu, ci ludzie mają szansę przekazać młodym pokoleniom odwagę i pewność siebie w podjęciu drogi budowania rodziny. Uważam, że nie ma szans na zrównoważony rozwój społeczeństw bez równowagi międzypokoleniowej, którą osiąga się wspólnotowo, przez bycie razem, a nie poprzez pozostawianie par samym sobie – zaznaczył przewodniczący federacji.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George Augustin

Wy, rodziny, jesteście nadzieją Kościoła i świata! Bóg – Ojciec, Syn i Duch Święty – stworzył ludzkość na swój obraz, aby miała ona udział w Jego miłości, aby była rodziną rodzin i cieszyła się tym...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Indywidualizm i zima demograficzna wyzwaniem dla rodzin
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.