Irak: bomba przed kościołem raniła 20 osób

Irak: bomba przed kościołem raniła 20 osób
Eksplozja samochodu pułapki przed kościołem Świętej Rodziny w Kurkuku na północy Iraku raniła ok. 20 osób w tym troje dzieci. (fot. EPA/STR)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

W Iraku znów leje się chrześcijańska krew. Dziś rano w Kirkuku na północy kraju eksplodowała bomba przed syrokatolickim kościołem Świętej Rodziny. Ok. 20 osób, w tym troje dzieci i siostra zakonna, zostało rannych. Dwie osoby są w stanie ciężkim. Zniszczone zostało wyposażenie świątyni oraz okoliczne domy.

- Jest to kościół syrokatolicki w bardzo ubogiej dzielnicy miasta - wyjaśnił Radiu Watykańskiemu chaldejski ordynariusz Kirkuku abp Louis Sako. - Bomba została podłożona pod kościołem, ale uliczki są tu bardzo wąskie i dlatego wybuch zniszczył też wiele okolicznych domów. Byłem tam dziś rano. Niektórzy ranni zostali odwiezieni do szpitala, inni pozostali jeszcze w kościele. Jest to ohydny czyn. Tym bardziej, że trwa ramadan, który dla muzułmanów powinien być miesiącem świętym. Przez takie akty ramadan staje się czymś złym. Zabijanie niewinnych jest grzechem. W ubiegłą niedzielę z okazji rozpoczęcia ramadanu przekazałem tutejszym szpitalom wiele lekarstw w darze od Kościoła. Napisałem też list do muzułmanów, w którym przypomniałem, że ramadan jest miesiącem modlitwy i nawrócenia. Mam nadzieję, że będzie to ostatni akt zła - dodał iracki hierarcha.

DEON.PL POLECA
Dodajmy, że w Kirkuku chrześcijanie są dziś nieliczną mniejszością. Na 600 tys. mieszkańców jest ich tam zaledwie 10 tys. Przed upadkiem reżimu Saddama Husajna było ich pięć razy więcej. Pod wpływem zamachów i nieustannych gróźb większość chrześcijan zdecydowała się na emigrację. Z tych samych względów również działalność duszpasterska jest poważnie ograniczona. W ubiegłe Boże Narodzenie większość kościołów odwołała na przykład nocne pasterki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Irak: bomba przed kościołem raniła 20 osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.