Izrael: Kościoły chcą sprawować liturgie w bazylice Grobu Pańskiego

Izrael: Kościoły chcą sprawować liturgie w bazylice Grobu Pańskiego
fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
1 rok temu
KAI / sz

Przedstawiciele wyznań chrześcijańskich sprawujący opiekę nad bazyliką Grobu Pańskiego domagają się, aby w okresie wielkanocnym rząd Izraela złagodził surowe restrykcje, podobnie jak to uczynił w przypadku Ściany Płaczu. Doradca biskupów katolickich w Ziemi Świętej ds. mediów Wadie Abunassar potwierdził 4 kwietnia w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA informację na ten temat zamieszczoną w mediach.

Izraelski dziennik „Haaretz” poinformował 3 kwietnia, że Kościoły w Jerozolimie chcą m.in. móc sprawować liturgie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy z udziałem ograniczonej liczby wiernych i transmitować je na żywo w mediach. Decyzja narodowej rady bezpieczeństwa w tej sprawie została przeniesiona na niedzielę. Tego dnia, w Niedzielę Palmową, według kalendarza gregoriańskiego rozpoczyna się Wielki Tydzień. Kościoły tradycji wschodniej rozpoczną go tydzień później, według kalendarza juliańskiego.

W ubiegły poniedziałek Izrael wydal zakaz sprawowania modlitw z udziałem wiernych, udzielając jednak specjalnych regulacji rabinom opiekującym się Ścianą Płaczu. Według tej regulacji, chcąc zachować ciągłość modlitwy w najbardziej świętym miejscu judaizmu, w każdej z trzech modlitw odmawianych w ciągu dnia może uczestniczyć do 10 osób. Według żydowskiego prawa religijnego, aby publiczna modlitwa była ważna, musi w niej uczestniczyć co najmniej dziesięciu mężczyzn.

Prawdopodobnie znaleziono już rozwiązanie kompromisowe dla przeprowadzenia prawosławnej liturgii „świętego ognia” 18 kwietnia. Ta licząca 1200 lat liturgia będzie sprawowana przez trzech greckich duchownych, trzech ormiańskich, jednego koptyjskiego i jednego syryjskiego. Przekażą ją na żywo różne media. Na zakończenie wolontariusze rozniosą płomień do różnych miejscowości w kraju. „Święty ogień” zostanie też przewieziony siedmioma specjalnymi samolotami do różnych krajów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
20,94 zł
29,90 zł

Bóg może swoim słowem i swoim działaniem zacząć cię kompletnie od nowa, stworzyć cię kompletnie od nowa. Nie troszeczkę poprawić, tylko na nowo stworzyć.
abp Grzegorz Ryś

Bóg każdego z nas chce uczynić kimś...

Skomentuj artykuł

Izrael: Kościoły chcą sprawować liturgie w bazylice Grobu Pańskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.