Izrael: największa eskalacja od 10 lat

Izrael: największa eskalacja od 10 lat
Fot: PAP/EPA/HAITHAM IMAD
6 miesięcy temu
KAI/mł

- Aktualna eskalacja ma wymiar, jakiego na jerozolimskim Starym Mieście nie przeżywano od dziesięciu lat - powiedział rektor austriackiego Domu Pielgrzyma w Jerozolimie. - Szczerze mówiąc, nie widzę w tej chwili, jak można to opanować. 

Ks. Stephan Bugnyar, rektor austriackiego Domu Pielgrzyma na Starym Mieście w Jerozolimie, komentował sytuację podczas rozmowy z austriackim radiem ORF. Wyraził głębokie zaniepokojenie „niebezpieczną sytuacją chaosu” wywołaną ostatnimi wydarzeniami w konflikcie między Izraelem i Palestyńczykami.

Uspokoić sytuację mogą wysiłki polityczne

- Wprawdzie ludzie w regionie są już przyzwyczajeni do tragicznych sporów i aktów przemocy, jednak aktualna eskalacja ma wymiar, jakiego na jerozolimskim Starym Mieście nie przeżywano od dziesięciu lat - powiedział ks. Stephan Bugnyar w rozmowie z austriackim radiem ORF 10 maja. Austriacki duchowny, który już od 20 lat mieszka w Jerozolimie, wyraził nadzieję, żeuspokoić sytuację mogą wysiłki polityczne, ale też święta islamskie w tych dniach kończące miesiąc postu, Ramadan. Jednocześnie z niepokojem obserwuje on, że eskalacja rozprzestrzenia się z Jerozolimy na terytoria palestyńskie. „Szczerze mówiąc, nie widzę w tej chwili, jak można to opanować”, stwierdził kapłan.

Przyczyny eskalacji: zbieżność świąt, roszczenia majątkowe

W innej rozmowie z mediami austriackimi ks. Bugnyar wyjaśniał różne przyczyny, które doprowadziły do obecnej niebezpiecznej eskalacji. W tym zwrócił m.in. uwagę na zbieżność ostatnich dni Ramadanu z Dniem Jerozolimy, w którym wielu Izraelczyków zazwyczaj paraduje po Starym Mieście, aby upamiętnić aneksję wschodniej Jerozolimy przez Izrael w wojnie sześciodniowej (1967 r.). Jego zdaniem „ten zbieg okoliczności sam w sobie prowadzi do zwiększenia potencjału konfliktu w mieście”.

Ponadto w niektórych częściach wschodniej Jerozolimy miały miejsce demonstracje w związku z roszczeniami majątkowymi. Protesty wywołała m.in. groźba przymusowych eksmisji palestyńskich domów we wschodniej Jerozolimie w dzielnicy Sheikh Jarrah ( Asz-Szajch Dżarrah) na rzecz żydowskich osadników. Należy również pamiętać o aktualnej sytuacji politycznej, na przykład o trwających rozmowach w sprawie nowego rządu izraelskiego, powiedział ks. Bugnyar. Podsumowując zaznaczył, że w ostatnich dniach „wytworzyła się niebezpieczna sytuacja”, która „wymknęła się spod kontroli”.

Papież apeluje o przestrzeganie "status quo świętych miejsc"

W dotychczasowych starciach demonstrantów palestyńskich z policją ponad 270 osób, w tym 17 policjantów, zostało rannych.

Głębokie zaniepokojenie „utrzymującymi się aktami przemocy w okupowanej wschodniej Jerozolimie a także możliwymi wysiedleniami rodzin palestyńskich z ich domów” wyraził sekretarz generalny ONZ António Guterres . Zaapelował też o zachowanie i przestrzeganie „status quo świętych miejsc”. O przerwanie przemocy apelował też po niedzielnej modlitwie „Regina caeli” papież Franciszek.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Betty Drescher, John Drescher
24,43 zł
34,90 zł

Każdy dzień to okazja, żeby pokochać na nowo

Jedną z najtrafniejszych definicji miłości wypowiedział ktoś, kto miał za sobą wiele lat małżeństwa: „Miłość jest tym wszystkim, przez co się razem przeszło”.

John i Betty Drescherowie...

Skomentuj artykuł

Izrael: największa eskalacja od 10 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.