Strefa Gazy nadal w ogniu

Strefa Gazy nadal w ogniu
Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD
PAP/kb

Sytuacja w Strefie Gazy jest nadal niespokojna. W środę rano izraelska armia przeprowadziła kolejne ataki lotnicze na Gazę, uderzając w domy wysokich rangą członków Hamasu.

Ugrupowanie to oświadczyło natomiast, że podczas nalotów zniszczona został kwatera główna policji.

Wcześniej w nocy Hamas, który sprawuje władzę w Strefie Gazy, poinformował o wystrzeleniu kolejnych ponad 200 rakiet na Izrael.

Natomiast Islamski Dżihad, drugie, obok Hamasu, zbrojne ugrupowanie w Strefie Gazy, ogłosił, że wystrzelił z palestyńskiej enklawy 100 rakiet na terytorium Izraela.

"Dziś o 5 rano przeprowadziliśmy potężny atak na wroga. Przy użyciu 100 pocisków wystrzelonych w odpowiedzi na ataki na budynki i ludność cywilną" - oświadczył Islamski Dżihad, którego co najmniej dwóch dowódców zginęło w nalotach izraelskiego lotnictwa. Według źródeł palestyńskich izraelskie naloty spowodowały w Gazie śmierć co najmniej 35 osób.

Od poniedziałku już 1000 rakiet

Ponad 1000 rakiet zostało wystrzelonych od poniedziałku ze Strefy Gazy w kierunku Izraela, z czego 850 przechwyciła tarcza antyrakietowa lub spadło na Izrael, a 200 spadło po stronie palestyńskiej - poinformował w środę rzecznik izraelskiej armii Jonathan Conricus.

W Izraelu w palestyńskich atakach rakietowych zginęło w ostatnich dniach pięć osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Według najnowszych doniesień ministerstwa zdrowia Strefy Gazy w izraelskich odwetowych atakach lotniczych na tę palestyńską enklawę śmierć poniosło od poniedziałku co najmniej 35 osób, w tym 12 dzieci. Wśród zabitych są dowódcy radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas i drugiej palestyńskiej grupy zbrojnej w enklawie - Islamskiego Dżihadu.

Izraelska armia poinformowała w środę, że przechwyciła drona nadlatującego ze Strefy Gazy.

Najnowszy konflikt zbrojny został wywołany starciami Palestyńczyków z izraelską policją w Jerozolimie Wschodniej, zajętej przez Izrael w wyniku wojny sześciodniowej z 1967 roku. 

Sytuacja w innych miastach

W środę nad ranem alarmy przeciwrakietowe, obok Tel Awiwu, ogłoszono także w miastach Aszkelon i Beer Szewa. Jak poinformowały izraelskie media, w Lod na przedmieściach Tel Awiwu zginęły dwie osoby.

Według mediów w Lod zginęły kobieta i dziecko. W miejscowości Jehud, także na przedmieściach Tel Awiwu, rakieta trafiła w dom.

We wtorek wieczorem władze Izraela potwierdziły śmierć trzech osób w wyniku ostrzału rakietowego. Dziesiątki zostały ranne.

Jak poinformowało ministerstwo zdrowia w Gazie, po stronie palestyńskiej izraelskie ataki, prowadzone głównie przez samoloty i śmigłowce, spowodowały śmierć co najmniej 35 osób, w tym 12 dzieci. Kolejnych 230 osób odniosło obrażenia.

Ugrupowania Hamas i Islamski Dżihad potwierdziły, że wśród zabitych są także ich dowódcy.

Poniżej mogą Państwo zobaczyć nagranie dodane na popularnym serwisie TikTok ze strefy Gazy.

Źródło: PAP / kb

 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Strefa Gazy nadal w ogniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.