Izrael: prezydent zaprasza papieża do Jerozolimy

Izrael: prezydent zaprasza papieża do Jerozolimy
(fot. CC BY-SA 3.0 / Avi Ohayon / Wikimedia Commons)
1 rok temu
KAI / ms

Prezydent Izraela Re’uwen Riwlin zaprosił papieża Franciszka do złożenia wizyty w Jerozolimie.

Szef państwa chciałby, aby Ojciec Święty wziął udział w inauguracji projektu Ziemia Klasztorów, mającego na celu promocję turystyki religijnej w chrześcijańskich miejscach kultu na rzeką Jordan w pobliżu domniemanego miejsca chrztu Jezusa. Były one dotychczas niedostępne, gdyż znajdują się w zaminowanej strefie zmilitaryzowanej.

Przemawiając 30 grudnia w pałacu prezydenckim w Jerozolimie podczas tradycyjnego noworocznego przyjęcia dla zwierzchników Kościołów chrześcijańskich w Izraelu, Riwlin poinformował, że na początku 2020 r. zakończy się oczyszczanie Ziemi Klasztorów z min. Obszar ten w 2019 r. odwiedziło już niemal 900 tys. chrześcijańskich pielgrzymów.

- Projekt ten będzie dobry dla wszystkich: chrześcijan, muzułmanów i żydów, Izraelczyków, Palestyńczyków i Jordańczyków. Musimy pamiętać, że nie jesteśmy skazani na wzajemne współżycie. Wzajemne współżycie jest naszym przeznaczeniem i dlatego musimy podejmować inicjatywy, które będą z korzyścią dla wszystkich - zapewnił prezydent.

Zapowiedział, że za kilka tygodni w Instytucie Jad Waszem w Jerozolimie będzie gościł przywódców z całego świata dla uczczenia 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a także aby wezwać ludzkość do zachowania pamięci o Holokauście oraz zwalczać antysemityzm i nienawiść.

- Bardzo doceniam niedawne słowa papieża Franciszka, że prześladowania Żydów są nieludzkie i niechrześcijańskie, jak również oświadczenia innych chrześcijańskich zwierzchników przeciw wzrostowi antysemityzmu. Te głosy i przesłania mają kluczowe znaczenie dla ludzkości. Podobnie jak antyżydowskie uprzedzenia nie są chrześcijańskie, tak samo antychrześcijańskie uprzedzenia nie są żydowskie. Musimy ponownie zaangażować się w przeciwdziałanie wszelkim aktom nienawiści, podburzania i przemocy między wspólnotami religijnymi w Jerozolimie i Ziemi Świętej. Niestety, także w tym roku zabijano chrześcijan na Bliskim Wschodzie tylko za to, że zachowywali swa wiarę. Jerozolima musi być wzorem pokoju i harmonii między religiami - wskazał Riwlin.

Papież Franciszek był już w Jerozolimie w dniach 25-26 maja w ramach podróży apostolskiej, w czasie której odwiedził Jordanię, Palestynę i Izrael.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Izrael: prezydent zaprasza papieża do Jerozolimy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.