Jakich praw pozbawiony jest kardynał Becciu?

Jakich praw pozbawiony jest kardynał Becciu?
(fot. youtube.com)
KAI / kk

W opublikowanym wczoraj komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podano, że kard. Giovanni Angelo Becciu złożył rezygnację z praw związanych z godnością kardynalską. Marco Mancini na łamach portalu ACI Stampa przypomina, że podobna sytuacja miała miejsce przed pięcioma laty, kiedy papież przyjął rezygnację kard. Keitha O’Briena ze Szkocji.

Dziennikarz podkreśla, że w komunikacie podpisanym przez ówczesnego dziekana Kolegium Kardynalskiego odwołano się do trzech kanonów Kodeku Prawa Kanonicznego, 349, 353 i 356.

Kanon 349 mówi, że „Kardynałowie Świętego Rzymskiego Kościoła tworzą szczególne Kolegium, któremu przysługuje prawo wyboru Biskupa Rzymskiego”. Zatem kard. Becciu nie może brać udziału w ewentualnym konklawe.

Kanon 353 stwierdza, iż „Kardynałowie działaniem kolegialnym służą najwyższemu Pasterzowi Kościoła pomocą, głównie na konsystorzach”, zatem nie może on brać udziału w konsystorzu.

Kanon 356 stanowi natomiast, że „Kardynałowie mają obowiązek gorliwie współpracować z Biskupem Rzymskim”. Oznacza to zatem, że kard. Becciu nie może już być uważany za współpracownika papieża.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch, Szymon Żyśko

Książka z autografem Marii Miduch i Szymona Żyśko oraz autorskim przepisem Szymona na wspaniały deser!

Kupując ten produkt wspierasz Dom Dziecka w Żmiącej. Każde 20 zł ze sprzedaży przeznaczone jest na budowę nowego domu dla...

Skomentuj artykuł

Jakich praw pozbawiony jest kardynał Becciu?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.