Jakie zmiany wprowadził papież Franciszek? Dotyczą walki z korupcją oraz karania kardynałów i biskupów
Papież Franciszek wydał dwa listy apostolskie motu proprio, które wprowadzają konkretne zmiany w prawie watykańskim. Jakie? Wyjaśniamy poniżej, jak mają zapobiegać korupcji oraz umożliwiać sądzenie kardynałów i biskupów przez sądy watykańskie.
Decyzje Franciszka dotyczą Regulaminu Generalnego Kurii Rzymskiej. Mają zapobiegać i ograniczać korupcję czy umożliwiać sądzenie kardynałów i biskupów w sprawach karnych przez sądy watykańskie niższego szczebla.
Papież zachowuje prawo do osobistego rozpatrywania spraw z udziałem kardynałów i biskupów, dotyczących spraw duchowych lub naruszenia prawa kanonicznego (kościelnego).
Zmiany umożliwiają jednocześnie prawo obrony sądzonego - pozwalają na składanie odwołań na różnych etapach procesu sądowego.
Papież uważa, że nowe przepisy dostosowują statuty watykańskie „do najbardziej zaawansowanego międzynarodowego doświadczenia prawnego”.
Listy apostolskie motu proprio zakładają również walkę z korupcją w Watykanie oraz wprowadzenie „przejrzystości w zarządzaniu finansami publicznymi” w Stolicy Apostolskiej.
Papież Franciszek wymaga, aby wyżsi urzędnicy watykańscy złożyli formalne oświadczenie, że nie zostali skazani za przestępstwa ani nie skorzystali z ułaskawienia lub amnestii w związku z takimi przestępstwami czy, że nie są przedmiotem toczącego się postępowania karnego lub śledztwa.
Poza tym, postanowienie wydane przez Franciszka zabrania również wszystkim pracownikom Watykanu przyjmowania lub zabiegania o prezenty związane z wykonywaniem ich obowiązków powyżej czterdziestu euro.
Źródło: catholicherald.co.uk / kb
Skomentuj artykuł