Jakie zmiany wprowadził papież Franciszek? Dotyczą walki z korupcją oraz karania kardynałów i biskupów

Jakie zmiany wprowadził papież Franciszek? Dotyczą walki z korupcją oraz karania kardynałów i biskupów
Fot. depositphotos.com
catholicherald.co.uk / kb

Papież Franciszek wydał dwa listy apostolskie motu proprio, które wprowadzają konkretne zmiany w prawie watykańskim. Jakie? Wyjaśniamy poniżej, jak mają zapobiegać korupcji oraz umożliwiać sądzenie kardynałów i biskupów przez sądy watykańskie.

Decyzje Franciszka dotyczą Regulaminu Generalnego Kurii Rzymskiej. Mają zapobiegać i ograniczać korupcję czy umożliwiać sądzenie kardynałów i biskupów w sprawach karnych przez sądy watykańskie niższego szczebla.

Papież zachowuje prawo do osobistego rozpatrywania spraw z udziałem kardynałów i biskupów, dotyczących spraw duchowych lub naruszenia prawa kanonicznego (kościelnego).

Zmiany umożliwiają jednocześnie prawo obrony sądzonego - pozwalają na składanie odwołań na różnych etapach procesu sądowego. 

DEON.PL POLECA

Papież uważa, że nowe przepisy dostosowują statuty watykańskie „do najbardziej zaawansowanego międzynarodowego doświadczenia prawnego”.

Listy apostolskie motu proprio zakładają również walkę z korupcją w Watykanie oraz wprowadzenie „przejrzystości w zarządzaniu finansami publicznymi” w Stolicy Apostolskiej.

Papież Franciszek wymaga, aby wyżsi urzędnicy watykańscy złożyli formalne oświadczenie, że nie zostali skazani za przestępstwa ani nie skorzystali z ułaskawienia lub amnestii w związku z takimi przestępstwami czy, że nie są przedmiotem toczącego się postępowania karnego lub śledztwa.

Poza tym, postanowienie wydane przez Franciszka zabrania również wszystkim pracownikom Watykanu przyjmowania lub zabiegania o prezenty związane z wykonywaniem ich obowiązków powyżej czterdziestu euro.

Źródło: catholicherald.co.uk / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Jakie zmiany wprowadził papież Franciszek? Dotyczą walki z korupcją oraz karania kardynałów i biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.