Jakie zmiany wprowadził papież Franciszek? Dotyczą walki z korupcją oraz karania kardynałów i biskupów

Jakie zmiany wprowadził papież Franciszek? Dotyczą walki z korupcją oraz karania kardynałów i biskupów
Fot. depositphotos.com
1 miesiąc temu
catholicherald.co.uk / kb

Papież Franciszek wydał dwa listy apostolskie motu proprio, które wprowadzają konkretne zmiany w prawie watykańskim. Jakie? Wyjaśniamy poniżej, jak mają zapobiegać korupcji oraz umożliwiać sądzenie kardynałów i biskupów przez sądy watykańskie.

Decyzje Franciszka dotyczą Regulaminu Generalnego Kurii Rzymskiej. Mają zapobiegać i ograniczać korupcję czy umożliwiać sądzenie kardynałów i biskupów w sprawach karnych przez sądy watykańskie niższego szczebla.

Papież zachowuje prawo do osobistego rozpatrywania spraw z udziałem kardynałów i biskupów, dotyczących spraw duchowych lub naruszenia prawa kanonicznego (kościelnego).

Zmiany umożliwiają jednocześnie prawo obrony sądzonego - pozwalają na składanie odwołań na różnych etapach procesu sądowego. 

Papież uważa, że nowe przepisy dostosowują statuty watykańskie „do najbardziej zaawansowanego międzynarodowego doświadczenia prawnego”.

Listy apostolskie motu proprio zakładają również walkę z korupcją w Watykanie oraz wprowadzenie „przejrzystości w zarządzaniu finansami publicznymi” w Stolicy Apostolskiej.

Papież Franciszek wymaga, aby wyżsi urzędnicy watykańscy złożyli formalne oświadczenie, że nie zostali skazani za przestępstwa ani nie skorzystali z ułaskawienia lub amnestii w związku z takimi przestępstwami czy, że nie są przedmiotem toczącego się postępowania karnego lub śledztwa.

Poza tym, postanowienie wydane przez Franciszka zabrania również wszystkim pracownikom Watykanu przyjmowania lub zabiegania o prezenty związane z wykonywaniem ich obowiązków powyżej czterdziestu euro.

Źródło: catholicherald.co.uk / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa
9,95 zł
19,90 zł

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Jakie zmiany wprowadził papież Franciszek? Dotyczą walki z korupcją oraz karania kardynałów i biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.