"Jan Paweł II otworzył Polsce drzwi"

"Jan Paweł II otworzył Polsce drzwi"
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
KAI / pk

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył dziś odznaczenia państwowe zasłużonym twórcom i mecenasom kultury. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został wyróżniony m. in. kompozytor Jan A.P. Kaczmarek. - Tak jak Jan Paweł II otworzył gigantyczne drzwi dla Polski, tak samo kultura je otwiera i to przekłada się na ekonomię i naszą pozycję w świecie - powiedział po uroczystości laureat Oskara, dyrektor i twórca festiwalu Transatlantyk.

Zdaniem kompozytora w "świecie plemiennym" osiągnięcia w kulturze przekładają się na wiele innych dziedzin życia. Wskazał, że jedną z postaci, które umożliwiły Polakom to, by zostali zauważeni w świecie, był właśnie Jan Paweł II.

- Jesteśmy po latach względnej izolacji pełnoprawnymi członkami społeczności międzynarodowej co oznacza, że nasza polska narracja w kulturze po raz pierwszy po dłuższym czasie staje się dostępna dla innych - powiedział kompozytor. - Kultura ma tę siłę, że nie wymaga nakładów miliardowych i jest sztuką komunikowania się z innymi i jeżeli komunikujemy się atrakcyjnie czy wybitnie to mamy wybitne rezultaty - dodał autor muzyki do ponad 50 filmów.

Podczas uroczystości Bronisław Komorowski wyraził wdzięczność twórcom i mecenasom za pracę na rzecz dorobku kulturalnego Polski. - Chciałbym serdecznie podziękować za wiele dokonań, w których mieści się i twórczość artystyczna, własny talent, własna kreatywność, jak i własne osiągnięcia. Ale także mieści się zdolność organizowania, sprzyjania, wspierania kultury polskiej, bardzo szeroko rozumianej - od twórczości artystycznej po dbałość o dziedzictwo - powiedział prezydent.

Wśród odznaczonych znaleźli się m. in. prof. Roman Taborski, teatrolog, Andrzej Haliński, scenograf m. in. "Ogniem i mieczem" i "Rodziny Połanieckich", Paweł Pawlikowski, reżyser "Idy", Małgorzata Szumowska, scenarzystka i reżyser, Jacek Pałkiewicz - podróżnik, Marek Majewski - poeta i satyryk oraz słynny już w świecie śpiewak operowy Mariusz Kwiecień.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Jan Paweł II otworzył Polsce drzwi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.