Jasna Góra: dziś hołd z kwiatów dla Maryi

Jasna Góra: dziś hołd z kwiatów dla Maryi
(fot. Ania i Artur Nowaccy / Foter / CC BY-SA)
KAI / ptsj

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, dziś w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP wypowiedziany zostanie uroczysty akt zawierzenia i złożony zostanie tzw. hołd z kwiatów. To nawiązanie do rzymskich obchodów święta i wyrażenie ścisłej łączności z Ojcem Świętym.

Uroczystość odbędzie się na placu przed szczytem, pod figurą Maryi Niepokalanej. Jak przypomniał paulin o. Zachariasz Jabłoński w miejscu bardzo wymownym, gdzie wcześniej stał pomnik cara, który chciał zniewolić Polaków.

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski dodaje, że właśnie ze względu na to wymowne miejsce figury Niepokalanej jeszcze mocniej wybrzmiewa zwycięstwo Maryi nad grzechem.

Zwyczaj hołdu z kwiatów sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na Placu Hiszpańskim uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Tę tradycję podtrzymują kolejni papieże. W 2009 r. do tego zwyczaju dołączyła także Jasna Góra. Przeor klasztoru o. Marian Waligóra podkreśla, że "jest to podążanie śladami papieża i zawierzenie się Niepokalanej, by nadal nas wspierała i miała w opiece Kościół i naszą Ojczyznę".

Nieszpory ludowe wraz z nabożeństwem klęczek rozpoczną się o 16.15 w Kaplicy Matki Bożej, po czym na plac przed szczyt wyruszy procesja światła.

DEON.PL POLECA

Obchody uroczystości zakończy o 21.00 Apel Jasnogórski, który w Sanktuarium rozbrzmiewa dokładnie od 61 lat. Ta wieczorna modlitwa zrodziła się 8 grudnia 1953 roku, jako odpowiedź Narodu na prześladowania i próbę zniewolenia Kościoła przez władze komunistyczne. Jedną z intencji była prośba o uwolnienie Prymasa Stefana Wyszyńskiego, przetrzymywanego wówczas w Stoczku.

Nowe treści związano z tym nabożeństwem w okresie przygotowań do 300-lecia obrony Jasnej Góry w 1956 roku, rocznicy Ślubów króla Jana Kazimierza - obioru Maryi Królową Korony Polskiej. Propagatorem Apelu stał się prymas Stefan Wyszyński wraz z Episkopatem Polski w czasie Wielkiej Nowenny (1957-1966), będącej przygotowaniem do Millenium Chrztu Polski.

W okresie trwania Soboru Watykańskiego II, modlitwa Apelu nasycona była błaganiem za Kościół powszechny. Biskupi polscy w listach pasterskich, przy okazji różnych uroczystości maryjnych, zachęcali wiernych do praktyki Apelu Jasnogórskiego, zarówno w rodzinach, jak i w świątyniach.

Na rozpoczęcie Roku Świętego w Polsce, 1 stycznia 1974 r., Episkopat Polski zarządził, aby w całej naszej Ojczyźnie, w każdej rodzinie i w każdym kościele został odprawiony Apel Jasnogórski przed Obrazem Matki Bożej, przy zapalonej świecy.

Na VI Światowy Dzień Młodzieży, z udziałem Jana Pawła II na Jasnej Górze, w 1991 r., by zgromadzona młodzież mogła modlić się wspólnie, ułożono specjalną antyfonę: Maria Regina mundi, Maria Mater Ecclesiae, Tibi assumus, Tui memores vigilamus. Ponadto przygotowano tekst w języku staro-cerkiewno-słowiańskim i w sześciu językach współczesnych. Przyczyniło się to w głównej mierze do umiędzynarodowienia Apelu Jasnogórskiego.

Każdego dnia ta wieczorna modlitwa gromadzi setki przybywających do Sanktuarium pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy. Dzięki nowym możliwościom technicznym - takim jak Internet, satelita, telewizja i radio, w godzinie apelowej łączą się tysiące Polaków w kraju i zagranicą.

Od 1997 r., dzięki Radiu Jasna Góra, tysiące osób może w godzinie Apelu Jasnogórskiego przekazywać swoje intencje kierowane do Bogarodzicy Maryi. W specjalnej księdze, którą nazwano "księgą modlitwy apelowej", są zapisywane prośby i podziękowania. Księgę składa się w czasie Apelu na ołtarzu w Kaplicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: dziś hołd z kwiatów dla Maryi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.