Jasna Góra: Grób Pański z przesłaniem dla życia

KAI / drr

Tradycyjny Grób Pański na Jasnej Górze jak zwykle znajduje się w Kaplicy Matki Bożej. W wystroju nawiązuje do konieczności troski o życie od poczęcia oraz podjęcia refleksji nad sytuacją demograficzną w naszej Ojczyźnie. Jest także wezwaniem do przemyśleń nad stosunkiem do życia, zwłaszcza małżonków, którzy dziś coraz częściej chcą decydować za Boga o liczbie dzieci.

W centrum Grobu Pańskiego znajduje się monstrancja, od której wychodzą wykonane z materiału białe promienie życia. Wśród nich umieszczone zostały dużych rozmiarów fotogramy przedstawiające dłonie a w nich kilkutygodniowe płody dzieci. Dekorację dopełniają cztery plansze z wizerunkami najmłodszych, od kilkumiesięcznych maluchów, do dzieci starszych. Są także wózki dziecięce: głębokie i spacerowe.

- Motywem wystroju grobu jest życie. Chodzi nie tylko o obronę życia nienarodzonych, ale także o przyjmowanie daru życia przez rodziców - wyjaśnia o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator. Dodaje, że wszyscy w Polsce wiedzą o wciąż malejącym przyroście naturalnym, ale nie do wszystkich to "dociera". - To dlatego, dla zobrazowania tego faktu, w kaplicy umieszczone zostały plansze z wypisanymi liczbami urodzeń i zgonów w Polsce na przestrzeni kliku ostatnich lat, od roku 2002 do 2011 - twierdzi o. Kraszewski. Przypomina, że w naszym kraju poważny kryzys przeżywają rodziny, które coraz częściej decydują się tylko na jedno dziecko lub nie mają dzieci wcale.

- Tą dekoracją przypominamy, że to Bóg jest dawcą życia. W hostii obecny jest sam Chrystus, to On daje życie, ludzkie dłonie, czyli człowiek, mogą je przyjąć lub odrzucić - powiedział dekorator.

W liturgii symbolem życia jest płonące światło, dlatego w dekoracji grobu Bożego nie zabrakło świec i płonących kaganków. Dopełnienie wystroju stanowią kwiaty: białe i czerwone róże, tulipany i storczyki, których w sumie jest ok. tysiąca.

- Tym co się nie zmienia jest czuwająca przy grobie Matka Boża, świadek życia, śmierci i zmartwychwstania - powiedział jasnogórski dekorator.

Grób Pański pozostanie w Kaplicy Matki Bożej tylko do poranka Niedzieli Zmartwychwstania, skąd o 6.00 wyruszy procesja rezurekcyjna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: Grób Pański z przesłaniem dla życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.