Jasna Góra: Wyznanie wiary mottem Grobu

KAI / slo

Tegoroczny Grób Pański na Jasnej Górze nawiązuje do przeżywanego w Kościele Roku Wiary. Jego głównym przesłaniem jest Credo. Tradycyjnie Najświętszy Sakrament wystawiony jest w Kaplicy Matki Bożej, tuż obok cudownego obrazu.

- Cała historia zbawienia zamyka się w wyznaniu wiary, stąd przypominamy tekst tej szczególnej modlitwy, którą publicznie wypowiadamy, podczas każdej Mszy św. - powiedział o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator wyjaśniając symbolikę Grobu Pańskiego.

W centrum znajduje się Najświętszy Sakrament umieszczony na tle loga Roku Wiary. Prowadzą do niego ślady stóp pielgrzymów odciśnięte w piachu pustyni namalowane na płasko ułożonej płycie. - Wierząc, idziemy do Chrystusa - zauważa paulin. Po lewej stronie monstrancji stoi dużych rozmiarów drewniany krzyż.

DEON.PL POLECA

Tekst wyznania wiary rozłożony został na dziesięciu planszach. Poszczególne zdania zobrazowane są fotografiami. Np. słowa "wierzę w jeden, powszechny i apostolski Kościół" ilustruje zdjęcie Watykanu, wierzę w świętych obcowanie zdjęcie współczesnych świętych i błogosławionych, w tym s. Faustyny czy bł. Jana Pawła II, słowa "grzechów odpuszczenie" wyobraża jasnogórski konfesjonał.

- Kiedy będziemy adorować Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, trzeba nam się zatrzymać i zastanowić nad naszą wiarą. Czy droga, po której idę, doprowadzi mnie do szczęścia wiecznego - zachęca do refleksji o. Kraszewski. Przypomina, że "jeśli chcemy być szczęśliwi, po śmierci iść do nieba, to musimy przyjąć na serio to wyznanie wiary i je konsekwentnie wypełniać w naszym ziemskim życiu".

Z góry na Jezusa Eucharystycznego spogląda Maryja obecna w Jasnogórskim Wizerunku. W tym kontekście o. Kraszewski przywołuje słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Lourdes: " wiara Maryi staje się wiarą pielgrzymującego Kościoła, nikt bardziej niż Ona nie ma nam przybliżyć tajemnicy Odkupienia".

W tym roku paulini zachęcają, by w modlitwę przed Najświętszym Sakramentem włączyć wynagrodzenie za znieważenie Cudownego Obrazu Królowej Polski. Dla pielgrzymów przygotowane zostały specjalne kartki z tekstem modlitwy przebłagalnej. Czytamy w niej m.in. "nikt nie jest w stanie zniszczyć w nas Twojego Oblicza Maryjo, Ty, która pozwoliłaś się znieważyć i na krótko zasłonić kirem czarnej farby, przybądź nam ku pomocy i wyrwij nas z potężnych nieprzyjaciół mocy".

Całość dekoracji Grobu Pańskiego na Jasnej Górze dopełnia duża ilość zieleni i kwiatów. Samych żółtych tulipanów jest ponad tysiąc. - Zieleń to symbol życia - przypomina paulin.

Podobnie jak w latach ubiegłych wystrój Grobu zajmuje sporą część Kaplicy Matki Bożej.

Tradycja dekorowania Grobu Pańskiego na Jasnej Górze sięga czasów II wojny światowej. Wówczas przygotowywał go kościelny, ale jego wystrój był bardzo skromny. Potem, gdy w sanktuarium przebywali paulińscy klerycy, groby były papierowe i nieco bogatsze. Były w nich nawet przyniesione przez wiernych kanarki w klatkach, które naturalnym śpiewem tworzyły szczególny klimat.

Kilkanaście lat temu do celów dekoracyjnych zaczęto wyznaczać ojców lub braci, którzy wykazują plastyczne zdolności i oprócz Grobu Pańskiego przygotowują też znaną w całej Polsce bożonarodzeniową szopkę.

Grób Pański pozostanie w Kaplicy Matki Bożej tylko do poranka Niedzieli Zmartwychwstania, skąd o 6.00 wyruszy procesja rezurekcyjna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: Wyznanie wiary mottem Grobu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.