Transplantacja motywem Grobu Pańskiego

Transplantacja motywem Grobu Pańskiego
(fot. jcoterhals / flickr.com)
7 lat temu
KAI / slo

Tematyka transplantacji i przeszczepów ludzkich narządów stała się myślą przewodnią instalacji Grobu Pańskiego w parafii św. Mikołaja w Bydgoszczy. Miała ona na celu zmianę nastawienia wiernych do tego problemu.

Słowa tam umieszczone: "Nie zabieraj swoich narządów do nieba - one potrzebne są tu na ziemi" podkreślały, że ciału zmarłego człowieka należy się szacunek, ale pobranie narządów po śmierci nie narusza jego godności. - Chodziło o chrześcijańską miłość do ludzi potrzebujących i chorych. Zwróciliśmy uwagę na moment kiedy uporczywa terapia medyczna nie jest już w stanie uratować ludzkiego życia, ale w tej samej chwili, ofiarowanie organów może stać się aktem autentycznej miłości bliźniego i uratować inne życie - tłumaczy ks. dr Edward Wasilewski.

Kapłan przypomniał, że o tak rozumianym chrześcijaństwie i miłości pisał bł. Jan Paweł II w Encyklice "Evangelium Vitae". "Na heroizm naszej codzienności składają się małe lub wielkie gesty bezinteresowności, umacniające autentyczną kulturę życia. Pośród tych gestów na szczególne uznanie zasługuje oddawanie organów, zgodnie z wymogami etyki, w celu ratowania zdrowia, a nawet życia chorym, pozbawionym niekiedy wszelkiej nadziei"(Nr 86).

Ksiądz dr Wasilewski przypomniał, że życie ludzkie jest bezcenne, jest najwyższą wartością. - Od nas i od naszej osobistej decyzji zależy, czy chcielibyśmy podarować je w chwili swojej śmierci komuś innemu, kto dzięki temu darowi będzie mógł żyć dalej - powiedział.

Przy instalacji Grobu Pańskiego zostały wyłożone "Oświadczenia woli". - Taki wypełniony i podpisany dokument można nosić w swoim portfelu. Może to stać się okazją, że kiedy nasze życie zakończy się tutaj na ziemi, podarujemy jakąś cząstkę siebie innym i tak przedłużymy czyjeś życie. Transplantologia otrzyma szansę na rozwój i ratowanie ludzkiego życia, jeśli takich osób, które wyrażą wolę oddania organu będzie przybywać. Ja sam już od dłuższego czasu noszę przy sobie takie podpisane oświadczenie - zapewnił ks. dr Wasilewski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Transplantacja motywem Grobu Pańskiego
Komentarze (2)
K
Kasia
30 marca 2013, 16:12
Zgadzam się całkowicie z Moniką co do tematyki GROBU PAŃSKIEGO! Ponadto mam wiele wątpliwości co do transplantacji - Bóg zdecydował, że ciało które dał człowiekowi kończy życie, a my "cudem" je przedłużamy... W tym również jest swego rodzaju przegięcie nie mniejsze niż in vitro. Manipulujemy życiem ludzkim i u jego początków i u jego końca.  
M
Monika
30 marca 2013, 14:55
"Tematem" Grobu Pańskiego ma być Chrystus, który oddał za nas życie. On i tylko On. Wszystko inne to przegięcie.

Skomentuj artykuł

Transplantacja motywem Grobu Pańskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.