"Język nienawiści nie jest językiem dialogu"

"Język nienawiści nie jest językiem dialogu"
(fot. Catholic Church (England and Wales) / Foter / CC BY-NC-SA)
KAI / mh

"Nie jest dialogiem język nienawiści. Niestety w naszej Ojczyźnie tego języka nienawiści nie brakuje" - mówił dziś w Gnieźnie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Metropolita gnieźnieński przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. z okazji XIII Dnia Papieskiego.

W homilii abp Kowalczyk kilkakrotnie nawiązywał do hasła przewodniego Dnia Papieskiego "Jan Paweł II - Papież Dialogu". Jak przypomniał, papież z Polski był wielkim nauczycielem dialogu z Bogiem i drugim człowiekiem.

"Błogosławiony Jan Paweł II w pełni zasługuje na to miano, gdyż uczynił niezmiernie wiele dla dialogu. Dla posługiwania się nim jako narzędziem zbliżania człowieka do człowieka i człowieka do Boga, narzędziem rozwiązywania problemów ludzkich nie przy pomocy siły, ale przy pomocy rozmowy, wymiany myśli, wzajemnego zbliżenia" - mówił Prymas.

DEON.PL POLECA

Wskazał również za bł. Janem Pawłem II na konieczność wychowywania młodego pokolenia do dialogu, który "nie jest próbą narzucenia własnych poglądów czy przekonań, ale możliwością wzajemnego zasłuchania się, to znaczy wsłuchania się w to, co mówi drugi".

"W taki sposób dialog nie prowadzi do relatywizmu, lecz do lepszego rozpoznawania i zrozumienia tego, co łączy i co dzieli rozmówców. Nie jest dialogiem język nienawiści. Niestety w naszej Ojczyźnie tego języka nienawiści nie brakuje i w ten sposób dialog jako narzędzie zbliżania człowieka do człowieka i człowieka do Boga zamienia się w nowe konflikty, rozbudzone emocje, które prowadzą do wypowiadania nieodpowiedzialnych słów, a później nienawiści, która jest zaprzeczeniem przykazania miłości Boga i bliźniego" - podkreślił hierarcha.

Podkreślił również, że charakterystyczną cechą współczesnego świata jest pluralizm religijny, cywilizacyjny i kulturowy. W takich realiach dialog jest koniecznością.

"Wymownym przedsięwzięciem Kościoła w tym aspekcie jest tzw. Dziedziniec Dialogu - rozmowy z ludźmi o różnych przekonaniach i światopoglądach. Jest to próba nie tyle dotarcia do współczesnego człowieka i przekonywania go, co próba i chęć jeszcze lepszego poznania go, by w oparciu o Ewangelię - w oparciu o mądrość Jezusa Chrystusa - szukać wraz ze współczesnym człowiekiem najlepszej i najpełniejszej odpowiedzi na najważniejsze pytania, jakie stawia sobie każdy z nas" - tłumaczył Prymas.

Hierarcha przypomniał także o organizowanej co roku zbiórce na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która wspiera zdolną ubogą młodzież z wiejskich środowisk. Na przestrzeni minionych lat - mówił Prymas - ze wsparcia tego skorzystało ponad dwa tysiące pięćset młodych ludzi. "Wielu z nich ukończyło już studia i pracuje dla dobra naszej Ojczyzny będąc naszą chlubą i radością" - mówił abp Kowalczyk, zachęcając do ofiarności i tym samym pomocy stypendystom.

Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrowali bp Krzysztof Wętkowski, bp senior Bogdan Wojtuś, ks. infułat Jerzy Stefański oraz licznie zebrani kapłani. We wspólnej modlitwie uczestniczyła także wspólnota gnieźnieńskiego seminarium duchownego, siostry zakonne, przedstawiciele lokalnych władz oraz liczni wierni, a wśród nich delegacja Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z ks. Januszem Pawlakiem.

Pod koniec Mszy św. abp Józef Kowalczyk wręczył zasłużonym w służbie Kościołowi papieskie medale Benemerenti. Wyróżnienia otrzymały: dr Teresa Kowalczyk długoletnia pracownica Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, Wiesława Kozakowska zaangażowana w duszpasterstwo powołaniowe, siostra Maria Elekta Nowakowska przez wiele lat pracująca w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, siostra Danuta Rachuta najdłuższy stażem pracownik Sądu Diecezjalnego oraz Siostra Maria Michalina Trzeciak przez wiele lat posługująca w gnieźnieńskim seminarium, a obecnie w Domu Księży Seniorów.

Bp Balcerek: dialog to właściwe odczytywanie prawdy

Żyjemy w trudnych czasach, które promują kulturę śmierci. Potrzeba dialogu serca, by na wzór Maryi rozważając Boże Słowo, właściwie odczytywać prawdę i na jej fundamencie budować cywilizację miłości - mówił bp Grzegorz Balcerek podczas obchodów XIII Dnia Papieskiego w Poznaniu. Podczas liturgii w kościele pw. Wszystkich Świętych śpiewali muzycy Chóru Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej nawiązał w homilii do aktu zawierzenia świata Niepokalanej. ‒ Źródłem wszelkiego zła, nienawiści, wojen jest zerwanie przez człowieka dialogu z Bogiem i kreowanie własnej prawdy o życiu i wolności. Nawiązanie dialogu z Bogiem, czego pięknym symbolem jest Niepokalane Serce Maryi, jest dzisiaj szczególnym wyzwaniem - zauważył bp Balcerek.

Kaznodzieja przekonywał, że promowany, propagowany, a nade wszystko praktykowany przez Jana Pawła II dialog był czymś więcej niż wymiana poglądów, krytyka czy spór. ‒ Oddziaływał poprzez unikalną postawę w kontakcie z drugim człowiekiem. Cechował ją niezwykły wręcz szacunek dla tego "innego", z którym się spotykał, budowany na respektowaniu jego ludzkiej godności - mówił bp Balcerek.

Poznański biskup pomocniczy zauważył także, że bardzo ważna w postawie dialogu Jana Pawła II była wierność wyznawanej wierze, której nie wolno porzucić w imię jakichkolwiek innych wartości. Tę postawę kaznodzieja nazwał zasadą dialogu, którą dla bł. Jana Pawła II było poszanowanie prawdy znajdującej źródło w Prawdzie Ostatecznej, czyli w Bogu. ‒ Człowiek może ją poznać, ponieważ Bóg nieustannie prowadzi dialog z człowiekiem. Celem tego dialogu zbawienia jest ostateczne uszczęśliwienie człowieka, przekraczające granice pojmowania czy ludzkiej wyobraźni - podkreślił bp Balcerek.

‒ To oglądanie Boga takim, jaki On jest, a więc twarzą w twarz, owo kontemplowanie "blasku Prawdy", stanowiło nadrzędny cel papieskiego dialogowania pełnego nadprzyrodzonej nadziei, nawet w sytuacji przepełnionej bólem, cierpieniem, rozgoryczeniem czy ocierającej się o rozpacz - zauważył bp Balcerek. Dodał, że autentyczny dialog jest skierowany przede wszystkim ku odrodzeniu każdego poprzez wewnętrzne nawrócenie i pokutę, zawsze jednak z zachowaniem głębokiego szacunku dla sumienia.

Bp Balcerek podczas homilii mówił również, że Jan Paweł II obok słów o dialogu pozostawił nam czyny, gesty i spotkania, które doskonale ilustrują jego poglądy i mają niezwykłą moc przekonywania. Wymienił międzyreligijne spotkanie modlitewne w Asyżu, prace Papieskiej Akademii Nauk poświęcone dialogowi między nauką a wiarą, nieustanny dialog z młodzieżą, spotkania z dyplomatami niemal wszystkich krajów oraz przemówienia w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Język nienawiści nie jest językiem dialogu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.