Jutro święcenia biskupie ks. prof. Janusza Mastalskiego. "Chcę być biskupem otwartym"

Jutro święcenia biskupie ks. prof. Janusza Mastalskiego. "Chcę być biskupem otwartym"
(fot. Joanna Adamik / Archidiecezja Krakowska)
2 lata temu
KAI / jp

Ks. prof. Janusz Mastalski przyjmie w sobotę w katedrze na Wawelu święcenia biskupie. Jego nominacja została ogłoszona 3 grudnia ub. r.

Biskup nominat wybrał na swoje zawołanie słowa z Psalmu 71 "Dominus spes mea" (Pan nadzieją moją). W dniu nominacji deklarował, że chce być "biskupem otwartym i przede wszystkim obecnym".

- Otwartym zwłaszcza na rodzinę, ponieważ od wielu już lat zajmuję się pedagogiką rodziny. Bardzo mi zależy, aby te rodziny były mocne, mocne Bogiem i sobą - mówił.

- Chcę, aby nie było dystansu, żeby każdy mógł podejść, zapytać, porozmawiać, a także wskazać jakieś konkretne kierunki, w których powinienem iść w homiliach oraz w takich zwykłych rozmowach i działaniach - podkreślał.

Ks. prof. Janusz Mastalski jest rektorem Wyższego Seminarium Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1989 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Po święceniach był wikariuszem w Gdowie, potem w parafii św. Szczepana w Krakowie.

Doktoryzował się w 1998 r. na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2003 r. na podstawie rozprawy zatytułowanej "Zasady edukacyjne w katechezie (na podstawie badań przeprowadzonych w krakowskich gimnazjach)".

Tytuł naukowy profesora nauk teologicznych otrzymał 2 stycznia 2009 roku. W 2005 r. został kierownikiem Katedry Pedagogiki Ogólnej, a w latach 2008-2014 był dziekanem Wydziału Nauk Społecznych UPJPII. W kadencji 2014-2018 został wybrany na stanowisko prorektora krakowskiej uczelni. Współpracował też z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (2004-2010) i Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu (2005-2010).Rektorem krakowskiego seminarium duchownego został w 2017 roku.

Ks. Mastalski wygłosił ponad 200 rekolekcji parafialnych, młodzieżowych oraz przeznaczonych dla kleryków, duchownych i sióstr zakonnych. Opublikował ok. 150 artykułów z zakresu wychowania dzieci i młodzieży. Napisał 25 książek naukowych i popularnonaukowych.

Jest twórcą podręcznika "Zarys teorii wychowania", a także m.in. monografii, takich jak: "Zasady edukacyjne w katechezie", "Szkolne interakcje zaburzające skuteczne wychowanie", "Chrześcijanin wobec agresji w rodzinie", "Modlitwa kapłańska", "Samotność globalnego nastolatka", "Pokusy kapłańskie" i "Lęki kapłańskie". Przeprowadził także ponad 60 szkoleń i kursów dla nauczycieli, wychowawców oraz samorządowców w gminach i powiatach w całej Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jutro święcenia biskupie ks. prof. Janusza Mastalskiego. "Chcę być biskupem otwartym"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.