Jutro święcenia biskupie ks. prof. Janusza Mastalskiego. "Chcę być biskupem otwartym"
Ks. prof. Janusz Mastalski przyjmie w sobotę w katedrze na Wawelu święcenia biskupie. Jego nominacja została ogłoszona 3 grudnia ub. r.
Biskup nominat wybrał na swoje zawołanie słowa z Psalmu 71 "Dominus spes mea" (Pan nadzieją moją). W dniu nominacji deklarował, że chce być "biskupem otwartym i przede wszystkim obecnym".
- Otwartym zwłaszcza na rodzinę, ponieważ od wielu już lat zajmuję się pedagogiką rodziny. Bardzo mi zależy, aby te rodziny były mocne, mocne Bogiem i sobą - mówił.
- Chcę, aby nie było dystansu, żeby każdy mógł podejść, zapytać, porozmawiać, a także wskazać jakieś konkretne kierunki, w których powinienem iść w homiliach oraz w takich zwykłych rozmowach i działaniach - podkreślał.
Ks. prof. Janusz Mastalski jest rektorem Wyższego Seminarium Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1989 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Po święceniach był wikariuszem w Gdowie, potem w parafii św. Szczepana w Krakowie.
Doktoryzował się w 1998 r. na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2003 r. na podstawie rozprawy zatytułowanej "Zasady edukacyjne w katechezie (na podstawie badań przeprowadzonych w krakowskich gimnazjach)".
Tytuł naukowy profesora nauk teologicznych otrzymał 2 stycznia 2009 roku. W 2005 r. został kierownikiem Katedry Pedagogiki Ogólnej, a w latach 2008-2014 był dziekanem Wydziału Nauk Społecznych UPJPII. W kadencji 2014-2018 został wybrany na stanowisko prorektora krakowskiej uczelni. Współpracował też z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (2004-2010) i Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu (2005-2010).Rektorem krakowskiego seminarium duchownego został w 2017 roku.
Ks. Mastalski wygłosił ponad 200 rekolekcji parafialnych, młodzieżowych oraz przeznaczonych dla kleryków, duchownych i sióstr zakonnych. Opublikował ok. 150 artykułów z zakresu wychowania dzieci i młodzieży. Napisał 25 książek naukowych i popularnonaukowych.
Jest twórcą podręcznika "Zarys teorii wychowania", a także m.in. monografii, takich jak: "Zasady edukacyjne w katechezie", "Szkolne interakcje zaburzające skuteczne wychowanie", "Chrześcijanin wobec agresji w rodzinie", "Modlitwa kapłańska", "Samotność globalnego nastolatka", "Pokusy kapłańskie" i "Lęki kapłańskie". Przeprowadził także ponad 60 szkoleń i kursów dla nauczycieli, wychowawców oraz samorządowców w gminach i powiatach w całej Polsce.
Skomentuj artykuł