Jutro uroczyste otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej

Jutro uroczyste otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej
(fot. centrumopatrznosci.pl)
KAI / sz

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie jest gotowa do otwarcia dla wiernych. W piątek 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, sprawowana tam będzie pierwsza Msza św.

- To moment historyczny, pokolenia oczekiwały na to wydarzenie - uważa kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przypomina jednak, że otwarcie Świątyni dla wiernych nie oznacza zakończenia prac przy jej budowie.

Wzniesienie Świątyni ku czci Opatrzności Bożej, będącej wotum za Konstytucję 3 Maja uchwalili jeszcze w 1791 r. posłowie Sejmu Czteroletniego. Budowa Świątyni nie była jednak możliwa z powodu rozbiorów, a potem II wojny i wreszcie sprzeciwu władz komunistycznych. Z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia Świątyni wystąpił w 1989 roku ówczesny Prymas Polski kard. Józef Glemp. Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło w maju 2002 r., a prace budowlane ruszyły w lutym 2003 r.

DEON.PL POLECA

Podczas niedawnego spotkania z dziennikarzami w Centrum Opatrzności Bożej kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że udostępnienie Świątyni wiernym to moment historyczny, gdyż całe pokolenia oczekiwały na to wydarzenie, które będzie miało miejsce 11 listopada, dokładnie 225 lat po obietnicy rozpoczęcia budowy Świątyni złożonej przez Sejm Czteroletni.

- Wejdziemy do świątyni w takim stanie, że można sprawować Eucharystię, a równocześnie będziemy dalej budować, upiększać, sakralizować świątynię w jej wnętrzu - powiedział metropolita warszawski.

Wyjaśnił też, że podczas budowy tak dużego obiektu ważne są "etapy mobilizujące". Jednym z nich jest udostępnienie Świątyni wiernym. Wydarzenie to zmobilizowało prowadzących prace, by wykonać wiele niezbędnych elementów. "Ale budujemy dalej, w tym znaczeniu, że we wnętrzu Świątyni robimy te rzeczy, które są potrzebne, żeby w pełnym wymiarze liturgia mogła funkcjonować" - powiedział kard. Nycz.

Podkreślił, że chodzi o wystrój ścian, bocznych ołtarzy, kaplic, czy Drogę Krzyżową. Jak zauważył "to będzie droga do następnych etapów, a więc już formalnego poświęcenia Świątyni i do konsekracji, na zakończenie budowy".

Hierarcha nie chciał jednak mówić o konkretnych datach dotyczących całkowitego zakończenia budowy. "Do ostatecznej konsekracji, która zamknie budowę, potrzeba jeszcze czasu. Osobiście twierdzę, że niech też coś zrobią następne pokolenia" - powiedział kard. Nycz.

Jak zauważył metropolita, obecnie prawie 100 tys. osób jest w stałej łączności z Centrum Opatrzności Bożej. Modlą się oni w intencji budowy, ale też wspierają ją finansowo. "Świątynia Opatrzności Bożej jest dziełem tych Polaków, którzy się zidentyfikowali z sensem tej obietnicy" - podkreślił kardynał. Dodał, że na pierwszym miejscu trzeba podziękować właśnie darczyńcom, dzięki którym to dzieło powstało.

Kard. Nycz wskazał także na aktualność idei budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Podkreślił, że nie jest to tylko wypełnienie obietnicy. - Jest także coś jeszcze bardziej aktualnego. To podejście do Boga, który w swojej opatrzności działa, chce nas prowadzić - powiedział metropolita warszawski.

Poinformował również, że obecnie trwają prace nad projektami czterech kaplic, które znajdą się w Świątyni Opatrzności Bożej. Udało się je już wyłożyć granitem. Jedna z kaplic poświęcona będzie Matce Bożej, kolejna świętym i męczenników, trzecia zaś będzie kaplicą pokutną.

Znana jest natomiast data otwarcia znajdującego się w kopule Świątyni Opatrzności Bożej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Datą graniczną jest październik 2018 roku, przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Piotr Gaweł, prezes Centrum Opatrzności Bożej przypomniał, że Świątynia na Wilanowie będzie najwyższym kościołem w stolicy. Wysokość wraz z krzyżem wynosi 75 metrów. Do pokrycia kopuły zostało wykorzystanych aż 35 ton miedzi. Świątynia ma 122 tys. metrów sześciennych przestrzeni, a powierzchnia samej nawy głównej to 1742 metry kwadratowe. W sumie obiekt ma ok. 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni.

W Panteonie wielkich Polaków znajdują się grobowce osób zasłużonych dla Ojczyzny (w tym ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego) oraz relikwie 9 polskich świętych i błogosławionych. Docelowo relikwie zostaną przeniesione do nawy bocznej Świątyni.

Z kolei ks. Tadeusz Aleksandrowicz, proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej i kustosz sanktuarium podkreśla, że budowa Świątyni to przykład współdziałania świeckich i duchowieństwa. Gdy bowiem wraz z postępem prac rosła grupa darczyńców, którzy wspomagali swoimi ofiarami powstanie Świątyni, zaistniała potrzeba, by ofiarodawców z Polski i zagranicy połączyć w duchową wspólnotę. Uznając tę potrzebę, kard. Kazimierz Nycz powołał w tym roku wspólnotę Providentia Dei (Opatrzności Bożej).

Wśród zadań wspólnoty są m.in. codzienna modlitwa, szerzenie kultu Opatrzności Bożej, ukazywanie działania Opatrzności w historii narodu polskiego i dawanie świadectwa o działaniu Opatrzności w osobistym życiu członków Wspólnoty, włączanie się w dzieła podejmowane przez Centrum Opatrzności Bożej, troska o zaplecze materialne budowy i wyposażenie wnętrza powstającego Sanktuarium. Obecnie wspólnota liczy ponad 80 tys. zarejestrowanych członków i wciąż się rozwija.

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie zostanie otwarta 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 Mszą św. Koncelebrze będzie przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Stanisław Gądecki. W Mszy św. wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolitej z prezydentem Andrzejem Dudą, Marszałkami Sejmu i Senatu oraz premier Beatą Szydło na czele.

Kolejna Msza św. zostanie odprawiona o godz. 12.00. Z kolei o godz. 17.00 w Świątyni odbędzie się przedpremierowe wykonanie koncertu "Przymierze" Michała Lorenca. To materiał napisany specjalnie na otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej w roku 1050-lecia Chrztu Polski. Utwór wykonają wybitni artyści, a orkiestrą Akademii Beethovenowskiej i chórem Capella Corale Varsaviana będzie dyrygować Lee Reynolds.

Aby sprostać ogromnemu zainteresowaniu i umożliwić ogromnej liczbie chętnych wzięcie udziału w otwarciu świątyni, uroczystości z tym związane zostały ujęte w Triduum Otwarcia. 12 i 13 listopada o godz. 12.00 odprawione zostaną w Świątyni Opatrzności Bożej uroczyste Msze św. z Aktami Dziękczynienia i Zawierzenia

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jutro uroczyste otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.