Kard. Bagnasco: korzenie kontynentu, a więc także i Unii, znajdują się w Ewangelii

Kard. Bagnasco: korzenie kontynentu, a więc także i Unii, znajdują się w Ewangelii
(fot. Tv2000it / youtube.com)
KAI / pk

Biskupi europejscy wzywają do mniejszego zapatrzenia się w siebie i mniejszego samozadowolenia, a większego zwrócenia uwagi na innych - stwierdził kard. Angelo Bagnasco po debacie na temat przyszłości Europy i kryzysu Unii Europejskiej, która odbyła się w Watykanie.

Przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) w wywiadzie dla Radia Watykańskiego mówił także o zobowiązaniach, jakie winny charakteryzować europejską politykę, oraz o zaufaniu, jakim Kościół obdarza stary kontynent, mając na uwadze wielkie dziedzictwo, które ma do zaoferowania.

- Trzeba, aby mieszkańcy Europy poczuli, że ten kontynent jest ich matką, domem ludów i narodów, a nie tylko unią państw - chodzi mi tu o Unię Europejską. Gdy chodzi o cały kontynent, biskupi mocno w niego wierzą, ale także w Unię Europejską, i uważają, że kontynent ten ma kontynuować swą misję względem całej ludzkości. To nie oznacza europocentryzmu, w znacznym stopniu przezwyciężonego, ale oznacza uznanie wartości za dziedzictwo, jakie każdy region świata ma dawać wszystkim - powiedział kard. Bagnasco.

Mówiąc o roli chrześcijan w budowaniu przyszłej Europy metropolita Genui wskazał, iż ich wkładem może być swego rodzaju pozytywna inność. Nie chodzi o to, żeby koniecznie się różnić, ale żeby przyczyniać się przez to do budowania Europy i narodów europejskich, zatem przypominając, że korzenie kontynentu, a więc także i Unii, znajdują się w Ewangelii. Strach przed kimś, kto jest inny, przed obcokrajowcem, jakiegokolwiek typu lęk rodzi różne formy populizmu, które dzielą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Bagnasco: korzenie kontynentu, a więc także i Unii, znajdują się w Ewangelii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.