Kard. Bassetti: przyjmując migrantów, wybieramy Jezusa i bronimy życia

Kard. Bassetti: przyjmując migrantów, wybieramy Jezusa i bronimy życia
(fot. Regione Umbria News - Agenzia informazione istituzionale Assemblea legislativa [CC BY 2.0])
Vatican Insider / kk

"To niemoralne, by katolik widział w migrancie wroga, z którym trzeba walczyć, albo którego się nienawidzi" - mówi kard. Gualtiero Bassetti, przewodniczący episkopatu Włoch.

W rozmowie z Domenico Agasso z serwisu Vatican Insider kardynał Bassetti przywołuje cztery wskazania, które papież Franciszek dał Kościołowi w kwestii wyzwania, jakie stanowią migracje: przyjmować, chronić, promować i integrować.

"Te cztery czasowniki zbierają w sobie liczne akcje duszpasterskie, ale mają jedno, wielkie znaczenie: poprzez przyjmowanie, wybieramy przyjęcie Chrystusa do naszego życia i bronimy nienaruszalnej godności życia każdego człowieka" mówi kardynał. "Migranci są częścią jednej rodziny ludzkiej, a nie obywatelami drugiej kategorii" podkreśla, jednocześnie przypominając, że dla katolika czymś niemoralnym jest widzenie w migrantach wrogów.

W wywiadzie poruszany jest również wątek przyszłości Kościoła. Przewodniczący episkopatu zaznacza, że przyszłość nie należy do nas, choć wyraża nadzieję, że w ostatnich latach podjęto działania, które mają charakter procesu i zostaną zauważone dopiero w długim przebiegu czasu. Jednym z nich jest choćby synodalność.

Masakra muzułmanów w Kościele Chrystusa >>

DEON.PL POLECA

Pytany o większe zaangażowanie kobiet w Kościele, kardynał odpowiada, że bez wątpliwości to ważny temat. Zaznacza, że potrzeba zwłaszcza obecności jakościowej, a nie ilościowej - przez to ma na myśli obecność kobiet w funkcjach zarządzających Kościołem i tych odpowiedzialnych za wsparcie duszpasterskie. Nie chodzi mu o parytet, ale o wprowadzenie nowego myślenia o Kościele, nowej wizji.

"Jestem pewien, że w licznych sprawach, wszyscy pasterze mają wiele do nauczenia od kobiet" mówi kard. Bassetti.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Luis Antonio G. Tagle, Lorenzo Fazzini, Gerolamo Fazzini

Czego potrzebuje Kościół, by sprostać wyzwaniom nowoczesności

Przyjaciele mówią na niego „Chito”. Tym zdrobnieniem posługuje się na swoim koncie na Twitterze. Nie zmieniła tego nawet nominacja kardynalska w 2012 r. 

Luis Antonio Tagle wyróżnia...

Skomentuj artykuł

Kard. Bassetti: przyjmując migrantów, wybieramy Jezusa i bronimy życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.