Kard. Charles Bo: zginęli przysypani kamieniami i niesprawiedliwością

Kard. Charles Bo: zginęli przysypani kamieniami i niesprawiedliwością
(fot. RVA Myanmar Service / youtube.com)
Paweł Pasierbek SJ / KAI / kk

„Ci, którzy zginęli, nie zostali przysypani tylko przez górę kamieni, ale także przez górę niesprawiedliwości” – powiedział kard. Charles Bo odnosząc się do wypadku, jaki miał miejsce na początku lipca w kopalni minerałów rzadkich w północno-wschodniej części Birmy.

W wyniku osunięcia się ziemi zginęło ponad 170 osób, a 250 uznaje się za zaginione.

Metropolita Rangunu zaznaczył, że tych, którzy zmarli, poświęcono na ołtarzu chciwości, ogromnych zaniedbań i wielkiej arogancji przemysłu, który wciąż odczłowiecza biednych tej ziemi. Podkreślił, że w czasie pandemii koronawirusa miliony mieszkańców Birmy utraciło środki do życia, a głód nie zna kwarantanny. Dlatego wielu biednych szuka choćby okruchów minerałów rzadkich, które pozostają po rabunkowym wydobyciu przez wielkie międzynarodowe koncerny.

„To nie jest pierwszy tego rodzaju przypadek – przypomniał kard. Bo – i jeżeli odpowiedzialni w naszym kraju nie odpowiedzą na tę tragedię ze współczuciem i sprawiedliwością, nie będzie ona ostatnią”.

DEON.PL POLECA

W Birmie w przemyśle wydobywczym pracuje ponad 400 tys. nielegalnych robotników. W czasie deszczów monsunowych, a więc do końca września, powinni oni przerwać swą pracę. Kryzys wywołany pandemią sprawił jednak, że wydobycie w kopalniach było kontynuowane.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Charles Bo: zginęli przysypani kamieniami i niesprawiedliwością
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.