Kard. Dziwisz: bp Szkodoń cierpi i ofiarowuje cierpienie za Kościół

Kard. Dziwisz: bp Szkodoń cierpi i ofiarowuje cierpienie za Kościół
(fot. Adam Walanus [CC BY-SA 4.0])
KAI / kk

Kościół w Polsce, również Kościół krakowski, przeżywa niełatwy czas. Doświadczamy różnych trudności i słabości, jesteśmy pod pręgierzem krytyki, sprawiedliwej i niesprawiedliwej – mówił kard. Dziwisz w katedrze na Wawelu. Krakowski metropolita senior przewodniczył Mszy św. z obrzędem posypania głów popiołem.

W homilii kard. Dziwisz podkreślał, że trudny czas w Kościele powoduje, że u niektórych może słabnąć wiara, zaufanie do Kościoła i poczucie przynależności do niego. - Kościół nie jest dziełem ludzkim. Kościół jest darem Chrystusa – naszego ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana – jest darem dla wszystkich. Łączy się z tym nasza odpowiedzialność za Kościół- mówił hierarcha.

Zaapelował, by w Wielkim Poście wspierać Kościół „szczególną modlitwą i naszą osobistą postawą, by jawił się jako wiarygodna wspólnota uczennic i uczniów Chrystusa, Zbawiciela świata”. - W modlitwie tej uczestniczy także ks. bp Jan Szkodoń, ofiarując swoje cierpienie i odosobnienie za Kościół nasz krakowski- zaznaczył kaznodzieja.

Kardynał mówił także o polskiej młodzieży, która „może najbardziej jest bezbronna, narażona na oddalenie się od Kościoła, a więc i od Chrystusa”. - Wiemy, że część naszej młodzieży rezygnuje z katechezy i dyspensuje się od niedzielnej Eucharystii. A przecież to właśnie pomaga człowiekowi poznawać lepiej Chrystusa, pogłębiać wiarę, porządkować życie i żyć według Ewangelii. Niech również ta sprawa będzie przedmiotem naszej wielkopostnej, solidarnej modlitwy – prosił.

Dawny sekretarz św. Jana Pawła II przypomniał o zbliżającej się 100. rocznicy jego urodzin i podkreślał, że nie omijały go trudne doświadczenia, „zarówno w Krakowie, jak i od dnia, w którym Chrystus obarczył go pasterską odpowiedzialnością za cały Kościół”. - Święty papież stawiał czoło problemom Kościoła, a trudne sprawy Kościoła, których nigdy nie brakowało, jeszcze bardziej budziły w nim miłość do Kościoła takiego, jakim jest. Nie Kościoła idealnego, bo takiego nie ma – stwierdził.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz: bp Szkodoń cierpi i ofiarowuje cierpienie za Kościół
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.