Kard. Giovanni Battista Re dziekanem Kolegium Kardynalskiego

Kard. Giovanni Battista Re dziekanem Kolegium Kardynalskiego
Fot. WEB TV STUDIOS OFFICIAL / YouTube
PAP / pk

85-letni włoski kardynał Giovanni Battista Re został nowym dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Watykan podał w sobotę, że papież Franciszek zaaprobował dokonany przez kardynałów biskupów wybór nowego dziekana. Jego zastępcą będzie kard. Leonardo Sandri.

Kardynał Re pracował od lat 60. w watykańskiej dyplomacji, następnie był współpracownikiem św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. Przez 10 lat, do 2010 roku był prefektem Kongregacji ds. Biskupów. Od 2017 roku pełnił funkcję wicedziekana Kolegium Kardynalskiego.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego to jedna z najważniejszych funkcji w Stolicy Apostolskiej. Do jego zadań należy m.in. przewodniczenie uroczystościom pogrzebowym papieża, odprawianie mszy na rozpoczęcie konklawe i prowadzenie jego obrad.

Pod koniec grudnia Franciszek przyjął rezygnację złożoną przez ówczesnego dziekana, kardynała Angelo Sodano, który funkcję tę pełnił od 2005 roku. Zastąpił wtedy kardynała Josepha Ratzingera, wybranego na konklawe.

DEON.PL POLECA

Papież opublikował w zeszłym roku dokument, w którym postanowił, że urząd dziekana Kolegium będzie podobnie jak inne w Kurii Rzymskiej kadencyjny. Kadencja trwać będzie pięć lat i może zostać przedłużona.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Giovanni Battista Re dziekanem Kolegium Kardynalskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.