Kard. Gracias: pandemia przypomniała nam, że wszyscy jesteśmy rodziną

Kard. Gracias: pandemia przypomniała nam, że wszyscy jesteśmy rodziną
fot. EWTN / YouTube
7 miesięcy temu
KAI / pk

W życzeniach bożonarodzeniowych skierowanych do słuchaczy Radia Watykańskiego arcybiskup Bombaju kard. Oswald Gracias zauważył, że pandemia przypomniała nam, że jako ludzie, wszyscy jesteśmy jedną rodziną. Zachęcił do troski w czasie świąt o ubogich oraz o imigrantów.

W ostatnich dniach w Indiach zanotowano największą liczbę zakażeń Covid-19 od lipca – ponad 19 tys. nowych przypadków dziennie. W całym kraju jest prawie 11 milionów chorych, a 146 tysięcy osób zmarło z powodu koronawirusa. "Ta pandemia przypomina nam, że wszyscy powinniśmy widzieć brata i siostrę w każdym człowieku, już nie powinno być «ja» i «moje», ale «my» i «nasze»" - powiedział purpurat.

Apel ten nie wiąże się wyłącznie z pandemią. Zgodnie z najnowszym raportem organizacji pozarządowej Minority Rights Group, przypadki nietolerancji religijnej wobec mniejszości chrześcijańskiej i muzułmańskiej nasilają się w Indiach, a warunki życia dalitów, żyjących na marginesie społeczeństwa, wciąż pozostają wyjątkowo trudne. "W tym czasie Świąt Bożego Narodzenia powinniśmy sięgnąć po encyklikę Papieża Franciszka «Fratelli Tutti», która równie dobrze mogłaby być listem pasterskim na czas Świąt. Zawiera bowiem wszystkie te elementy, które są ważne w tym czasie" - powiedział kard. Oswald Gracias.

Purpurat przypomniał, że Jezus narodził się w bardzo prostych okolicznościach. "Pamiętając o tym nie zapominajmy o ubogich i ich trudnościach. Musimy mieć serce, które potrafi im współczuć, oczy, które widzą ich ból i ręce, które przychodzą im z pomocą. Pamiętamy, że kiedy Jezus przyszedł, pierwszymi, którzy usłyszeli tę nowinę byli pasterze, czyli bardzo prości ludzie, zmarginalizowani" - powiedział kard. Oswald Gracias i zachęcił: "W tym czasie Bożego Narodzenia pomyślmy o nich, tak często ich wykorzystujemy, nie mają żadnych praw, ale chwila Bożego Narodzenia była chwilą ich chwały, najbardziej zmarginalizowanych. Pomyślmy też o imigrantach. Kiedy Jezus przybył do Betlejem, nie starczyło dla niego miejsca w gospodzie. Dzisiaj też często odpowiadamy imigrantom, że nie ma dla nich miejsca. Zauważmy, że my również jesteśmy migrantami w swojej ziemskiej wędrówce. Pamiętajmy także, że Jezus narodził się blisko natury i Boże Narodzenie powinno nam przypominać, że mamy obowiązek dbać o stworzenie".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin
23,03 zł
32,90 zł

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Kard. Gracias: pandemia przypomniała nam, że wszyscy jesteśmy rodziną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.