Kard. Müller: modlitwa ma moc przemienić ludzkie serca, w tym także Putina

Kard. Müller: modlitwa ma moc przemienić ludzkie serca, w tym także Putina
Fot. Radio Maryja / YouTube.com
PAP / tk

Nie traktujmy orędzia fatimskiego w sposób fatalistyczny. Ono nie determinuje biegu dziejów ludzkości. Człowiek zawsze może się nawrócić i zmienić rzeczywistość. Dotyczy to także Putina i sytuacji w Ukrainie - powiedział kard. Gerhard Ludwig Müller.

W czasie objawień w Fatimie w 1917 r. Matka Boska powiedziała trójce portugalskich dzieci, że aby zapobiec wojnie, głodowi i prześladowaniu Kościoła oraz papieża, trzeba prosić o poświęcenie Rosji jej Niepokalanemu Sercu i praktykować Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty miesiąca. Jeżeli jej życzenia zostaną spełnione, to Rosja się nawróci i zapanuje pokój.

Papież Jan Paweł II 25 marca 1984 r. dokonał w Rzymie aktu oddania świata i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. Rzymski akt spełnił, jak zapewniła jedna z wizjonerek s. Łucja, wszystkie postawione przez Matkę Bożą warunki.

W związku z wojną Rosji przeciwko Ukrainie, Konferencja Episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego poprosiła Stolicę Apostolską o zawierzenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Papież dokona tego Aktu w przypadającą 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego podczas nabożeństwa pokutnego w bazylice Świętego Piotra w Rzymie o godz. 17.00.

- Akt, którego dokona papieża jest jedną z form modlitwy, która potrzebna jest w tej konkretnej rzeczywistości wojny w Ukrainie – powiedział były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Modlitwa przemienia serca

Zaznaczył, że "modlitwa przemienia serce człowieka i otaczający go świat". - Sam Zbawiciel zachęcał nas do modlitwy w różnych sytuacjach - przypomniał.

Zwrócił uwagę, że "do tej pory ani politycy, ani finansiści, ani cały wymiar szeroko rozumianej dyplomacji nic nie osiągnął, aby zapobiec dalszemu rozlewowi krwi w Ukrainie". - Pozostaje nam więc modlitwa, która ma moc przemienić ludzkie serca, w tym także samego Putina; ma moc wpłynąć na bieg dziejów ludzkości – powiedział były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Kard. Müller zwrócił uwagę, że papież Jan Paweł II nie posiadając broni atomowej, ani żadnego innego narzędzia, osiągnął dużo więcej - w obszarze utrzymania na świecie pokoju oraz zbliżenia się Wschodu i Zachodu, niż możni tego świata".

Podkreślił, że "rolą Kościoła prawosławnego w Rosji jest nazwanie rzeczywistości po imieniu w oparciu o naukę Chrystusa".

- Wiara zakłada, że za zewnętrznymi praktykami religijnymi idą nasze słowa i uczynki. Tymczasem u Putina można zaobserwować pewien dysonans. Widzimy go czyniącego znak krzyża w sposób prawosławny, a za chwilę widzimy skutki jego decyzji na Ukrainie. W związku z tym, zarówno patriarcha Cyryl, jak i biskupi w Rosji powinni wyraźnie powiedzieć władcy Rosji, że jego decyzje związane z wojną na Ukrainie są złem, są absolutnie niezgodne z nauczaniem Kościoła - powiedział kard. Müller.

Były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary przypomniał, że zgodnie z nauczaniem Kościoła morderstwo jest grzechem śmiertelnym.

Zabijanie jest grzechem śmiertelnym

- Wysyłanie kogoś, żeby mordował jest grzechem śmiertelnym, którego konsekwencją jest trwałe oddzielenie od Boga, czyli piekło. Zarówno Putin, jak i duchowni Kościoła prawosławnego, którzy go popierają, powinni zdawać sobie z tego sprawę - stwierdził kardynał.

Jako przykład właściwej postawy, kard. Müller wskazał św. Ambrożego, który wyraźnie sprzeciwił się cesarzowi Teodozjuszowi, kiedy ten zamordował na stadionie 7 ludzi. - Trzeba mieć oczywiście świadomość, że za mówienie prawdy można zapłacić własnym życiem - powiedział kardynał.

- Stara zasada mówi, że cesarz jest w Kościele, ale nie powinien stawiać się ponad Kościołem – zaznaczył.

Kard. Müller przestrzegł także przed traktowaniem orędzia fatimskiego w sposób fatalistyczny oraz determinujący życie człowieka.

Słowa Maryi z objawień w Fatimie dotyczą także nas

- Słowa Matki Bożej wypowiedziane w czasie objawień w Fatimie wzywające do nawrócenia skierowane są nie tylko do ludzi żyjących na początku XX wieku, ale także do kolejnych pokoleń, także do nas - wyjaśnił duchowny.

- Rosja jest rozległym krajem. Jej wielkość powinna przejawiać się nie w wymiarze militarnym, ale kultury i nauki - wskazał hierarcha.

Przyznał, że od czasów Związku Radzieckiego w wymiarze religijnym w Rosji wiele się zmieniło. - Otwierane są nowe cerkwie. Przyszedł jednak czas, żeby to, co zewnętrzne przełożyło się również na życie elit - ocenił kardynał.

Piątek jest 30. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,2 mln osób.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Müller: modlitwa ma moc przemienić ludzkie serca, w tym także Putina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.