Kard. Nycz: jaki będzie Kościół, jeżeli zabraknie w nim młodego pokolenia?

Kard. Nycz: jaki będzie Kościół, jeżeli zabraknie w nim młodego pokolenia?
EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
1 miesiąc temu
PAP/ kb

Jaki będzie Kościół, jeżeli zabraknie w nim młodego pokolenia, które jest jakby trzonem tego Kościoła i jego źrenicą oka, czyli jego spojrzeniem w przyszłość? – pytał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. sprawowanej w ramach wizyty ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów.

Trzecia grupa polskich biskupów składających wizytę w Watykanie uczestniczyła w środę w mszy w bazylice Matki Bożej Większej w ramach wizyty ad limina apostolorum.

Kard. Nycz o św. Janie Kantym

W homilii kard. Nycz przypomniał postać patrona dnia, św. Jana Kantego – patrona młodzieży.

"Jakiż byłby Kościół i będzie Kościół, jeżeli zabrakłoby w nim młodego pokolenia, które jest jakby trzonem tego Kościoła i jego źrenicą oka, czyli jego spojrzeniem w przyszłość" – pytał.

Dodał, że za wstawiennictwem św. Jana Kantego i przez pośrednictwo Matki Bożej "powierzamy Panu Bogu młodzież, gdyż wiemy, jak wiele dzisiaj świat, nie tylko Polska, ale Polska może w sposób szczególny, ma problemów i trudności z wychowaniem i utrzymaniem w Kościele i przy Kościele młodego pokolenia".

Młodzi potrzebni Kościołowi

Zdaniem metropolity warszawskiego jest to nie tylko kwestia mentalności, języka, ale także kwestia świadectwa rodziców, dziadków, problem katechizowanych w szkołach. "Do tego jest potrzebna mądrość św. Jana z Kęt, roztropność, odwaga" – stwierdził.

Kard. Nycz przypomniał, że właśnie w bazylice Matki Bożej Większej 22 listopada 1964 r. obecny był wraz z kard. Wojtyłą i papieżem Pawłem VI, na zakończenie III sesji Soboru Watykańskiego II, bł. kard. Stefan Wyszyński. "Przyszli tu do tego kościoła podziękować Panu Bogu za to, że Kościół ogłosił Maryję Matką Kościoła" – zauważył.

"Jesteśmy tutaj przed obrazem Salus Populi Romani także po to, aby się wpatrzeć w to Soli Deo per Mariam. Soli Deo – tak jak to mawiał ks. prymas – per Mariam dodawał dopiero później, żeby pokazać ten kierunek chrystologiczny i eklezjologiczny kultu maryjnego, który jest nam wszystkim tak bardzo bliski i chcemy, by był nam bliski, tak jak był bliski tym dwóm wielkim Polakom, za których beatyfikację i kanonizację nieustannie Panu Bogu dziękujemy" – podkreślił kard. Nycz.

Hierarcha dziękował Bogu za beatyfikację dwóch nowych błogosławionych: bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

"Kościół otrzymał w sposób piękny i godny dwóch nowych błogosławionych w trudnym czasie, który przeżywamy, nie tylko pandemii, po to, by byli naszymi przewodnikami" – powiedział kard. Nycz.

W skład trzeciej grupy polskich biskupów wchodzą biskupi z metropolii warszawskiej z ordynariatem polowym Wojska Polskiego, gnieźnieńskiej, łódzkiej i częstochowskiej i z trzech diecezji greckokatolickich.

W czwartek trzecia z czterech grup spotka się z papieżem Franciszkiem.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Stefan Radziszewski
25,50 zł

Można wiele mówić o modlitwie i w ogóle się nie modlić. Można wiele opowiadać o miłości, nikogo nie kochając, mając pustkę w sercu. Można wiele mówić, nic w życiu nie robiąc. I to nazywamy piekłem....

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: jaki będzie Kościół, jeżeli zabraknie w nim młodego pokolenia?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.