Kard. Nycz: nie można zlekceważyć bogactwa pontyfikatu Jana Pawła II

Kard. Nycz: nie można zlekceważyć bogactwa pontyfikatu Jana Pawła II
Fot. PAP/Radek Pietruszka
PAP / tk

- Jan Paweł II głosił przede wszystkim nadzieję, która jest w Jezusie Chrystusie – powiedział kard. Kazimierz Nycz w czasie Mszy w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie podczas 21. Dnia Papieskiego.

Metropolita warszawski przewodniczył eucharystii w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W czasie liturgii modlono się w intencji stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Eucharystię koncelebrował prezes zarządu fundacji ks. Dariusz Kowalczyk.

Dzień Papieski obchodzony jest w niedzielę w Polsce oraz w środowiskach polonijnych na całym świecie pod hasłem "Totus Tuus".

Nawiązując do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego "Nie lękajcie się", metropolita warszawski podkreślił w homilii, że Jan Paweł II nie głosił lęków, ale dawał na nie odpowiedź.

- Głosił przede wszystkim nadzieję, która jest w Jezusie Chrystusie - podkreślił kard. Nycz, przytaczając słowa papieża z jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny ze stołecznego Placu Zwycięstwa: "On wam niczego nie zabierze. On wszystko wie. Bez Niego trudno do końca zrozumieć człowieka".

DEON.PL POLECA

Kard. Nycz o Janie Pawle II

Metropolita warszawski podkreślił, że nie wolno Polakom zlekceważyć bogactwa pontyfikatu Jana Pawła II. Wskazał, że naszym obowiązkiem jest przekazać jego wartość następnym pokoleniom.

Zauważył, że poprzez swoje pielgrzymki papież otworzył Kościół na świat, a świat na Kościół.

Zachęcił jednocześnie do spojrzenia w duchu wiary na pontyfikat papieża Franciszka i dostrzeżenie w nim kontynuacji tego, co zostawił Kościołowi Jan Paweł II. Przypomniał, że w Kościele działa Duch Święty i to On go prowadzi. - Misją Kościoła założonego przez Chrystusa jest zbawienie człowieka i zbawienie świata. Temu zbawieniu chcemy, jako ludzie Kościoła - wszyscy - duchowni i świeccy, każdy w swoim powołaniu i życiu służyć - wskazał kard. Nycz.

Zaapelował także o wsparcie Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", którą nazywamy w Polsce "żywym pomnikiem Jana Pawła II", ponieważ poprzez stypendia daje ona szansę młodym zdolnym ludziom z mniejszych miejscowości na kształcenie.

Zachowanie bogactwa pontyfikatu Jana Pawła II

Kardynał podkreślił, że nauczanie Jana Pawła II, jego przepowiadanie Słowa Bożego było takie klarowne, jasne, żywe i skuteczne jak Słowo Boga. - Było dla świata jasnym i klarownym punktem odniesienia. Trzeba, żeby to pozostało w nas i dla nas po pontyfikacie Jana Pawła II - zaznaczył.

Wskazał, że trzeba tę "boską metodę" stosować dziś także w kościelnym przepowiadaniu, zwłaszcza wobec ludzi młodych. Na koniec kard. Nycz przekonywał, że człowiek jest w stanie podjąć Boże zaproszenie i żyć Ewangelią na co dzień, przyjmując Bożą łaskę.

Dzień Papieski obchodzony jest w Kościele katolickim od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. 16 października (dzień wyboru kard. Wojtyły na papieża) jest natomiast świętem państwowym ustanowionym przez Sejm w lipcu 2005 r.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa

Nasz ukochany Papież wciąż o nas pamięta

Wielu z nas znało go osobiście, wielu pamięta jego pielgrzymki do Polski i słowa, które wypowiedział. Jest nam bliski. W sytuacjach trudnych i kryzysowych często zwracamy się do...

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: nie można zlekceważyć bogactwa pontyfikatu Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.