Kard. Nycz na XIX Dzień Papieski: uczmy się dziękować Bogu i ludziom

Kard. Nycz na XIX Dzień Papieski: uczmy się dziękować Bogu i ludziom
(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / kk

W XIX Dniu Papieskim chcemy przybliżać osobę św. Jana Pawła II, dziękować za jego pontyfikat, ale także uczyć się dziękować Bogu i ludziom - zaznaczył w niedzielnej homilii metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

 

DEON.PL POLECAKardynał przewodniczył w niedzielę mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w intencji darczyńców Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" organizatora XIX Dnia Papieskiego.

Dzień Papieski obchodzony jest w niedzielę w Polsce oraz w środowiskach polonijnych na całym świecie pod hasłem "Wstańcie, chodźmy”.

Kardynał odnosząc się do wygłoszonego w niedzielę Słowa Bożego podkreślił jak ważne jest dziękowanie Bogu i ludziom. Dodał, że w naszym życiu oraz codziennym słowniku słowo "dziękuję" pojawia się zbyt rzadko. Tymczasem "Pan Jezus chce nas nauczyć dziękować za wszystko to, co otrzymujemy od Boga i innych ludzi, dzięki którym nasze życie w ogóle jest możliwe. Uczy nas tego, że piękną, wspaniałą, sprawiedliwą rzeczą jest dziękować Panu Bogu i ludziom" – wyjaśnił.

Kardynał zaznaczył także, że dziękczynienie jest szczególnie ważne we współczesnych czasach "na co dzień, zwyczajnie w domu, względem rodziców, nauczyciela". Podkreślił dalej, że słowo "dziękuję" musi odzwierciedlać wdzięczność i być dalekie od roszczeniowości.

Nawiązując do pontyfikatu Jana Pawła II przypomniał o świętości papieża, wspaniałości jego modlitwy i miłości bliźniego odnoszonej do każdego człowieka oraz jego umiłowanie do Kościoła i Najświętszej Matki.

Metropolita zaznaczył także, że należy stawiać sobie pytanie jak wydobywać z bogatej nauki papieża to wszystko, co jest aktualne także w naszych czasach - 15 lat po jego śmierci i 41 lat od początku pontyfikatu. Odniósł się zarówno do słów papieża z początku pontyfikatu: "Nie lękajcie się", jak i tych, które padły w czasie jego pielgrzymki do Polski w 1979 roku m.in. "Musicie być mocni".

"«Nie lękajcie się przyjąć Jezusa, otwórzcie się na Chrystusa». Jakże te słowa są aktualne po 40 latach, gdy świat się zamyka na Pana Boga (…) i bardzo często z tego powodu nie może sobie poradzić ze swoimi problemami" – powiedział Nycz.

Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego wpisują się w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do ojczyzny, a także w 20. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, której jednym z owoców było powstanie Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Dzień Papieski obchodzony jest w Kościele katolickim od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. 16 października (dzień wyboru kard. Wojtyły na papieża) jest natomiast świętem państwowym ustanowionym przez Sejm w lipcu 2005 r.

W wielu miastach Polski tradycyjnie odbywają się czuwania modlitewne, koncerty ewangelizacyjne, konferencje, gry miejskie, spektakle, musicale oraz zawody sportowe oraz tradycyjne zbiórki na rzecz wsparcia uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin, nazywanej "żywym pomnikiem" papieża Polaka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz na XIX Dzień Papieski: uczmy się dziękować Bogu i ludziom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.