Kard. Pell: Kościół potrzebuje jasnych zasad dotyczących statusu papieży-seniorów

Kard. Pell: Kościół potrzebuje jasnych zasad dotyczących statusu papieży-seniorów
(fot. Kerry Myers [CC BY 2.0])
KAI / kk

Na potrzebę wypracowania nowych zasad dotyczących papieży-seniorów wskazał kard. George Pell. „Papież jest tylko jeden” - stwierdził australijski purpurat w wywiadzie udzielonym agencji Reutersa.

Agencja cytuje także opinię kard. Pella z jego opublikowanego niedawno „Dziennika więziennego”, w którym napisał, że zasady dotyczące sytuacji, w której papież rezygnuje z urzędu, powinny być jasne i mieć na celu umocnienie kościelnej jedności. „Podczas gdy rezygnujący z urzędu papież mógłby zatrzymać tytuł «papież-senior», powinien on zostać na nowo włączony do kolegium kardynałów jako «kardynał, papież-senior»” - proponuje były arcybiskup Sydney. Nie powinien też już nosić białej papieskiej sutanny i publicznie nauczać.

Przed zrzeczeniem się papieskiego urzędu 28 lutego 2013 roku Benedykt XVI wyjaśnił, że będzie używał tytułu „papież-senior”. Zdecydował też, że dalej będzie nosił białą sutannę i mieszkał w Watykanie. Zdaniem agencji Reutersa, taka jego obecność prowadzić może do zamieszania wśród wiernych, co było też wykorzystywane przez ultraprawicowe skrzydło konserwatystów, które nie chce uznać „otwartego i włączającego” Franciszka jako papieża.

Reuters cytuje także inne poglądy, według których papież-senior powinien być nazywany biskupem-seniorem Rzymu i podlegać tym samym co inni biskupi-seniorzy prawom, aktualizowanym ostatnio w 2004 r. Stanowią one, że „biskup-senior powinien unikać takiej postawy i relacji, które by sugerowały, że ma autorytet równoległy w stosunku do biskupa diecezji, gdyż miałoby to szkodliwe konsekwencje dla duszpasterstwa i jedności wspólnoty diecezjalnej”.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Niepowtarzalna seria książek Benedykta XVI

Odkryj bogactwo myśli i wiary Josepha Ratzingera. Poznaj poruszające refleksje i wnikliwe diagnozy jednego z najwybitniejszych teologów naszych czasów.

W tym unikatowym zbiorze papież odpowiada na pytania nurtujące każdego wierzącego...

Skomentuj artykuł

Kard. Pell: Kościół potrzebuje jasnych zasad dotyczących statusu papieży-seniorów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.