Kard. Ravasi: przebaczenie sercem Jubileuszu

Kard. Ravasi: przebaczenie sercem Jubileuszu
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
Radio Watykańskie

Każdy Jubileusz musi stać się okazją do głoszenia miłosierdzia i budowania solidarności - wskazał w rozmowie z Radiem Watykańskim przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi. Przypomniał, że wpisuje się to w biblijne znacznie lat świętych i dodał, że wprawdzie obecnie obchodzimy pierwszy w dziejach Kościoła "tematyczny" Rok Święty, ale w centrum każdego z poprzednich też zawsze stały przebaczenie i współczucie.

"Jest to szczególne wydarzenie, angażujące cały świat katolicki i ukierunkowane w głębokie serce Jubileuszu, w jego prawdziwą duszę. Tworzą ją miłość, wyzwolenie, sprawiedliwość, powrót braterstwa między narodami i ludźmi, braterstwa także z ziemią. Pamiętajmy, że także pamiętny Jubileusz Roku 2000, który wszyscy wspominamy, mając przed oczami postać schorowanego już św. Jana Pawła II klęczącego u progu Drzwi Świętych, często skupiał się właśnie na temacie przebaczenia, a raczej na prośbie Kościoła o przebaczenie wszelkich win, jakie w ciągu wieków popełniły jego dzieci" - powiedział kard. Ravasi.

Zwrócił uwagę, że również biblijne korzenie jubileuszu, odnajdywane w Starym Testamencie, w 25. rozdziale Księgi Kapłańskiej, potwierdzają jego "miłosierną" duszę. Tamten jubileusz odznaczał się pewnymi składnikami, które są jeszcze typowe dla obecnego Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia - tłumaczył przewodniczący Rady. Wyjaśnił, że chodzi o takie elementy jak darowanie długów poszczególnych rodzin, które mogły powrócić i ponownie objąć w posiadanie zabrane im niegdyś ziemie, wyzwolenie niewolników, a zatem powrót do świętowania wolności, także aspekt ekologiczny, gdyż ziemia przez rok odpoczywała, uważano ją bowiem jakby za stworzenie i również ona brała udział w jubileuszu; poza tym chodzi o takie składniki jak sprawiedliwość, miłość i solidarność.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Ravasi: przebaczenie sercem Jubileuszu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.