Kard. Reinhard Marx: linia Franciszka słuszna dla całego Kościoła

Kard. Reinhard Marx: linia Franciszka słuszna dla całego Kościoła
(fot. Catholic News Service / youtube.com)
KAI / pk

Zmiany w Kościele od zawsze są częścią jego rzeczywistości - stwierdził kard. Reinhard Marx w wywiadzie dla styczniowego numeru niemieckiego miesięcznika "Herder Korrespondenz".

Metropolita Monachium i Fryzyngi wyraził przekonanie, że obecny kurs Franciszka jest słuszny dla całego Kościoła katolickiego.

DEON.PL POLECANawiązując do debaty, toczącej się po ukazaniu się posynodalnej adhortacji apostolskiej "Amoris laetitia", kard. Marx stwierdził, że "najgłębsze decyzje podejmowane są w ludzkim sumieniu". Dodał jednak, że "wierni muszą być skonfrontowani z całą rzeczywistością wiary i muszą słuchać głosu Kościoła".

- Nie wystarczy powiedzieć, że samemu się wie, co jest dla niego dobre. Coś takiego nie jest jeszcze decyzją sumienia w kontekście Ewangelii - oświadczył przewodniczący niemieckiego episkopatu.

Nie obawia się on, że narastająca krytyka pontyfikatu obecnego papieża mogłaby doprowadzić do schizmy w Kościele.

- Można się spierać, dyskusja jest przecież znakiem, że jesteśmy żywą wspólnotą - przypomniał kardynał.

Opowiedział się też za zwiększeniem zaangażowania świeckich na kierowniczych stanowiskach w Kościele, zarówno w diecezjach, jak i w Stolicy Apostolskiej. - Nie jest tak, że wszystkie kongregacje i rady powinny być kierowane tylko przez kardynałów. Nie ma takiej teologicznej potrzeby - stwierdził rozmówca pisma. Dodał, że takie obsadzanie stanowisk przyczynia się do krzewienia klerykalizmu i wypaczenia obrazu kapłana w Kościele.

W wywiadzie dla miesięcznika kard. Marx podsumował też m.in. 500. rocznicę Reformacji, stan dialogu ekumenicznego i sprawy synodalności w Kościele.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Reinhard Marx: linia Franciszka słuszna dla całego Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.