Kard. Ryś: Inicjacja młodych ludzi do wiary musi dokonywać się w parafiach

Kard. Ryś: Inicjacja młodych ludzi do wiary musi dokonywać się w parafiach
Fot. episkopat.pl / flickr.com
KAI / tk

Jednym z głównych tematów 398. Zebrania Plenarnego KEP było nauczanie religii w szkole w kontekście zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Poruszono trzy problemy: lekcje religii w szkole, inicjację młodych ludzi do wiary oraz przygotowanie katechistów do pracy w parafiach. – Padła propozycja, aby inicjacja ta odbywała się w modelu katechumenalnym, który Jan Paweł II nazwał „wzorcową katechezą” – mówi kard. Grzegorz Ryś.

Po obradach dotyczących nauczania religii w szkole metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś poinformował, że podczas dyskusji podjęte zostały trzy tematy. Pierwszy z nich dotyczył kontynuacji katechezy w szkole.

– Wyszliśmy od tego, w jaki sposób kontynuować naukę religii w szkole i jakie są kluczowe tematy w programie nauki religii. Nikt nie mówi o opuszczaniu szkoły, tylko o tym, jak odnaleźć się w rzeczywistości szkolnej i jak dobrze diagnozować to, co się dzieje w szkole – powiedział. Przypomniał, że w tle tych dyskusji obecna była kwestia możliwych zmian, które mogą wynikać z zarządzeń ministerialnych.

Drugim tematem była kwestia łączenia w sposób syntetyczny nauki religii w szkole z inicjacją młodych ludzi do wiary, która „musi dokonywać się w parafiach”.

DEON.PL POLECA

– Padła propozycja, którą dyskutowaliśmy, aby inicjacja ta odbywała się w modelu katechumenalnym, który Jan Paweł II nazwał „wzorcową katechezą”. To, co jest najważniejsze dla katechumenatu, to zasadnicza inicjacja do życia wiarą i do życia sakramentalnego – wyjaśnił kardynał.

Metropolita łódzki wskazał na cztery środowiska, jakie miałby objąć  katechumenat parafialny. – Obejmowałby dzieci, które przystępują do pierwszej Komunii Świętej i ich rodziców; młodych ludzi, którzy mają przyjąć sakrament bierzmowania; tych, którzy chcą przyjąć sakrament małżeństwa i na końcu młodych, którzy w małżeństwie spodziewają się dzieci i chcą je ochrzcić – tłumaczył.

Trzeci temat rozmów, który wiąże się z dwoma poprzednimi, dotyczył katechistów. – Tego, w jaki sposób przygotować ludzi, którzy byliby w parafiach katechistami, jak opisać ich urząd, w zestawieniu z rolą nauczycieli religii czy katechetów szkolnych, ich miejsce w zespole duszpasterskim, specyfikę ich formacji i posługi – mówił metropolita łódzki.

Podczas zebrania odbyła się praca w grupach. – Sięgnęliśmy po metodę, którą pracuje synod o synodalności, czyli po metodę tzw. rozmowy w Duchu Świętym. Byliśmy podzieleni mniej więcej na grupy 10-osobowe. Każda grupa w trzy i pół godziny szukała odpowiedzi na dwa konkretne pytania. Ta metoda pracy daje to, że każdy może się wypowiedzieć, a nacisk postawiony jest na wysłuchanie pozostałych osób. W tym kluczu słuchania wypracowujemy na koniec wnioski, w czym uzyskaliśmy zgodność, w czym się różnimy, a gdzie znajdujemy przestrzenie, które wymagają dłuższej dyskusji. Zobaczymy, jaki będzie owoc tej pracy – zaznaczył hierarcha.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Czy celibat to perwersja? Relikt zamierzchłych czasów? Mit, którym i tak nikt nie żyje?
A może jednak znak proroczy?

Niektórzy wiążą jego istnienie ze skandalem pedofilskim w Kościele, dramatycznym spadkiem powołań i brakiem kapłanów...

Skomentuj artykuł

Kard. Ryś: Inicjacja młodych ludzi do wiary musi dokonywać się w parafiach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.