Kard. Ryś o pierwszej zasadzie rozwoju, wzrostu i dojrzewania. "Zadaj sobie pytanie"

Kard. Ryś o pierwszej zasadzie rozwoju, wzrostu i dojrzewania. "Zadaj sobie pytanie"
Fot. Ks. Paweł Kłys / archidiecezja.lodz.pl
KAI / tk

- Pierwsza zasada rozwoju, wzrostu i dojrzewania: zadaj sobie pytanie, kim jest Bóg w twoim życiu? Zobacz, jak ta relacja cię tworzy. Czy odkryłeś, że Bóg jest twoim Ojcem, a ty jesteś Jego dzieckiem? – mówił kard. Ryś. podczas sumy odpustowej celebrowanej w liturgiczne wspomnienie patrona łódzkiej bazyliki archikatedralnej - św. Stanisława Kostki.

Kardynał mówił m.in. o tym, co zachwyca w 12-letnim Jezusie i 18-letnim Stanisławie Kostce, czyli o dojrzałej relacji z Bogiem i posłuszeństwie, w którym się wzrasta.

Kard. Ryś o pierwszej zasadzie rozwoju, wzrostu i dojrzewania

„Czemuście mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mojego Ojca?” - to jest pierwsze zdanie Jezusa, które zapisał ewangelista. Przez te słowa Chrystus chce powiedzieć nam, że Bóg jest Jego Ojcem. To jest Ewangelia o tym, że możesz mieć 12 lat i możesz mieć taki sposób życia z Bogiem, że nawet twoi najbliżsi tego nie zrozumieją. Podobnie było i w przypadku św. Stanisława Kostki, którego najbliżsi nie rozumieli tego, co on chce zrobić, wstępując do jezuitów – zauważył kard. Ryś. - Pierwsza zasada rozwoju, wzrostu i dojrzewania: zadaj sobie pytanie, kim jest Bóg w twoim życiu? Zobacz, jak ta relacja cię tworzy. Czy odkryłeś, że Bóg jest twoim Ojcem, a ty jesteś Jego dzieckiem? – pytał metropolita.

Zwrócił też uwagę, że Ojcowie Kościoła pisali, iż Ten, który jest Stwórcą Wszechświata, był posłuszny cieśli. Słuchał mężczyzny, którego całą umiejętnością było rzemiosło. Stwórca całego świata poddaje się w posłuszeństwo i to go rozwija. - On wzrasta. To jest coś, co dzisiaj nie jest do końca popularne, by być posłusznym, być poddanym, i żeby to przeżywać jako moment rozwoju, jako moment wzrostu. Trzeba być bardzo dojrzałym człowiekiem, żeby się poddać w posłuszeństwo i żeby w tym doświadczeniu wzrastać. Tu jest również pytanie do tych, którzy w Kościele czy w szkole mają władzę – czy w taki sposób ją się sprawuje, że ci, którzy są im poddani, mogą rosnąć? To jest bardzo ważne pytanie - podkreślił kaznodzieja.

DEON.PL POLECA

- Święty Stanisław Kostka, kiedy uciekł z Wiednia, poszedł do Niemiec i przebywał we wspólnotach jezuickich i nie był tam żadnym nowicjuszem, ale posługiwał, wypełniając wszelkie służebne funkcje: mył garnki, wycierał, sprzątał – nic więcej, ale ci, którzy na niego patrzyli, byli przekonani, że rośnie i dlatego ostatecznie go odesłali do nowicjatu do Rzymu, gdzie został przyjęty. Stanisław miał taki moment zstąpienia w duchu, w służebne prace, w szare życie, którego nikt nie zauważa. Co to są za czynności dla chłopaka, który mówi, że jest do wyższych rzeczy stworzony? Ale to może zrozumieć, pojąć ktoś, kto jest prawdziwie dojrzały - zauważył duchowny.

W liturgii uczestniczyli: bp Ireneusz Pękalski, bp Marek Marczak, kanonicy kapituły katedralnej oraz uczniowie i nauczyciele łódzkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Na jej zakończenie kard. Ryś pobłogosławił zgromadzonych relikwiami św. Stanisława Kostki.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wspólnota w Kościele jest nam zadana, my jej nie tworzymy, my musimy do niej dorastać.

Skoro wiara jest osobistym spotkaniem z Bogiem, to po co nam Kościół? Ten Kościół, który jest pełen takich samych grzeszników...

Skomentuj artykuł

Kard. Ryś o pierwszej zasadzie rozwoju, wzrostu i dojrzewania. "Zadaj sobie pytanie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.