Kard. Ryś o zgaszeniu menory przez posła Brauna: Jest mi wstyd i przepraszam całą społeczność Żydów w Polsce

Kard. Ryś o zgaszeniu menory przez posła Brauna: Jest mi wstyd i przepraszam całą społeczność Żydów w Polsce
Fot. PAP/Marcin Obara
PAP / pk

Jest mi wstyd i przepraszam całą społeczność Żydów w Polsce - oświadczył we wtorek przewodniczący komitetu KEP ds. dialogu z judaizmem kard. Grzegorz Ryś komentując zgaszenie przez posła Grzegorza Brauna menory chanukowej w Sejmie.

"W związku z wydarzeniem w Sejmie, którego dopuścił się pan poseł Grzegorz Braun gasząc świece chanukowe i oświadczając, że nie jest mu wstyd za to, co zrobił, oświadczam, że jest mi wstyd i przepraszam całą społeczność Żydów w Polsce" - napisał w oświadczeniu przesłanym mediom kard. Grzegorz Ryś.

Grzegorz Braun zgasił menorę. Użył do tego gaśnicy

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun zgasił we wtorek po południu gaśnicą menorę chanukową ustawioną w Sejmie, gdzie odbywała się uroczystość poświęcona żydowskiemu świętu Chanuki.

Z powodu incydentu korytarze Sejmu zostały zasnute proszkiem z gaśnicy, której użył poseł Braun.

DEON.PL POLECA


Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podjął decyzję o wykluczeniu z udziału w posiedzeniu Sejmu posła Brauna w związku z uniemożliwieniem prowadzenia obrad. Obrady zostały przerwane.

- Na podstawie art. 175 ust 5 podejmuje decyzję o wykluczeniu pana z posiedzenia Sejmu. Zgodnie z regulaminem Sejmu proszę opuścić salę posiedzeń - zwrócił się do Brauna Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Hołownia poinformował, że wobec posła Grzegorza Brauna zostanie skierowany wniosek do prokuratury w związku z zakłóceniem przez niego obrzędu religijnego na terenie Kancelarii Sejmu.

Święto Chanuki upamiętnia dzieje zapisane w I i II Księdze Machabejskiej, która mówi o wojnie wyzwoleńczej w 164 r. p.n.e. Zapalanie światła jest jedną z najważniejszych czynności Chanuki. Pierwszego wieczoru po zachodzie słońca gospodarz domu zapala świecę główną i święcę pierwszą. Drugiego dnia zapala znowu świecę główną i pierwszą oraz drugą itd. Świece zapala się od lewej strony.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Ryś o zgaszeniu menory przez posła Brauna: Jest mi wstyd i przepraszam całą społeczność Żydów w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.