Kard. Sarah do księży: nie wystarczy dobra wola, potrzebne są kompetencje

Kard. Sarah do księży: nie wystarczy dobra wola, potrzebne są kompetencje
Kardynał Robert Sarah (fot. episkopat.pl)
vaticannews.va/mk

Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego kard. Robert Sarah wydał książkę, w której zachęca księży do pogłębiania studiów teologicznych. "Nie wystarczy tylko dobra wola, potrzeba kompetencji" - podkreśla kard. Sarah.

"Papież Franciszek proponuje nam trafną metaforę Kościoła jako szpitala polowego, ale tylko niewielu zastanawia się nad tym, co to tak naprawdę oznacza i że ten szpital potrzebuje dobrze przygotowanych lekarzy" - pisze kard. Robert Sarah w swej najnowszej książce „A servizio della verità" ("Na służbie prawdy”).

Jest to zapis jego refleksji skierowanych do kapłanów. Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego zachęca w nich księży do poważnego studiowania teologii. Jak zaznacza, tylko w ten bowiem sposób mogą sprostać wymaganiom, które stawia dziś przed Kościołem Papież Franciszek.

Kard. Sarah zauważa, że we Włoszech lekarz ze specjalizacją przygotowuje się do swego zawodu 12 lat. Również kapłani posługujący w szpitalu polowym potrzebują właściwego przygotowania, aby mogli ratować życie. Nie wystarczy tylko dobra wola, potrzeba kompetencji – podkreśla afrykański kardynał.

Jak wskazuje Krzysztof Bronk z serwisu vaticannews.va w książce niedawnego prefekta watykańskiej kongregacji znalazły się również refleksje, że w teologii występują również takie nurty, które nie pomagają w życiu i misji Kościoła, a  zamiast pogłębiać wiarę, od niej oddalają.

DEON.PL POLECA

"Możemy przypuszczać, że są to ci teolodzy, o których Papież mówi, że trzeba by ich wysłać na jedną wyspę, abyśmy my mogli iść naprzód, a oni mogli sobie dyskutować o swych abstrakcyjnych i ideologicznych poglądach. Jednakże dobra teologia, oparta na Słowie Bożymi i nauczaniu Kościoła nie jest dla nas zagrożeniem" - zapewnia kard. Sarah w swojej książce. Przypomina, że podstawowym wyróżnikiem takiej teologii jest miłość do Boga, który jest przedmiotem studiów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Sarah do księży: nie wystarczy dobra wola, potrzebne są kompetencje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.