Kard. Sarah o "Fiducia supplicans": Sprzeciwiamy się herezji, która poważnie podważa Kościół

Kard. Sarah o "Fiducia supplicans": Sprzeciwiamy się herezji, która poważnie podważa Kościół
Fot. Centrum Formacji Duchowej Salwatorianie - Kraków / YouTube
Catholic News Agency / pk

Watykan "przez swój brak przejrzystości tylko spotęgował zamęt panujący w sercach". Kardynał Robert Sarah zabrał głos w sprawie deklaracji "Fiducia supplicans". Dokument watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary, który poświęcony jest między innymi błogosławieniu par jednopłciowych, został podpisany przez papieża Franciszka i wzbudza kontrowersje.

Kard. Robert Sarah, który w latach 2014-2021 pełnił funkcję prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, odpowiedział na watykańską deklarację 6 stycznia.

"Nie sprzeciwiamy się papieżowi Franciszkowi, ale stanowczo i radykalnie sprzeciwiamy się herezji, która poważnie podważa Kościół, Ciało Chrystusa, ponieważ jest sprzeczna z wiarą i tradycją katolicką" - napisał kard. Sarah w refleksji, którą podzielił się za pośrednictwem włoskiej strony "Settimo Cielo".

Kard. Sarah: Wolność, jaką musimy zaoferować osobom żyjącym w związkach homoseksualnych, leży w prawdzie Słowa Bożego

"Prawda jest pierwszym przejawem miłosierdzia, jakie Jezus ofiarowuje grzesznikowi" - napisał kard. Sarah, cytowany przez "Catholic News Agency". Dodał, że "wolność, jaką musimy zaoferować osobom żyjącym w związkach homoseksualnych, leży w prawdzie Słowa Bożego. Jak moglibyśmy ośmielić się wmawiać im, że dobrym i pożądanym przez Boga byłoby, gdyby pozostali w więzieniu swojego grzechu?" - kontynuował.

Kard. Sarah zachęcił wszystkich hierarchów, by poszli w ślady biskupów Kamerunu, Czadu i Nigerii, którzy postanowili wstrzymać się z udzielaniem błogosławieństwa parom jednopłciowym.

Były prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dodał również, że Watykan "przez swój brak przejrzystości tylko spotęgował zamęt panujący w sercach, a niektórzy nawet wykorzystali go, aby wesprzeć swoją próbę manipulacji". Kard. Sarah dodał, że należy unikać "daremnych sprzeczek na temat znaczenia słowa błogosławieństwo" - informuje "CNA".

Kontrowersje wokół deklaracji "Fiducia supplicans"

Watykańska deklaracja "Fiducia supplicans" na całym świecie budzi kontrowersje i jest różnie interpretowana przez biskupów. Niektórzy z nich, w tym bp Georg Bätzing - przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, "z wielkim zadowoleniem" przyjęli dokument podpisany przez Franciszka. Swoją zgodę na błogosławienie par jednopłciowych na podstawie watykańskiego dokumentu wyraziła również Konferencja Episkopatu Portugalii. Deklaracji stanowczo sprzeciwili się biskupi Kazachstanu oraz ogromnej części Afryki.

Źródło: Catholic News Agency / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Kard. Sarah o "Fiducia supplicans": Sprzeciwiamy się herezji, która poważnie podważa Kościół
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.