Kard Turkson: to jest wkład w dobro wspólne

Kard Turkson: to jest wkład w dobro wspólne
(fot. Haiducul / flickr.com / CC BY)
KAI / drr

Nauczanie Kościoła o dobru wspólnym i rozwoju przypomniał w Monachium, przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax". Wystąpił on tam wieczorem 7 lipca na spotkaniu pod hasłem "Sprawiedliwość, pokój, rozwój - globalne partnerstwo w służbie światowego dobra wspólnego".

Nauczanie Kościoła o dobru wspólnym i rozwoju przypomniał w Monachium przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax". Kard. Peter Turkson wystąpił tam wieczorem 7 lipca na spotkaniu zorganizowanym przez Bawarską Akademię Katolicką wspólnie z instytutem studiów społecznych Wyższej Szkoły Filozoficznej Towarzystwa Jezusowego pod hasłem "Sprawiedliwość, pokój, rozwój - globalne partnerstwo w służbie światowego dobra wspólnego". Jezuicki instytut prowadzi międzykulturowy program "Rozwój w służbie światowego dobra wspólnego".

Kard. Turkson nawiązał do symbolicznych gestów i profetycznych wypowiedzi papieża Franciszka. Przypomniał, że za cel swej pierwszej podróży wybrał on przed rokiem włoską wyspę Lampedusę - miejsce tragedii afrykańskich uchodźców. Niedawno zaś wystosował zaskakujące zaproszenie do prezydentów Izraela i Palestyny na modlitwę o pokój. Często mówi o potrzebie wyjścia na peryferie i stawiania w centrum człowieka, a nie pieniądza.

Szef watykańskiej dykasterii sprawiedliwości i pokoju przytoczył słowa Jana Pawła II z adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa" o znaczeniu nauki społecznej Kościoła dla budowania cywilizacji godnej człowieka: "Dzięki proponowanemu zbiorowi zasad nauka ta przyczynia się do stworzenia trwałych podstaw życia społecznego na miarę człowieka, w sprawiedliwości, prawdzie, wolności i solidarności". Jest "ukierunkowana na obronę i promocję godności osoby". Stanowi "podstawę nie tylko życia gospodarczego i politycznego, ale również sprawiedliwości społecznej i pokoju" (98).

DEON.PL POLECA

Pochodzący z Ghany purpurat nawiązał też do stwierdzenia Pawła VI z encykliki "Populorum progressio", że "rozwój jest nowym imieniem pokoju". Zwrócił uwagę, że uzupełnił je Benedykt XVI, który w encyklice "Caritas in veritate" pisze: "Rozwój narodów jest uzależniony przede wszystkim od uznania przez nie, że stanowią jedną rodzinę". Kard. Turkson wskazał, że Kościół, pełniąc swą misję wobec ludzkości, wnosi dziś "konkretny wkład w światowe dobro wspólne".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard Turkson: to jest wkład w dobro wspólne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.