Kard. Woelki oskarżony o zatajenie wykorzystywania seksualnego

Kard. Woelki oskarżony o zatajenie wykorzystywania seksualnego
fot. youtube.com
KAI / sz

Kardynał Rainer Maria Woelki nie zgłosił w 2015 roku do Watykanu przypadku poważnego wykorzystywania seksualnego przez księdza swojej archidiecezji. Takie zarzuty kolońskiemu arcybiskupowi stawiają niemieckie media. Dziś kard. Woelki poinformował, że poprosił Ojca Świętego o zbadanie swojej sprawy.

"W celu wyjaśnienia kanonicznych zarzutów stawianych wobec mnie, proszę Ojca Świętego o zbadanie tej sprawy. Aktualnym pozostaje, że zaniedbania w wyjaśnianiu przemocy seksualnej muszą zostać ujawnione, niezależnie od tego, przeciwko komu zostały one skierowane. To dotyczy także mnie" - takie słowa czytamy na stronach archidiecezji kolońskiej. Tłumaczy ona, że kiedy kard. Woelki w 2015 roku zapoznał się z zawartością akt personalnych nieżyjącego dziś już księdza, nie zareagował ze względu na jego krytyczny stan zdrowia. Oskarżony był wtedy po drugim udarze i miał zaawansowaną demencję. Archidiecezja zaznacza, że „jednakże w celu wyjaśnienia faktów w tym przypadku konieczne byłoby przeprowadzenie osobistej konfrontacji”.

Tymczasem niemieckie media podają, że kard. Woelki znał oskarżanego księdza już od swojej młodości, odbywając w jego parafii praktykę jako diakon. Później przez dziesięciolecia miał być ściśle związany z oskarżonym. Według archidiecezji, o zarzutach w formie „ogólnej” dowiedział się już w 2011 roku jako biskup pomocniczy. W tym czasie też archidiecezja wypłaciła ofierze oskarżonego księdza odszkodowanie w wysokości 15 tys. euro.

Kard. Woelki zlecił dwa lata temu niezależnej kancelarii adwokackiej raport o przypadkach przemocy seksualnej w archidiecezji kolońskiej. W ostatnich tygodniach sprawa budziła wiele emocji, ponieważ koloński kardynał nagle wstrzymał publikację raportu, tłumacząc to błędami metodologicznymi w ekspertyzie. Kilka dni temu poinformował o zleceniu nowego raportu oraz o możliwości wglądu do nieopublikowanego dokumentu niektórym osobom, w tym również dziennikarzom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Kard. Woelki oskarżony o zatajenie wykorzystywania seksualnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.