Kardynał, imam i pastor: pokój tylko przez dialog

Kardynał, imam i pastor: pokój tylko przez dialog
(fot. ZGD / Shutterstock.com)
KAI / pk

Jeśli będziemy widzieli tylko to, co nas dzieli, to nie dojdziemy donikąd - wskazują na to trzej twórcy Platformy Międzyreligijnej w Republice Środkowoafrykańskiej. To właśnie dzięki ich niestrudzonym działaniom kraj ten powoli wychodzi z wojny i kładzie się tam podwaliny pod kruchy pokój.

Nowo mianowany przez papieża środkowoafrykański kardynał Dieudonné Nzapalainga oraz imam Oumara Kobine Layam i pastor protestancki Nicolas Guérékoyaméné-Gbangou, bo to właśnie o nich mowa, gościli wczoraj wieczorem w rzymskiej siedzibie Wspólnoty św. Idziego, która aktywnie wspomaga ich w budowaniu porozumienia. Potwierdzili tam, że Platforma Międzyreligijna nadal pozostaje skutecznym modelem budowania dialogu i pokoju w tym kraju. Widocznym tego wyrazem była ich dzisiejsza wspólna wizyta w rzymskim meczecie.

DEON.PL POLECA- Międzyreligijne działania przekonały Środkowoafrykańczyków, że warto wspólnie trudzić się na rzecz budowania pokoju. Przede wszystkim jednak wytrąciły broń podziałów i nienawiści z rąk manipulatorów, którzy starali się szczególnie zdobyć młodzież, aby wykorzystywać ją potem w krwawych walkach - mówi kard. Nzapalainga. Wskazuje zarazem, że dzięki orężowi "modlitwy i dialogu" coraz skuteczniej udaje się uwalniać religie od "przemocy, która je wynaturza".

Imam i pastor zauważyli z wdzięcznością, że wizyta papieża Franciszka w tym kraju stanowiła punkt zwrotny w historii Republiki Środkowoafrykańskiej i pozwoliła uwierzyć jej mieszkańcom, że życie w pokoju naprawdę jest możliwe. Twórcy Platformy zaapelowali zarazem do wspólnoty międzynarodowej, by nadal wspierała ich w umacnianiu dialogu i pojednania narodowego, niosąc jednocześnie konieczne wsparcie humanitarne ubogim mieszkańcom tego kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kardynał, imam i pastor: pokój tylko przez dialog
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.