Kard. Sako: życie niewinnych stanie się paliwem dla wielkiego ognia

Kard. Sako: życie niewinnych stanie się paliwem dla wielkiego ognia
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
CruxNow / kk

Kard. Louis Sako, chaldejski patriarcha Babilonu, w zdecydowanych słowach skomentował atak dronem przeprowadzony przez USA, w którym został zabity irański generał Kasem Sulejmani.

"Potrzeba mądrości abyśmy uniknęli «erupcji wulkanu», z jaką przyjdzie się mierzyć" - mówił duchowny w trakcie Mszy na święto Objawienia Pańskiego, którą sprawował w Bagdadzie 6 stycznia. Jego zdaniem obecny kryzys na Bliskim Wschodzie wyniknął ze zbyt impulsywnych decyzji, którym brakło mądrości i poczucia odpowiedzialności za ludzi.

"Życie niewinnych stanie się paliwem dla wielkiego ognia" - kontynuował kardynał Sako w homilii wzywając zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, do modlitwy o roztropność i opamiętanie dla światowych decydentów.

Irakijczycy obawiają się, że ich doświadczony przez wieloletnie wojny kraj, może zostać wciągnięty w konflikt pomiędzy USA i Iranem. Rzecznikiem ludzi stał się duchowny wyniesiony do godności kardynalskiej przez papieża Franciszka.

DEON.PL POLECA

"W trakcie Bożego Narodzenia modliliśmy się o pokój na ziemi, dlatego dzień zemsty Ameryki wywołuje w nas ogromny niepokój" - dodaje abp Yousif Thomas Mirkis z Kirkuku w rozmowie z Catholic News Agency przeprowadzonej 3 stycznia.

"Takie działania dzielą nasze społeczeństwo. Niektórzy są przeciwko, inni za" - wyjaśnia katolicki arcybiskup, dodając, że zabójstwo Sulejmaniego może wywołać dalsze podziały w Iraku pomiędzy szyitami i sunnitami.

Nuncjusz apostolski w Iranie, abp Leo Boccardi, potwierdził dla agencji ANSA, że pierwsze reakcje na atak USA wywołały w Teheranie "ból i gniew". "Myślę, że napięcia osiągnęły niespotykaną do tej pory skalę. To martwi, a także komplikuje sytuację w już wcześniej gorącym regionie" - podsumowuje papieski dyplomata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
John L. Allen JR.

Chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. 80% wszystkich działań skierowanych przeciwko religii wymierzona jest właśnie w chrześcijan.

Prześladowania to nie tylko okrucieństwa, których dopuszcza się tzw. Państwo Islamskie w Syrii i Iraku.

Od Indii...

Skomentuj artykuł

Kard. Sako: życie niewinnych stanie się paliwem dla wielkiego ognia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.