Katedra Notre Dame w Paryżu zostanie wyposażona w unikatowy system przeciwpożarowy

Katedra Notre Dame w Paryżu zostanie wyposażona w unikatowy system przeciwpożarowy
Fot. Francesco Bucchi / depositphotos.com
PAP / tk

Katedra Notre Dame w Paryżu, która została w 2019 r. zniszczona przez pożar zostanie wyposażona w unikatowy system przeciwpożarowy, który składa się m.in. z urządzeń rozpylających wodę rozmieszczonych na dachu i w iglicy, aby ugasić ewentualny wybuch ognia.

To pierwszy taki system w katedrze we Francji – poinformował w środę odpowiedzialny za rekonstrukcję katedry Philippe Jost przed Komisją ds. Kultury Zgromadzenia Narodowego.

DEON.PL POLECA
- Podjęto wszelkie środki ostrożności, aby całkowicie na nowo przemyśleć kwestię ochrony przeciwpożarowej katedry Notre Dame w Paryżu, arcydzieła sztuki gotyckiej - oświadczył Jost.

Zniszczona przez pożar 15 kwietnia 2019 r. świątynia ma zostać ponownie otwarta dla zwiedzających 8 grudnia 2024 r. Katedra, według prognoz, będzie w stanie po rekonstrukcji przyjąć roczne około 14 mln zwiedzających.

DEON.PL POLECA

Pod koniec listopada rekonstruktorzy postawili iglicę, zrekonstruowaną według oryginału XIX-wiecznego architekta Eugene’a Viollet-le-Duca. Iglica otoczona jest wciąż rusztowaniami. W sobotę postawiony na niej ma zostać kogut po pobłogosławieniu go przez arcybiskupa Paryża Laurenta Ulricha.

Jost zapytany przez posłów o obawy dotyczące ołowiu, który pokrywa dach i stopił się podczas pożaru zapewnił, że "chmura ołowiu – powstająca po pożarze nie spowodowała w widoczny sposób skażenia" i że wdrożono nowy "eksperymentalny system oczyszczania wody odpływowej z ołowiu".

Prezydent Emmanuel Macron odwiedził w piątek Notre Dame, na rok przed planowanym ponownym otwarciem, na które zaprosił papieża Franciszka.

Z 848 mln euro datków zebranych na odbudowę katedry od międzynarodowych i francuskich donatorów 150 mln przeznaczono na usuwanie gruzów po pożarze i przygotowanie terenu pod rekonstrukcję. Pierwszy etap rekonstrukcji świątyni kosztował zaś 552 mln euro. Pozostałe około 150 milionów euro powinno pozwolić na odbudowę zewnętrznych części katedry – poinformował Jost.

Toczy się dochodzenie mające na celu ustalenie przyczyn katastrofalnego pożaru z 2019 r., według wstępnych ustaleń powodem pożaru było spięcie instalacji elektrycznej – przypomina agencja AFP.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Maryja najlepszą przewodniczką na drodze wiary

Matka Kościoła, Królowa Polski, Boża Rodzicielka. Maryja. Znamy Ją dobrze i czujemy się przy Niej bezpiecznie, nawet gdy spotykają nas rozmaite trudności. Wiemy, że otacza nas opieką i w...

Skomentuj artykuł

Katedra Notre Dame w Paryżu zostanie wyposażona w unikatowy system przeciwpożarowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.