Katedry w Kolonii i Wiedniu pod nadzorem policji. Mogą je zaatakować islamscy fundamentaliści

Katedry w Kolonii i Wiedniu pod nadzorem policji. Mogą je zaatakować islamscy fundamentaliści
Katedra św. Szczepana w Wiedniu (fot. depositphotos.com)
PAP / tk

W związku z zagrożeniem atakami fundamentalistów islamskich w katedrze w Kolonii w Niemczech oraz w katedrze św. Szczepana w Wiedniu obowiązują zwiększone środki bezpieczeństwa.

Według Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych istnieje zwiększone zagrożenie terroryzmem islamskim. W związku z tym kapituła katedralna i kolońska policja podjęły dodatkowe środki ochronne dla katedry do Nowego Roku.

DEON.PL POLECA

Nabożeństwa kościelne i spowiedź powinny być nadal możliwe po przeprowadzeniu kontroli bezpieczeństwa. Wizyty turystyczne nie są dozwolone w większości przypadków - na przykład nie będą miały miejsca wycieczki po dachu, wycieczki z przewodnikiem po wykopaliskach oraz wizyty w skarbcu i na platformie widokowej.

Policja sprawdza odwiedzających katedrę od Wigilii Bożego Narodzenia. W sobotni wieczór policja przeszukała już katedrę z psami tropiącymi, ale według ich oświadczeń nie znalazła nic podejrzanego.

Tłem środków bezpieczeństwa są informacje o możliwym planie ataku grupy islamistycznej na katedrę w Kolonii i katedrę św. Szczepana w Wiedniu. Według kolońskiej policji informacja dotyczyła Sylwestra, ale środki bezpieczeństwa zostały już zwiększone przed świętami Bożego Narodzenia. Policja przeszukała mieszkanie i zatrzymała kilku mężczyzn w Wigilię w ramach dochodzenia w sprawie zagrożenia w katedrze w Kolonii. Czterech z nich zostało zwolnionych, jeden pozostanie w areszcie co najmniej do 7 stycznia. Według kolońskiej policji, podejrzanym jest 30-letni Tadżyk, który posiada "informacje wywiadowcze istotne dla bezpieczeństwa państwa".

Także katedra św. Szczepana w Wiedniu od soboty znajduje się pod wzmożonym nadzorem policji. Przed Mszą św. psy przeszukały katedrę w poszukiwaniu materiałów wybuchowych. Jest ona także najsłynniejszym zabytkiem Austrii i magnesem przyciągającym turystów. Policja przeprowadziła wyrywkowe kontrole dowodów osobistych i plecaków odwiedzających.

Wcześniej w ośrodku dla uchodźców w Wiedniu-Ottakring aresztowano trzy osoby podejrzane o terroryzm. Nie przyznały się one do winy, ale zostały zatrzymane w areszcie ze względu na ryzyko ucieczki, ukrywania się i popełnienia przestępstwa. Prokuratura bada obecnie, czy są one powiązane z grupą terrorystyczną "Państwo Islamskie, Prowincja Khorasan".

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Hen

Doskonałe pisarstwo nigdy nie traci swej mocy

W czasach gdy do literackiego obiegu wróciła tematyka obozowa i wojenna, opowiadania mistrza krótkiej formy zaskakują świeżością. Józef Hen pokazuje, jak ekstremalne sytuacje ujawniają prawdę o człowieku. Sprawdzają...

Skomentuj artykuł

Katedry w Kolonii i Wiedniu pod nadzorem policji. Mogą je zaatakować islamscy fundamentaliści
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.