Katowice: abp Skworc zainaugurował Metropolitalne Święto Rodziny

Katowice: abp Skworc zainaugurował Metropolitalne Święto Rodziny
(fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej)
KAI / kk

Do tegorocznego hasła XII edycji Metropolitalnego Święta Rodziny, które brzmi: "Rodzina - wspólnota pokoju" nawiązał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas Eucharystii w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla.

- Bóg pragnie, aby ludzkość żyła w zgodzie i pokoju. Dlatego położył jego fundamenty w samej naturze człowieka, stworzonego "na Jego obraz". Ten Boży obraz urzeczywistnia się nie tylko w pojedynczym człowieku, ale także w owej szczególnej komunii osób utworzonej przez mężczyznę i kobietę, którzy tak ściśle jednoczą się w miłości, że stają się "jednym ciałem" - mówił abp Skworc podczas homilii w katowickiej katedrze.

Ks. Zdzisław Brzezinka, dyrektor wydziału duszpasterstwa rodzin katowickiej kurii, na początku Eucharystii powiedział: "Dzisiaj w Katedrze Chrystusa Króla przed ks. Arcybiskupem i biskupami pomocniczymi zgromadzili się świadkowie miłości wiernej, uczciwej i trwałej. Małżeństwa, które przeżywają swój czas łaski - jubileusze".

W czasie Mszy św. w katedrze zgromadziło się ponad 800 par małżeńskich, które przeżywają swoje jubileusze małżeńskie. - Wydaje się, że pierwszym i najważniejszym celem obchodzenia rocznic i jubileuszy jest wdzięczność, małżeńskie "dziękuję" wypowiedziane pod adresem męża, żony i wspólne "dziękuję" wypowiedziane w modlitwie wobec Boga - powiedział abp Skworc.

Odnosząc się do tegorocznego hasła Metropolitalnego Święta Rodzina abp Skworc przypomniał, że jeżeli "rodziny żyją miłością, otwierając się wielkodusznie na całe społeczeństwo, to wówczas są najważniejszym czynnikiem przyszłego pokoju". - Cywilizacja pokoju nie jest możliwa, jeżeli braknie miłości i jej świadków - stwierdził.

DEON.PL POLECA

Metropolita katowicki, zwracając się do małżonków - jubilatów, porównał ich małżeństwa do toczących się dziejów historii zbawienia. - Jeśli czerpaliście siłę do wspólnego pisania historii życia z Boga, z modlitwy, Eucharystii i wzajemnej miłości, wasza historia płynęła i płynie z nurtem dziejów zbawienia, otwarta na Boga zstępującego z niebios i pragnącego pośród Was mieszkać. Jeśli złączeni w dobrej i złej doli, byliście i jesteście dla siebie prezentem, darem, wasza historia ujmuje wartością prawdy i sprawiedliwości, wolności i miłości, szacunku, przebaczenia i dialogu - mówił.

Dziękując małżonkom za świadectwo wierności na przestrzeni lat zauważył, że to właśnie rodzina jest "podstawową i niezastąpioną wspólnotą wychowawczą, środowiskiem stwarzającymi najlepsze warunki do przekazywania wartości religijnych i kulturowych, które pomagają człowiekowi w ukształtowaniu własnej tożsamości". Podkreślił, że "rodzina nosi w sobie przyszłość społeczeństwa".

W dzisiejszą niedzielę podczas Mszy św. razem z małżonkami świętował także sam abp Wiktor Skworc, obchodząc kolejną rocznicę urodzin. Z tej okazji pod koniec Eucharystii metropolicie katowickiemu przedstawiciele rodzin złożyli życzenia. - Dziękujemy dobremu Bogu za Twoje posługiwanie dla całej diecezji - mówili.

Po zakończonej Mszy św. każda para małżonków - jubilatów miała okazję podejść do biskupów oraz księży, aby otrzymać indywidualne błogosławieństwo. Później wszyscy udali się na plac przed kurią metropolitalną na "małe wesele". Tam przy dźwiękach muzyki można było posilić się i spotkać w gronie najbliższych.

Eucharystia w intencji małżonków jubilatów miała miejsce już 6 raz. Zgromadziła w katowickiej katedrze około 800 par. Wśród nich było ponad 300 przeżywających 50. oraz kolejne rocznice wspólnego pożycia małżeńskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katowice: abp Skworc zainaugurował Metropolitalne Święto Rodziny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.