Jezus zna sposoby na spiny

Jezus zna sposoby na spiny
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
ed

Budzę się o 5:30. Myślę, że fajnie, bo jak mówi moja przyjaciółka: "żeby ze wszystkim zdążyć, powinnyśmy wstać w roku 1985". Mija kilka sekund i wracam do spania. Bo tak się boję, że mam ochotę przespać ten tydzień…

Rzadko od rana stresuję się dniem. Zmienia się to, kiedy spraw do załatwienia, połączonych z trudnymi sprawami do załatwienia, terminami, które dawno minęły i obietnicami, o których wiem, że nie spełnię, jest za dużo. Do tego dochodzą komplikacje w relacjach i ktoś, kto mówi, że natychmiast potrzebuje mojego wsparcia. Taki był ostatni tydzień.

Uciekanie w spanie

Zwykle staram się dać radę, bo przecież wiem, że świat nie runie i nie ma co marudzić, ale tym razem chciałam to przespać. Z nadzieją, że jak się obudzę, to wszystko zrobi się samo! Takie uciekanie w spanie. Nie polecam tego sposobu na "stawianie czoła" życiu.

Nie umiałam poradzić sobie z myślami typu: "to się nie uda", "z niczym nie zdążysz", "tak będzie już zawsze". Co prawda rano jakoś automatycznie mówiłam "Ojcze nasz" albo "Pod twoją obronę", ale już w połowie tych modlitw robiłam kawę i analizowałam jedną z moich panikujących wizji przyszłości.

Zamiast Łaski - spina

Na szczęście około środy zmieniłam strategię. Zanim wystartowałam w przejmowanie się dniem, uświadomiłam sobie, że już dawno się tak nie stresowałam i że straciłam kontrolę. Przypomniały mi się słowa Karola Sobczyka z Głosu na Pustyni, że "zamiast chodzić w Łasce, chodzimy w spinie".

Zadałam sobie pytanie, co bym poradziła komuś na moim miejscu i zaczęłam szukać osoby w Biblii, która była w jakiejś beznadziejnej sytuacji (kiedyś ktoś mi powiedział, że tam znajdę odpowiedzi na wszystkie pytania, zapamiętałam to zdanie). Wtedy przyszło mi do głowy Słowo: "nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości, i trzeźwego myślenia" (2 Tm 1, 7).

Dużo końców świata

Świetnie. On chce dać mi Ducha mocy, a ja zamknęłam się w stresie, strachu i niewierze. Kościół świętuje zmartwychwstanie, a ja zatrzymałam się w pustym grobie, do którego nie docierają promienie słońca, bo światło zasłania głaz z napisem: "Zawaliłaś. Nie myśl sobie, że kiedyś będzie dobrze".

Mam wrażenie, że w Wielkim Poście naprawdę się staramy. Postanawiamy, dbamy o duszę jakoś bardziej, chcemy być lepsi. Nawet Facebook roi się od wpisów o Bogu, słów z Pisma Świętego, zdjęć pustych grobów, życzeń, radości poranka Zmartwychwstania itd… A potem jest koniec kwietnia, leje deszcz, pracy za dużo, pieniędzy mało, nie ma dziewczyny albo chłopaka i w ogóle bywa trudno (bo bywa!), ale tak łatwo zatrzymać się w pustym grobie i zgubić nadzieję Zmartwychwstania Jezusa.

Szaleństwo w oczach 

Wszyscy podobno od dawna znają ten obraz, ja zobaczyłam go ostatnia - na Facebooku Szymona. Piotr, który jeszcze przed chwilą udawał, że Go nie zna, teraz biegnie i ma w oczach coś niezwykłego, jest gotowy na wszystko. Patrzcie na jego oczy!

Gdzie moja gotowość na wszystko? Gdzie ogłaszanie na dachach tego, co stało się w czasie Triduum? Czy ludzie, którzy mijają mnie na klatce albo w tramwaju, zastanawiają się, skąd mam tyle szczęścia?

Nie wiem jak wy, ale ja chcę chodzenia po wodzie i zachwytu, który miał Piotr. Szybkości w szukaniu rozwiązań i wybiegania ze wszystkiego, co jest moim grobem. Bo On już wygrał i jest blisko. Bo w Nim są wszystkie moje źródła, bo Jego łaska ciągle ratuje mi serce. I kocham, chociaż wcale nie umiem.

Zamiast spiny - obfitość

"Przyszedłem po to, żeby owce miały życie i miały je w obfitości" (J 10, 3). Życie w obfitości wcale nie oznacza słodkiej sielanki, pasma sukcesów i braku kryzysów. Jest doświadczaniem uczuć i smaków codzienności razem z wszechmogącym Bogiem, który z sercem może zrobić wszystko, na co Mu tylko pozwolimy.

To kilka sposobów na stres. Wymieniam te, które pierwsze wskoczyły mi do głowy:

Pobiegnij gdziekolwiek

Zamiast spania albo zjedzenia całej czekolady warto założyć buty i dresy. Nawet krótki bieg gdziekolwiek, pomaga pożegnać się ze stresem i przywitać dużo endorfin. To samo dzieje się na basenie i na siłowni. (Po chwilach ze sportem, do pełni szczęścia wystarcza mniej niż cała tabliczka czekolady...).

Pogadaj z Bogiem

Kiedy mam ochotę przez miesiąc nie wychodzić z łóżka i oglądać serial, który pomoże mi skupić się nie na moich problemach, ale jednak tego nie robię, bo idę na Adorację albo Mszę, to Pan Bóg robi mi naprawdę życiodajne wietrzenie w głowie i w sercu.

Pogadaj ze sobą i z kimś

Fajną metodą jest zadawanie sobie pytań i szukanie szczerych odpowiedzi. Na przykład: "co mogę zrobić, żeby było lepiej?", "dlaczego właściwie czuję się tak beznadziejnie?", "o co tak naprawdę mi chodzi". Pomaga też rozmowa z kimś bliskim, kto ma dystans i inną perspektywę.

Dziękuj

Warto podziękować Mu za wszystko, co niezrozumiałe, np. taką modlitwą: "Wiesz, że totalnie mnie to przerasta i nie mam siły. Chcę Ci wierzyć, bo wiem, że jesteś dobry i że prowadzisz mnie do czegoś lepszego. Nie wypuszczaj mnie z rąk, bo dopóki mnie trzymasz, jakoś przetrwam". Można też skorzystać z psalmu adekwatnego do sytuacji. Jest ich tyle, że łatwo znaleźć idealny.

Zapamiętuj Słowo

Kiedyś usłyszałam, że "utrwalone w pamięci Słowo, wraca w dobrych momentach". Dziś wiem, co to znaczy i nie raz mnie uratowało. Np. około rok temu, siedziałam na ławce w parku i usłyszałam jedną z trudniejszych (na tamten moment) wiadomości w życiu. Jakimś cudem natychmiast, automatycznie powiedziałam na głos: "choćby stanął naprzeciw mnie obóz, moje serce bać się nie będzie; choćby wybuchła przeciw mnie wojna, nawet wtedy będę pełen ufności" (Ps 27, 3). Warto uczyć się na pamięć, bo ta moc zaskakuje w najmniej spodziewanych chwilach!

A wy jakie macie sposoby?

PS: Są sprawy i sytuacje  trudne, które wymagają wsparcia psychologa. Decyzja o terapii nie jest dowodem niewiary w Boga. Jak napisała Maja Krzemień: "może być przejawem dojrzałości oraz bliskiej relacji z Bogiem i ze sobą". Tutaj przeczytacie więcej na ten temat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jezus zna sposoby na spiny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.