Pytanie w obliczu śmierci: jesteś gotowy?
Dostałem wiadomość, że syn bliskich mi osób, który miał poważny wypadek, w cudowny sposób przeżył i po miesiącach od tego zdarzenia, wracając do pełnej sprawności, niespodziewanie wczoraj zmarł.
Był niewiele starszy ode mnie. Płacz i smutek to cena, jaką płacimy za miłość - powtarzam w takich sytuacjach. Dramatem jest jednak, kiedy rodzice i babcia, muszą pochować swojego syna i wnuka. Modlę się o pociechę dla płaczących.
Śmierć zawsze zaskakuje
Śmierć zawsze przychodzi zbyt szybko. Czasami przychodzi absolutnie zbyt szybko. To rodzi we mnie fundamentalne pytanie: "Czy jestem gotów?". Śmierć zrównuje wszystkich. Niezależnie od tego, kim jesteś, umrzesz. "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz". Każdy umrze. Nie wiemy, jak i kiedy, w jakich okolicznościach, czy dożyjemy starości, czy wsiadając do samochodu, pociągu, samolotu, czy wychodząc z domu - choćby i dziś - nie dotrzemy do celu; czy oderwany kawałek skrzepliny z tętnicy nie zatrzyma krążenia; czy zaśniemy, by już się nie obudzić.
Nikt z nas nie wie. Unikamy myśli o śmierci. Kiedy się z nimi zmierzamy, pozostaje strach przed śmiercią... lub pokój.
Pokój z Bogiem
W takich miejscach fascynująco jawią się słowa Apostoła Narodów: "Usprawiedliwieni zatem na podstawie wiary, mamy pokój z Bogiem. Stało się to dzięki naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi. Przez Niego uzyskaliśmy dostęp, za sprawą wiary, do tej łaski, w której niewzruszenie stoimy i chlubimy się nadzieją chwały Boga" (Rz 5,1n). Pokój z Bogiem! Stan nie do przecenienia!
Co pokój z Bogiem ma wspólnego ze śmiercią? U początków chrześcijaństwa, w wyniku prześladowań, uczniowie Chrystusa ponoszą nawet śmierć. Po cudownym nawróceniu Szawła prześladowania jeszcze bardziej się nasilają. Giną ludzie. Śmierć, używając prześladowców, zbiera żniwo, a jej towarzyszem wydaje się strach. Łukasz opisując ten czas, wzmiankuje jednak, dodając ot tak: "A Kościół cieszył się pokojem" (!) (Dz 9,31). Zdumiewające! Potem notuje on o Piotrze, który TUŻ PRZED wyrokiem śmierci, otoczony 16 żołnierzami, skuty kajdanami, śpi w najlepsze (zob. Dz 12,1-6). Niewyobrażalne, bo z fizjologicznego punktu widzenia adrenalina i strach skutecznie uniemożliwiają sen.
Pokój z Bogiem. Dziejopisarz Łukasz maluje słowem, a apostoł Piotr i pierwszy Kościół przedstawiają życiem, co pokój z Bogiem oznacza.
Czy jesteś gotów?
Co oznacza pokój z Bogiem dla mnie? To poczucie Bożej obecności i bezpieczeństwa. Pokój z Bogiem to odnaleziony w Chrystusie spokój, wynikający z tego, że On, powodowany miłością - wybaczył, pojednał z Ojcem i pozwolił mi zacząć jeszcze raz. Pokój z Bogiem to zaufanie, że On mnie kocha, obdarza łaską, więc nie muszę już nic Mu udowadniać ani zabiegać rozpaczliwie o Jego przychylność.
Pokój pozwala zrozumieć, że nie muszę wszystkiego rozumieć, a na każdy znak zapytania odpowiedzią jest ufność, że On wie, co jest najlepsze dla mnie. Pokój z Bogiem przynosi nieodpartą chęć inspirowania Zbawicielem. Pokój to pewność, że pomimo że upadam i grzeszę, to dzięki Jego łasce mogę Go kochać i być przez Niego kochanym.
Pokój to przekonanie, że śmierć to nie koniec, bo jest zmartwychwstanie. Pokój z Bogiem to bycie gotowym, choćby dziś, zwinąć swój namiot z tego świata, by móc zjednoczyć się z Nim. Pokój to ufność, że spotkam się z Niewidzialnym w nowym świecie i Go zobaczę. Pokój z Bogiem to świadomość, gdzie spędzę wieczność.
Czy można zachować pokój, kiedy jest się skuty w dyby, otoczony nieżyczliwymi ludźmi, ze świadomością, że zbliża się śmierć? Piotr w takim momencie zwyczajnie zasnął. Pokój z Bogiem przezwycięża strach i śmierć. Pokój z Bogiem - gotowość spotkania się z Bogiem już dziś.
Tak więc czy jesteś gotów?
Czy jesteś gotów, właśnie dziś, stanąć przed Bogiem? Czy masz pokój z Bogiem? Czy Jezus rozpozna w Tobie swego ucznia i naśladowcę? To fundamentalne i konieczne pytania, aby być może dzisiejszego wieczoru je usłyszeć... I znaleźć odpowiedź, w Tym, który jest odpowiedzią.
Radosław Siewniak - założyciel i prezes Stowarzyszenia Do Źródła, ewangelista i nauczyciel Słowa Bożego. Publicysta, autor książki "Prawda głodna odwagi". Głosił w wielu miejscach w Polsce oraz za granicą (Stany Zjednoczone, Austria, Czechy, Norwegia). Z zawodu fizjoterapeuta. W wolnym czasie lubi podróże i dobrą książkę
Skomentuj artykuł