Skarga do papieża na ks. Stryczka

Skarga do papieża na ks. Stryczka
(fot. facebook.com/jacekwiosna.stryczek)

Ks. Stryczek szokuje wielu swoimi poglądami na temat umów śmieciowych, odpowiedzialności za własne miejsce pracy, sposobów pomagania biednym, a zwłaszcza tym, jak interpretuje to, co Jezus mówi o mamonie.

"Wyróżniacie się, ponieważ mieliście odwagę i zaryzykowaliście, zainwestowaliście pomysły, energię i kapitał, pozwoliliście im zaowocować, powierzyliście pracownikom zadania, domagając się rezultatów i w ten sposób przyczyniliście się do tego, że stali się bardziej przedsiębiorczy i zdolni do współpracy. Oto wymiar socjalny pracy: zdolność do zaangażowania osób i powierzenia im odpowiedzialności, w sposób stymulujący przedsiębiorczość, kreatywność, zaangażowanie. To pozytywnie wpływa na przyszłe pokolenia i sprawia, że społeczeństwo zaczyna pozytywnie myśleć o tym, co będzie, bo daje mu się perspektywy i okazje, a więc nadzieję na przyszłość".

Do autora tych słów skierowano skargę na ks. Stryczka za obronę ludzi przedsiębiorczych, tworzących miejsca pracy. Czy nie pomylono adresu?

Wczoraj "Wiosna" i ks. Stryczek w Krakowie upomnieli się o tych, którzy naprawdę mogą zapobiegać biedzie. Znaleźli się tacy, co to chcą poskarżyć się na taką "obronę" do papieża Franciszka. Może go uważają za socjalistę?

DEON.PL POLECA

A on, tuż przed swoim wyjazdem do Turynu (czyli 20 czerwca), na spotkaniu z "Kawalerami Pracy" (chodzi o uhonorowanych we Włoszech przedsiębiorców) wygłosił przytoczone na początku słowa.

Papież nie jest lewakiem. Chodzi mu o człowieka, o jego godność. Często podkreśla związek między dostępem do pracy a nadzieją na godne życie. Ala jak widać, nie chodzi mu o rozwiązania "wzmacniające" trwanie w bierności i hołdujące zasadzie: "Czy się stoi, czy się leży… euro się należy".

"Wiosna", jak sama nazwa wskazuje, też chce dawać realną nadzieję. Właśnie z troski o biednych, a nie o ideologię.

Każdy ma prawo do swoich poglądów politycznych, w tym dotyczących tego, jak zapobiegać problemom społecznym, jak na nie reagować. I obyśmy nasze wybory polityczne kształtowali w oparciu o poważne przekonania ustrojowe, a nie tylko na podstawie "koloru oczu" kandydata/kandydatki. Ks. Stryczek szokuje wielu swoimi poglądami na temat umów śmieciowych, odpowiedzialności za własne miejsce pracy, sposobów pomagania biednym, a zwłaszcza tym, jak interpretuje to, co Jezus mówi o mamonie. Możemy się z nim zgadzać lub nie.

Podobnie jest z papieżem. Możemy się z nim zgadzać lub nie. Ale bardzo proszę, by mu nie imputować jakiejś określonej opcji politycznej lub związków z takim czy innym lobby. Od tego jest prorokiem (ma też taką funkcję wobec świata), by nieraz szokował, by dawał do myślenia, by nas "wybijał" z utartych schematów. Oczywiście to może budzić opory. I bardzo dobrze! Niech budzi opory we mnie i w Tobie! Bo to znaczy, że trafia w sedno.

Natomiast gdy Franciszka zaszufladkujemy, gdy wciśniemy w jakiś nurt polityczno-ideologiczny, to samych siebie pozbawiamy możliwości zakwestionowania własnych przekonań, a więc możliwości rozwoju.

Na szczęście papież na to nie pozwala. Każdy, kto go uczciwie słucha, wie o tym. Dlatego możemy z uwagą posłuchać także takich słów skierowanych do pracodawców podczas wspomnianej audiencji:

"Nauka społeczna Kościoła stale przywołuje to fundamentalne kryterium: to człowiek jest w centrum rozwoju i dopóki kobiety i mężczyźni będą bierni lub zmarginalizowani, dobro wspólne nie będzie mogło być w pełni osiągnięte". Ale także: "Praktykowanie sprawiedliwości - jak nas mądrze nauczają teksty biblijne - nie ogranicza się tylko do powstrzymywania się od nieuczciwości i przestrzegania prawa (choć i tak to już jest wiele!), lecz idzie jeszcze dalej. Prawdziwie sprawiedliwy jest ten, kto oprócz respektowania reguł, reaguje, zgodnie z sumieniem, dla dobra wszystkich, a nie tylko własnego. Sprawiedliwy jest ten, kto bierze sobie do serca los mniej wykształconych i biedniejszych, kto nie ustaje w swoim zaangażowaniu i jest gotowy do tworzenia ciągle nowych dróg, do jakże ważnej kreatywności. Praktykowanie sprawiedliwości, w jej pełnym sensie, jest tym, czego sobie życzymy, jeśli chodzi o działalność zaangażowanych w ekonomię, a także wszystkich obywateli".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Skarga do papieża na ks. Stryczka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.