Spójrzmy inaczej na WOŚP

Spójrzmy inaczej na WOŚP
(fot. wikimedia commons / CC BY-SA 3.0)
4 lata temu

Nie można podważać wiarygodności, oczerniać kogoś tylko dlatego, że ma inny szyld. Nie można mówić o kimś, że jest zły, a jego działania podejrzane dlatego, że jego akcja nie ma przydomku kościelna, katolicka.

Nic na tym świecie nie jest czarno-białe. Tylko Bóg jest wyraźny, a my możemy próbować do tego ideału dążyć. Nikt na świecie nie ma czystych intencji i motywacji w działaniu, które podejmuje.

Zbliża się WOŚP i znów zaczyna się jazda po Owsiaku. Nie chcę być jego adwokatem czy rzecznikiem. Chcę tylko napisać parę słów, które uważam za konsekwencje tego, w jaki sposób głoszę Ewangelię.

Nie można, według mnie, podważać wiarygodności, oczerniać kogoś tylko dlatego, że ma inny szyld. Nie można mówić o kimś, że jest zły, a jego działania podejrzane tylko dlatego, że jego akcja nie ma przydomku kościelna, katolicka.

Nie znam się na tych wszystkich księgowych obliczeniach, nigdy tego nie śledziłem, nigdy też nie było to dla mnie istotne (i proszę mnie nie oskarżać o ignorancję). Ważne dla mnie jest to, że w końcówce procesu WOŚP wiele osób doznaje pomocy, że wiele istnień ludzkich żyje tylko dlatego, że ten niemłody już człowiek zakłada czerwone spodnie i przez cały dzień krzyczy na całe gardło, kiedy w tym czasie wielu jego krytykantów siedzi w wygodnym fotelu, z pilotem w ręce i z obrzydzeniem przeskakuje na inny kanał, bo znów ten diabeł wcielony.

Powiedzmy sobie szczerze, gdzie są pieniądze, tam zawsze zdarzają się sytuacje niejasne. W każdej zapewne fundacji, większe lub mniejsze. Nawet tam, gdzie robi się świetną robotę, często bez reflektorów, także znajdą się ludzie, którzy mówiąc wprost, kradną dla siebie. Tak było, jest i będzie.

Wiem, że każdy ma prawo do swojego zdania (również na temat Owsiaka). Ważne jest chyba tylko to, żeby zadać sobie proste pytania: jaki cel i motywacje mi przyświecają naprawdę, kiedy wydaję taką czy inną opinię. Czy naprawdę motywuje mnie budowanie Królestwa Bożego, kiedy wylewam pomyje na swojego brata? A Jurek Owsiak jest Twoim bratem!

Nie jestem przez WOŚP sponsorowany, nie znam Jerzego Owsiaka. Ja tylko czytam Ewangelię. I w jej kluczu próbuję zrozumieć świat i człowieka. Warto się ucieszyć dobrem, które się dzieje, że tysiące ludzi wrzuca te swoje grosiki do puszek WOŚP, że młodzi cały dzień marzną na ulicach, że młodzi się bawią, że dzieciaki dostaną sprzęt i że Owsiak znów będzie gwiazdą dnia (to wcale nie jest takie proste, jak się niektórym wydaje).

Ewangelia jest Słowem kontrowersyjnym, bo Jezus działał inaczej, i to jest dobry sposób postępowania. Problem polega na tym chyba, że my chcemy wszystko literalnie odtwarzać, zapominając o tym, że Bóg każdego i każdą z nas uczynił innym. I choć mamy zachowywać ramy, być wspólnotą, to nie możemy być monadą. To jest niemożliwe i po prostu głupie.

Ewangelia Jana zadaje pytanie: Czyż może być co dobrego z Nazaretu? Odpowiedział mu Filip: Chodź i zobacz. Jeśli pytasz, czy ktoś może czynić dobro, a nie jest nasz, to idź i zobacz.

Ten tekst nie dotyczy tylko i wyłącznie WOŚP czy Owsiaka, ale przede wszystkim tego, jak innych oceniamy i w jaki sposób patrzymy na różne rzeczy w świecie jako chrześcijanie. Wielokrotnie już mówiłem, w różnych miejscach, że moim pryzmatem patrzenia na świat i rzeczywistość życia są Ćwiczenia duchowe świętego Ignacego. Szczególnie kontemplacja o Wcieleniu, w której Ignacy każe patrzeć na cały świat, tak jak patrzy na niego Trójca Przenajświętsza. Z miłością. Widzi wszystkich i patrzy na nich z miłością, co doprowadza do tego, że postanawia stać się człowiekiem. I to nie jest tylko romantyczna opowieść dla nas, ale sposób patrzenia na każdego człowieka.

Inną sprawą jest postawa ludzi, którzy chętnie wyciągają brudy innych na zewnątrz. Jest w Internecie i realu wielu takich, którzy mówią o wielkich przekrętach WOŚP i jej szefa. Wśród nich również księża. I żeby było jasne, nie chodzi mi o to, by prawdziwych (podkreślam prawdziwych) danych nie ujawniać, ale zacznijmy mówić także publicznie o przekrętach na naszym podwórku. To będzie świadectwo i prawdziwe nawrócenie.

O, jak łatwo jest powiedzieć, że "inni są be" i mamy prawo do tego, by o tym mówić, bo oni w TV występują. Powiedzmy o ciemnych stronach naszych rodzin, miejsc pracy, domów zakonnych, Kościoła. Zauważyłem, że wtedy dość łatwo przychodzi nam używanie sloganów typu: "ja wiem, że jestem grzesznikiem", "ja nie prowadzę fundacji" itp.

Nie chodzi mi o jeszcze jedną obronę WOŚP i jej szefa. Nie jest moim celem gloryfikowanie tej akcji. Uważam, że jest niedoskonała, jak wiele innych; że sam Owsiak aniołem nie jest, że to rolą mojego państwa jest zapewnienie odpowiedniego sprzętu chorym dzieciom. Ale jest inaczej. To właśnie niedoskonały Owsiak ze swoją akcją zbiera pieniądze na sprzęt, których (jakaś) część nie idzie na to, na co powinna.

Chodzi mi tylko o to, byśmy (ochrzczeni) popatrzyli na naszą rzeczywistość tak, jak patrzy na nią Bóg. Z miłością. Na każdego człowieka. A kiedy patrzysz na kogoś z miłością, nigdy pewnych słów nie wypowiesz, pewnych myśli nie uzewnętrznisz i co więcej, spróbujesz nie tyle je tłumić, co nad nimi popracować.

Chrześcijaństwo naprawdę nie polega na szukaniu złego ducha w tym świecie. Ono polega na szukaniu Boga w tym świecie i drugim człowieku. To jest nasza droga, to jest nasze zadanie.

A i owszem św. Jan w swoim liście mówi o badaniu duchów, ale zacznijmy od siebie. Zacznijmy od swojego serca i swojego małego świata. I to nie jest spychologia, zamykanie komukolwiek ust, to jest droga Ewangelii. Nawrócenie, metanoia - zmiana (swojego) myślenia.

Nie ma równości między chrześcijaństwem a jakąś moralnością. Ta konkretna moralność ma być owocem mojego trwania przy Chrystusie. A to zasadnicza różnica. Bo Chrystus uczy mnie indywidualnego podejścia do każdego człowieka, do każdej sprawy, słowa i postulatu. My, idący za Panem, nie mamy monopolu na dobro i nie możemy wymagać od tych, którzy za Nim nie idą, by myśleli jak my. Nie ma idealnego świata.

Ewangelia mówi o zmianie swojego serca, kiedy zmienionych serc będzie wiele, to i świat będzie inny. Nie idźmy na skróty - by to świat się zmienił, a my będziemy sobie wygodnie tkwili w starym.

Grzegorz Kramer SJ - duszpasterz powołań Prowincji Polski Południowej TJ, współtwórca projektu Banita, prowadzi autorskiego bloga.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spójrzmy inaczej na WOŚP
Komentarze (359)
15 stycznia 2016, 09:53
księgowość... W Sączu Orkiestra już nie gra [url]http://twojsacz.pl/w-saczu-orkiestra-juz-nie-gra/[/url]
11 stycznia 2016, 13:54
Do 31 stycznia 2016 r. można licytować romantyczną, walentynkową kolację dla dwojga w restauracji na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Romantyczny wieczór (godz. 21.00-24.00) 14 lutego został ufundowany przez m.st. Warszawę.
KM
Krysia Matuszek
11 stycznia 2016, 00:44
to ja zapytam - parafazując zdanie autora - jaki cel i motywacje przyświecają panu O. w tej zbiórce? gdyby było to tylko czynienie dobra, wszystkie datki szły na to, na co tak szumnie  sie je zbiera.... to OK - każda inna odpowiedx mówi sama za siebie... 
13 stycznia 2016, 13:41
No, na przykład pomoc dzieciom i seniorom? Kształcenie nawet najmłodszych w kierunku udzielania pierwszej pomocy? Kształtowanie zachowań prospołecznych w ramach dobrej zabawy? Zespajanie ze sobą ludzi, pokazywanie im ich najlepszych stron (na licytacjach WOŚP często pojawiają się prace zrobione własnoręcznie, lub umawiane spotkania ze specjalistami, którzy chcą czegoś nauczyć i spędzić miło czas z kimś nieznajomym), serdeczność i dawanie ludziom powodów do uśmiechu przez przynajmniej jeden dzień w roku? Skoro to nie jest czynienie dobra, to ja nie wiem... Dobra jest tam więcej niż widać na pierwszy rzut oka...
RB
Robert Basinsky
10 stycznia 2016, 12:35
Dzieci bez znamienia owsiaka nie będą leczone ...Apokalipsa :) według WOŚP.
RB
Robert Basinsky
10 stycznia 2016, 12:32
Szantaż emocjonalny to broń owsiakowców ...gdyby nie Owsiak wszystkie dzieci by umarły ... a mały Romuś przywieziny do szpitala  umarłby jak utopiony mały muzułmanek ... Walcie się cholelerni szantażyści.
13 stycznia 2016, 13:45
Kłopot tylko w tym że Owsiak nikogo nie szantażuje, a sprzęty przekazuje na rzecz państwa, więc pomaga wszystkim Polakom - nawet złośliwym trollom plującym żółcią... :)
8 stycznia 2016, 15:00
Najgorszy jest kontrast pomiędzy tysiącami ludzi zbierających złotówki po całej Polsce, którzy szczerze oddają swój czas, pracę i pieniądze i sposobem w jaki patrzy się na efektywność wydatkowania efektów ich pracy...
8 stycznia 2016, 19:07
Mozesz jasniej powiedzieć co masz na myśli?
8 stycznia 2016, 14:49
@Grzegorz Kramer tak wygląda obecnie obrona WOŚP przez jej zwolenników. Nie dasz Owsiakowi - to nasze dzieci zginą - i tylko to się liczy... "W dupie mam jakim wozem jeździ Owsiak i w jak drogiej chacie mieszka, może być najdroższa... i c[]j z przekrętami... na przestrzeni wielu minionych lat rozmawiałam ze znajomych pielęgniarkami i lekarzami w zadupnych i wielkomiejskich szpitalach i przychodniach... gdyby nie sprzęt podarowany przez WOŚP to wiele matek opłakiwało by zgony swoich dzieci. On realnie, namacalnie, bez jałowych obietnic łata dziury naszej służby zdrowia. Hejterom radzę pójść po rozum do głowy i znaleźć sobie inna ofiarę do hejtowania. Mogę domyślać się, że dostają za to sporą kasę od kogoś kto chce wykruszyć Owsiaka i sam dopaść do koryta. Amen."
RB
Robert Basinsky
10 stycznia 2016, 12:30
dzieci z puszkami oraz dzieci potopione przez "ucieknierów" ... to znak że wykorzystuje się dzieci i stosuje się szantaż emocjonalny 
13 stycznia 2016, 13:51
Ogarnij się człowieku... Nikt tych dzieci nie zmusza do stania z puszką... Poza tym nie tylko dzieci zbierają bo w moim mieście widziałam wiele osób po trzydziestce... Nie chcesz to nie dawaj, nie przystawi Ci noża do gardła...
Piotr Szyndrowski
Piotr Szyndrowski
8 stycznia 2016, 12:37
Polecam: [url]http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,24633,rzecznik-kurii-oczernianie-wosp-jest-grzechem.html[/url] Alleluja!!!
MH
Mietek Hebda
8 stycznia 2016, 19:36
Obawiam się, że kuria myli głowę z sercem, a rzeczową krytyke opartą na skandalicznych faktach o rodzinie "Jurka" z oczernianiem. Pachnie mi to "żywą cerkwią".
Piotr Szyndrowski
Piotr Szyndrowski
8 stycznia 2016, 21:39
To co tu się wypisuje, to nie żadna rzeczowa krytyka, tylko zacietrzewienie, takie typowe dla wielu Polaków...
MH
Mietek Hebda
8 stycznia 2016, 22:03
Nie rozumiem, jak wobec tylu rzeczowych argumentów opartych na faktach o WOŚP stwierdza Pan to co powyżej. Typowe dla większości Polaków jest zmęczenie wszechobecnym kłamstwem i bezwstydnym złodziejstwem, udającym prawdę i cnotę, dlatego zacietrzewienie w jest zupełnie zrozumiałe. Nota bene, to samo, tym bardziej można powiedzieć o tych wszystkich Owsiakach, Lisach, gangsterach z PO, PSL, TVN, TVP itd. Zauważył Pan, że cały czas Owsiak kłamie co do kwot jakie ofiarował szpitalom, a przede wszystkim o tym, że CAŁOŚĆ zebranych pieniędzy zostanie przekazana na deklarowany cel.
8 stycznia 2016, 22:11
Kuria myli głowę z sercem czy Kurka?;)
MH
Mietek Hebda
8 stycznia 2016, 22:21
Fronda powtórzyła ciekawą krytykę WOŚP pióra Ks. Kobylińskiego: http://www.fronda.pl/a/wosp-i-wiara-katolicka-wyjatkowa-krytyka-projektu-owsiaka,63605.html Wydaje mi się, że może Panu pomóc lepiej zrozumieć krytykujących. :)
MH
Mietek Hebda
8 stycznia 2016, 22:24
Oczywiście, że "Kurka". Jak kuria może mylić się, skoro broni szlachetna dobroczynność rodziny "Jurka" ?!
Piotr Szyndrowski
Piotr Szyndrowski
9 stycznia 2016, 14:40
Jeżeli są jakieś przekręty, to trzeba je wyjaśnić, a winnych ukarać, a nie z nienawiścią wypisywać pełne żółci komentarze po forach. Sprawa dla sądów, a nie pismaków. Nie zmienia to szlachetnego wymiaru WOŚP. Czy jeśli wśród księży w naszym Kościele są pedofile, tajni współpracownicy SB, oszuści, alkoholicy, to mam nie chodzić do tego Kościoła? Wiem, proszę Pana, jedno. Moja córka korzystała ze sprzętu WOŚP i jestem osobiście p. Owsiakowi za to wdzięczny. Nawet Pan nie wie, ile wśród młodego pokolenia duchownych i osób konsekrowanych w swoim czasie skorzystało w szpitalach ze wsparcia Jurka Owsiaka. Może dlatego potrafią trochę życzliwszym okiem popatrzeć na to dzieło, a nie tylko wylewać gorycz i kąsać.
8 stycznia 2016, 12:32
Jak czytam te wszystkie komentarze miłosiernych chrześcijan, to robi mi się słabo. Rozliczenia, podejrzliwość, kłótliwość, arogancja - tu jest Polska?
MH
Mietek Hebda
8 stycznia 2016, 19:29
A ja czytając wypowiedzi osób takich jak Ty, Amelio, mam wrażenie, że nie rozumieją na czym polega miłosierdzie, oraz że maja blokadę na ważne fakty, albo zagubili hierarchię ważności tychże wynikającą z Ewangelii. Mam nadzieję, że wiesz iż n.p. rozdawanie serduszek jest sprzeczne z katolickimi zasadami dobroczynności.
8 stycznia 2016, 19:50
Na wielu świętych obrazkach są serca.
MH
Mietek Hebda
8 stycznia 2016, 21:31
"Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie."
8 stycznia 2016, 21:38
Musiałam dać sobie czas do zastanowienia się, teraz mogę już  odpowiedzieć ci na pytanie. Zapytałeś, na czym polega miłosierdzie.  Miłosierdzie nie jest tym , co prezentuje Matka Kurka. Dlaczego Matka, czyja on Matka? 
MH
Mietek Hebda
8 stycznia 2016, 21:54
Ostatnie pytanie raczej nie do mnie, zapytaj Piotra Wielguckiego, zaś to, co on prezentuje, to nie jest miłosierdzie tylko prawda, która jest warunkiem zbawienia. Przede wszystkim dla "Jurka" i jego bliskich.
8 stycznia 2016, 22:04
Myślisz, że p.Piotr Wielgucki minął się z powołaniem? To co wypisuje na swoim blogu jest warunkiem zbawienia? Czy Matka Kurka jest kaznodzieją, kim on jest ta Matka że on wie co do zbawienia konieczne?
MH
Mietek Hebda
8 stycznia 2016, 22:27
Droga Amelio, dam Ci bezpłatnie dobrą radę: powtórz sobie lekturę Katechizmu Kościoła Katolickiego. Jeśli to zrobisz możemy wrócic do dalszej dyskusji o "Jurku". :)
8 stycznia 2016, 22:33
Matka Kurka najpierw przeczytał Katechizm a potem zaczął pisać  bloga? Bo taki wniosek nasuwa się z tego co piszesz, że on już wie co do zbawienia konieczne  Nie podoba mi się to co pisze ten człowiek, i chętnie powiedziałabym to samemu autorowi tyle że nie wiem jak tam się wpisać. I właściwie powinnam od tego zacząć, to co teraz robię to chyba mało uczciwe tak za plecami kogoś obgadywać, dlatego kończę rozmowę.
K
Krzysiek
8 stycznia 2016, 09:42
Środowiska okołokościelne i okołopisowskie jeżdżą po Owisiaku nie dlatego, że ma konotacje z tą gorszą stroną, ale dlatego, że ujawniono masę przekrętów związanych z funkcjonowaniem WOŚP. Chrześcijanin nie ma w obowiązku być naiwnym i dawać każdemu pieniądze kto o to poprosi. Taka naiwność i nierozważna pomoc, mimo pięknych intencji, jest tak naprawdę destrukcyjna. A po za tym na zaufanie też trzeba zasłużyć, Owsiak tu bardzo podpadł, dlatego go teraz rozliczają. Po za tym (to tylko moje przypuszczenie), ale wydaje mi się same koszty organizacji policji, straży pożarnej, wojska i innych państwowych oraz samorządowych służb są znacznie wyższe niż efekty zbiórek WOŚP. Dobrze gdyby samorządy ujwaniły kosztyrysy związane z kosztami funkcjonowania WOŚP.
8 stycznia 2016, 09:42
Grzegorz Kramer SJ 15:22:35 | 2016-01-07 Jeszcze jeden kamyczek, który warto wziąć pod uwagę: http://www.caritas.pl/oswiadczenie-dotyczace-konfrontowania-caritas-z-innymi-organizacjami-charytatywnymi-w-polsce/ Oczywiście, szzególnie jeśli akcja wsparcia WOŚP w internecie jest pod hasłem: nie dam na Caritas, nie dam na kolędę dam na WOŚP.
13 stycznia 2016, 13:56
Nie jest pod takim hasłem i nigdy nie była. Oczywiście, niektórzy przeciwstawiają WOŚP Kościołowi i robią sobie osobistą hierarchię "dam na to a na tamto nie", ale czy ci, którzy z kolei oczerniają Orkiestrę, są w czymś od nich lepsi? Czy nie o tym pisał o. Grzegorz, mówiąc, żebyśmy podchodzili do innych ludzi z miłością? Wybaczali im? Czy nie o tym mówi Ewangelia a propos wybaczania bliźniemu? Nie każdy z nas jest idealny... Środowiska które nie lubią Kościoła nie są tożsame z fanami i zwolennikami Orkiestry.
MH
Mietek Hebda
8 stycznia 2016, 08:32
"... Na tę odpowiedź Jerzy O. zareagował mentalnym odruchem, nie udała się prowokacja, bo media się nawet nie zająknęły nad wygłupami „dyrygenta”, to postanowił wejść oknem do Pałacu. Nasmarował „koncyliacyjną” propozycję, aby Prezydent Andrzej Duda, wzorem swoich „zacnych” poprzedników: Wałęsy, Kwaśniewskiego i Komorowskiego, włączył się aktywnie i z rozmachem w szlachetną akcję WOŚP. Ten ostatni list był tak tajny i desperacki, że jego treści nie ma w całym Internecie, jest jedynie machnięcie przed kamerą, ale to wystarczy, żeby odczytać zamiary Jerzego O. Zgrałem fragment wypowiedzi Jerzego O., który jednoznacznie pokazuje o co zabiegał i jaką prowokację usiłował przeprowadzić. Prawdę mówiąc w tym miejscu urywa się moja wiedza, ale jestem przekonany, że Jerzy O. lub jego pracownicy kontynuowali namolną prowokację, zresztą zakrojoną na szeroką skalę. WOŚP od lat zwraca się do wielu postaci ze świecznika, w tym polityków, o przekazanie gadżetów na aukcje Allegro i o tym Jerzy O. mówił wielokrotnie. Oczywiście ma to charakter szantażu emocjonalnego, zawsze też wybiera się jakieś ofiary i krzyczy, że ten, czy tamten „nas nie popiera, ale my robimy swoje dla ratowania życia dzieci”. Trudno sobie wyobrazić, żeby z taką samą „prośbą” WOŚP nie zwróciła się do Prezydenta Andrzeja Dudy i to jest praktycznie finał akcji. Andrzej Duda po wymianie korespondencji z Jerzym O. i histerycznej żebraninie miał do wyboru: a. Poddać się szantażowi i resortowej prowokacji, w konsekwencji zgodzić się na hucpę w Pałacu Prezydenckim z udziałem kamer. b. Odmówić przekazania datku na rzecz WOŚP, czytaj Prezydent chce, żeby dzieci umierały w szpitalach. c. Posłać Jerzemu O. prosty komunikat – masz narty i zjeżdżaj. Kancelaria Prezydenta RP wybrała wersję C ..." http://kontrowersje.net/jak_prezydent_andrzej_duda_kaza_jerzemu_o_na_nartach......
Grzegorz Kramer SJ
Grzegorz Kramer SJ
7 stycznia 2016, 15:22
Jeszcze jeden kamyczek, który warto wziąć pod uwagę: http://www.caritas.pl/oswiadczenie-dotyczace-konfrontowania-caritas-z-innymi-organizacjami-charytatywnymi-w-polsce/
Jack French
Jack French
8 stycznia 2016, 00:59
To bardziej kamyczek na zasadzie: Nie chcę mieć z tym niczego wspólnego. W domniemaniu, gdyby Caritas (nie mam pojęcia po co i z jakiej przyczyny) miał zaingerować w sprawie WOŚP, to zrobiłby to, wg mnie, wyłącznie wtedy gdyby chciał wesprzeć tę akcję. A, że 15 lat nie zabierał głosu, to też ma to swój wydźwięk i znaczenie. Grupy i akcje charytatywne z tego co mi wiadomo i czego byłem świadkiem  - wspierają się.  W przypadku WOŚP - nie zaobserwowałem żadnej renomowanej i uznanej 'marki', która by się podłączyła. Przepraszam, ale nie wolno popierać faryzejstwa, prawda?
8 stycznia 2016, 09:43
Oczywiście, szzególnie jeśli akcja wsparcia WOŚP w internecie jest pod hasłem: nie dam na Caritas, nie dam na kolędę dam na WOŚP.
K
Krzysiek
8 stycznia 2016, 09:47
To w naszym chrześcijańskim obowiązku jest porównanywanie różnych organizacji charytatywnych i wybieranie tych, które są najbardziej efektywne i zgodne z naszymi wenw. przekonaniami. Gdyby jakakolwiek fundacja zaczęła mówić że jest lepsza od innych bo to i tamto wtedy moglibyśmy wątpić w jej misję.
13 stycznia 2016, 14:00
W takim razie jaka marka jest odpowiednio "renomowana" i "uznana" że od niej zależy wyznacznik "faryzejstwa" lub nie?
7 stycznia 2016, 09:52
@Amelia Mel "Żyj i pozwół, żyć innym"? ale... 1. jak mogę nie dawać jak moje podatki na to idą? I nikt nie chce powiedzieć ile... 2. jeśli ludzie, którzy dają są wprowadzani w błąd co do efktywności wykorzystania środków -  to co mam milczeć  bo to nie moje pieniądze?
7 stycznia 2016, 14:03
Kiedy i gdzie ktoś  napisał, że ja wspieram WOŚP z podatków?
7 stycznia 2016, 14:11
Nikt nigdy nie napisał, że "TY". To robią: - gmniny które niedopłatnie udostępniają lokale, sprzęt... - jednostki wojskowe, które organizują grochówkę, nagrody w konkursach, atrakcje... - spółki z u udziałem Skarbu Państwa, które wspierają finansowo... itp itd
7 stycznia 2016, 14:19
I to mnie cieszy, ja sama nie wyrobiłabym się żeby w swoim mieście jednocześnie w kliku punktach zorganizować  lokale, grochówkę, konkursy i nagrody. Jestem wdzieczna tym ludziom:)
7 stycznia 2016, 14:27
Grochówki ludziom żalujesz? Ja nie wiedziałam , że z ciebie jest taka sknera.
8 stycznia 2016, 09:38
Nie złauję, tylko proszę by podano kto za nią zapłacił :-) Jeśli płaci za to jednostka wojskowa, samorząd, spółka Skarbu Państwa - to mam prawo wiedzieć... Jeśli ty fundujesz grochówkę ze swoich prywatynych pieniędzy - Twoja sprawa...
K
Krzysiek
8 stycznia 2016, 09:50
Jeżeli wojsko wyda na "grochówkę" 1000 zł, a WOŚP zarobi na tym 500 zł, to do dupy z taką akcją.
13 stycznia 2016, 14:03
To zrób najpierw rzetelny przegląd jak wyglądają finanse w takich sprawach zamiast rzucać bezpodstawnie oskarżeniami. btw w dwóch finałach w różnych miastach, w któych brałam udział w tym roku, dowiedziałam się, że zrobili to OCHOTNICY SAMORZUTNIE ZA DARMO. Niesłychane, nie? Pomoc za darmo!
7 stycznia 2016, 09:33
Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwosci to niech nie wspiera tej czy innej akcji. Proste.
PP
Piotr Polmański
7 stycznia 2016, 13:14
Amelio, ale większość tej głupawej krytyki zmierza w kierunku, by też nam zakazać zbierania. Czysta zazdrość, że Jurkowi się udaje. Ale to jeden z grzechów głównych,
7 stycznia 2016, 13:58
A większość mądrej krytyki by więcej z ofiarowywanych pieniędzy trafiło na sprzęt a mniej na inne cele. Chodzi o to by ujawnić: - ile i kto na to wydaje - i jak księguje - rzeczywiste dochody i świdaczenia na rzecz... - rzeczywistych darczyńców - i mechanizy darowizny od spółek córek(???) - wartość świadczeń innych podmiotów na rzecz organizacji finału WOŚP oraz wydatki... kto przez spółki córki bierze pieniądze za usługi zewnętrzne...
7 stycznia 2016, 14:01
Chcesz komuś pomoc, coś mu ofiarować, wesprzeć kogoś to to rób i nie patrz na innych. Masz wątpliwości co dzieje się z twoimi pieniędzmi - nie pomagaj, skoro masz ty czy ktoś inny  potem wieszac psy na obdarowanym, ze to pijak i złodziej. Proste.
7 stycznia 2016, 14:14
Trafiłaś Amelio w sendo!!! No właśnie :-) Kto tu jest obdarowany!
7 stycznia 2016, 14:22
Potrzebujący.
8 stycznia 2016, 14:15
A kto wiesza psy na potrzebującym? ;-)
8 stycznia 2016, 19:05
Zdaje się, że ty  nazywasz potrzebującym kogoś całkiem innego niż ja, więc w takim razie mogę powiedzieć że ty wieszasz psy na potrzebującym.
7 stycznia 2016, 09:24
@Grzegorz Kramer Prezydent Andrzej Duda ma wiedzę większą niż przeciętny obywatel RP. PAD z taką wiedzą poparł (...)- to ważny znak. Szczególnie dla tych co się wahają, bo nasłuchali się hejtu. W wykropkowane miejsce proszę wstawić wszystkie skróty odpowidające poparciu PAD przez ostatni miesiąc czy dwa. ;-) Czy mogę używać tego cytatu z Ojca w dyskusjach na te tematy. :-) PAD zrobił to co zrobił, uszanowął wysiłki ludzi, którzy się starają i dają coś OD SIEBIE. Dla porównania:"Udział MON w akcjach charytatywnych musi być efektywny ekonomicznie; nie dopuszczam sytuacji, w której zaangażowanie kosztuje więcej niż to, co zostaje osiągnięte podczas zbiórki" http://wgospodarce.pl/informacje/22390-wiceszef-mon-ostro-o-wosp-akcje-charytatywne-nie-moga-kosztowac-drozej-niz-zebrane-datki
WDR .
WDR .
8 stycznia 2016, 04:12
Owsiak wysłał chamski list do PAD. Nie trzeba mieć dużo wyobraźni, żeby się domyślić co było jego celem. PAD i jego ludzie rozegrali to w najlepszy możliwy sposób.
Jack French
Jack French
6 stycznia 2016, 22:59
Wszystko ok, ale autor zapomniał o jednej bardzo ważnej rzeczy. Słowo Boże jasno mówi, że wspierając zło, nawet w sposób bierny, sami w to zlo wchodzimy. Prosta relacja: pieniądz do puszki - z puszki na sprzęt, na administrację, na wypłaty, na woodstock - woodstock = narkomania, sekciarstwo. Prościej:(w przybliżeniu) wrzucam 10zł: -5zł sprzęt -2zł pieniądze dla organizatorów -2zł pieniądze na akację (administracja) -1zł ktoś sobie "da w żyłę", lub nawiąże kontakt z którąś z sekt na woodstocku. To ostatnie to zło.  To wg mnie powód dla którego jednak nie można się przyłączyć do tej akcji.
6 stycznia 2016, 23:24
Nie jest faktem coś, co jest tylko i wyłącznie pana wyobraźnią.
MH
Mietek Hebda
7 stycznia 2016, 10:57
A "co jest tylko i wyłącznie pana Jacka wyobraźnią" Pani Amelio ?
Jack French
Jack French
7 stycznia 2016, 13:16
Polecam wgląd w proces sądowy oraz w wykazy funkcjonowania wośp, mrówki całej, złotego melona i przystanku woodstock. Po dwa. Pani zdanie jest błędne samo w sobie.
7 stycznia 2016, 14:08
Pan @Jack French zaczął od końca, czyli przyjął że nie warto pomagać i że Woodstock to sekciarstwo i narkomania. Następnie do tego założenia dopasował resztę czyli 1 zł z 10 wrzucanych na WOŚP i dzie na narkotyki i sekty na Woodstocku zatem nie powinno się przyłączać do i WOŚP. Dopóki nie załączy do przedstwaionych  liczb stosownych dokumentów, konkretnie że  ze 1 zł idzie na narkotyki i sekty - zwyczajnie  kłamie.
7 stycznia 2016, 14:10
Konfabulacja to nie są fakty.
7 stycznia 2016, 14:13
No to pojechałaś :-) Papierów o przepływie pieniędzy JO nie chce pokazać nawet przed sądem...
7 stycznia 2016, 14:25
Może JO nie ma wglądu w papiery ale ma je za to @Jack French skoro się tak wymądrza. On wszystko wie, to pewnie gł. księgowy Owsiaka, niech przedstawi dokumenty, skoro tu przyszedł widać ma coś do powiedzenia.
Jack French
Jack French
8 stycznia 2016, 00:53
Ale tych dokumentów jest całe mnóstwo. Także tych, orzeczonych przez sąd. Skąd więc te emocje i obraza? Jedno z bardzo wielu miejsc: http://kontrowersje.net/owsiak_przegra_proces_karny_i_przegrywa_cywilny_niestety_wszystko_po_11_stycznia_2015_r Wpierw należy zaznajomić się z tematem, dopiero później zabierać głos. Ja tak uważam.
Jack French
Jack French
8 stycznia 2016, 00:54
Ależ moja wyobraźnia to fakt :)
8 stycznia 2016, 10:11
JO nie ma wzglądu w papiery? Przepraszam? Jak French może się dowiedzieć o tych papierach, do których ujawnienia JO został zmuszony - i to już jest ciekawe ;-) Gdyby Fundacja, która - zleca prace spółkom córkom, spółkom członków zarządu, spółkom konkubentów dzieci członków zarządu - miała dofinansowanie unijne, to by je oddawała w podskokach... 
AP
Adriana Przybysz
13 stycznia 2016, 10:02
od kilku lat jeżdżę na woodstock jak i na inne 'duże imprezy' i po własnych obserwacji mogę stwierdzić, że podczas każdej imprezy masowej jest prawdopodobieństwo pojawienia się osób, które będą sobie dawać w żyłę, pić na umór albo kraść... ale akurat woodstockowe przypadki są najbardziej nagłaśniane. Jeśli chodzi o sekty to to, że ktoś 'nawiąże kontakt' z nimi nie znaczy, że zaraz do niej wstąpi.  jeszcze w kwestii namacalnych dowodów na pomoc WOŚP: mój Synek urodził się w 2015 roku i będąc w szpitalu po urodzeniu zostało przeprowadzone badanie słuchu, które było WYKONANE ZA POMOCĄ SPRZĘTU POCHODZĄCEGO ZE ZBIÓRKI WOŚP. Z tego co mi wiadomo większość dzieci ma w swoich książeczkach zdrowia dowody na przeprowadzanie tych badań TYM właśnie sprzętem. Dziękuję za uwagę ;)
13 stycznia 2016, 15:11
Jack French, byłes kiedyś na Woodstocku? Nie? To zapraszam. Pokażę Ci warsztaty pierwszej pomocy, gry na instrumentach, prelekcje z osobami, które wiele w życiu osiągnęły i opowiadają ciekawe historie (Wołoszański, Irena Eris, Emir Kusturica, August Kowalczyk, Bogusław Linda), pyszne wegańskie jedzenie robione przez tę okropną, oślizgłą hare krisznę której tak nie możecie przeżyć, rękodzieło, tłum wesołych przebierańców którzy wcale nie musieli sobie dać w żyłę by wczuć się w nastrój, różne śmieszne lokalne inicjatywy jak stawianie budowli, samorzutne organizowanie gier, tańce, morze pomysłów i ocean fajnych, młodych ludzi z którymi kontakt zostaje później na wiele lat. Wyluzuj. Na festiwalu nie dzieje się nic, co nie zdarzyłoby się bez niego, a dilerów można znaleźć nawet pod szkołami. Zresztą Owsiak podczas festiwalu grzmi ze sceny że ludzie związani z narkotykami będą stanowczo wypraszani i każdy przypadek znalezienia takowego jest głośno i dobitnie piętnowany i kończy się zwykle aresztowaniem. Nie znaczy to oczywiście że ich w ogóle nie ma, ale prewencja jest.
MH
Mietek Hebda
6 stycznia 2016, 22:25
Z tym rozumieniem byłbym ostrożny, bo trzeba by zapytać Prezydenta, czy te narty podarował prywatnie, czy jako prezydent: "...Andrzej Duda ponownie zmienił zdanie ws. sztucznego zapłodnienia. Jakiś czas temu chciał za taki zabieg więzienia, dziś przyznaje, że choć prywatnie jest przeciwko in vitro, to jako prezydent by je poparł. ..." http://natemat.pl/140941,duda-znowu-zmienia-zdanie-ws-in-vitro-zabieg-pod-pewnymi-warunkami-czyli-jak-to-jest-zjesc-ciastko-i-miec-ciastko
MH
Mietek Hebda
6 stycznia 2016, 20:20
Moje zdanie jest takie, że Prezydent stara się zasypywać podział między rodakami i to jest gest, który temu ma służyć. Z pewnością doda mu to sympatii z przeciwnej strony.
Grzegorz Kramer SJ
Grzegorz Kramer SJ
6 stycznia 2016, 19:33
Prezydent Andrzej Duda ma wiedzę większą niż przeciętny obywatel RP. PAD z taką wiedzą poparł WOŚP - to ważny znak. Szczególnie dla tych co się wahają, bo nasłuchali się hejtu. PAD to nie jest człowiek "starego układu", a i takie opinie można było usłyszeć, że JO popiera stary układ. Tylko poseł Stanisław Pięta ma teraz problem:-) (sorry za tę małą złośliwość). http://aukcje.wosp.org.pl/narty-prezydenta-rp-andrzeja-dudy-z-autografem-i2661161
MH
Mietek Hebda
6 stycznia 2016, 20:23
Moje zdanie jest takie, że Prezydent Duda wykonał ten gest aby zasypywać podział między mieszkańcami naszego kraju, aby zdobyć sympatie przeciwników.
Grzegorz Kramer SJ
Grzegorz Kramer SJ
6 stycznia 2016, 21:54
Nie wiem jakie były jego intencje, ale rozumiem, że prezydent nie wspierałby dzieła przestępcy. 
MH
Mietek Hebda
6 stycznia 2016, 22:26
Z tym rozumieniem byłbym ostrożny, bo trzeba by zapytać Prezydenta, czy te narty podarował prywatnie, czy jako prezydent: "...Andrzej Duda ponownie zmienił zdanie ws. sztucznego zapłodnienia. Jakiś czas temu chciał za taki zabieg więzienia, dziś przyznaje, że choć prywatnie jest przeciwko in vitro, to jako prezydent by je poparł. ..." http://natemat.pl/140941,duda-znowu-zmienia-zdanie-ws-in-vitro-zabieg-pod-pewnymi-warunkami-czyli-jak-to-jest-zjesc-ciastko-i-miec-ciastko
Grzegorz Kramer SJ
Grzegorz Kramer SJ
6 stycznia 2016, 22:28
Andrzej Duda popiera przestepcę, ale Prezydent Andrzej Duda już nie? 
MH
Mietek Hebda
6 stycznia 2016, 22:43
Jeśli już, i analogicznie do stanowiska w sprawie in vitro, to odwrotnie: prywatnie nie, ale jako Prezydent zrobię ten gest dla zdobycia sympatii przeciwników, ale to tylko hipoteza. Przestrzegam przed traktowaniem współczesnych, czynnych polityków jako autorytety etyczne, i polecam fragment z Potopu Henryka Sienkiewicza o niejakim Kuklinowskim i Kmicicu.
Grzegorz Kramer SJ
Grzegorz Kramer SJ
7 stycznia 2016, 07:40
Nie mówię o autorytecie etycznym i nie porównuje tych dwóch spraw, bo to absurd. PAD może szybko przez aparat państwowy zorientować się o winie JO, nie czyta portali internetowych, komenatrzy, ale opiera się na dokumentach. Dla mnie to jasny znak. 
MH
Mietek Hebda
7 stycznia 2016, 08:21
JO nie ma jeszcze wyroku skazującego, jedynie ten neutralny ze Złotoryi i WSA który być może ukróci samowolne ignorowanie prawa szefa WOŚP. Jeśli ten gest Prezydenta, który tak ewidentnie uprawia politykę w sprawach o większej wadze, jakim jest sprawa in vitro, to jak może to być jasny znak, zwłąszcza wobec tylu FAKTÓW ?? Przepraszam, ale to jest czyste chciejstwo Ojca, a nie argument. To nieprawdopodobne aby Prezydent, nie znał faktów związanych z procesem Piotra Wielguckiego, ponieważ to jest temat znany i omawiany w środowisku PiS, a z Internetu na pewno korzysta. Z pewnością też doskonale wie, że temat WOŚP jest kontrowersyjny i jako rozsądny polityk dowiedział się o przyczynach, aby nie podejmowac ryzykownej decyzji w ciemno.
WDR .
WDR .
8 stycznia 2016, 04:04
@o.Kramer Niech zgadnę! Tak jak ojciec ominął w swoim tekście sprawy finansowe (bo się nie zna) tak w sprawie PAD pomija chamski list Owsiaka skierowany do PAD i całą otoczkę? :-)))))
PP
Piotr Polmański
6 stycznia 2016, 14:07
W ciągu 23 lat WOŚP kupiła ok. 30 tys. sztuk urządzeń medycznych za blisko 600 mln zł, dla 600 szpitali w całej Polsce. Dla ludzi rozumnych i dobrej woli to wystarcza, by ocenić to , jako wielkie dobro i wspaniałą akcje niesienia pomocy potrzebującym. Dla frustratów z polityczną zaćmą, to sie nie liczy. Dla nich ważniejsze jest, jakieś 5 %, czy szyld jak to słusznie ujął O. Grzegorz
MH
Mietek Hebda
6 stycznia 2016, 14:28
"Tegoroczna WOŚP będzie dla Państwa wspaniałym, dalekim od brudnej polityki przeżyciem! Możecie wylicytować spotkanie z Jarosławem Kuźniarem, płaszcz Kasi Tusk, gitarę Tomasza Karolaka i buty Marii Czubaszek. Akcję sponsorują represjonowane przez reżim PiS Bank Pekao SA i niemiecki Lidl. Czy będą dodatkowe atrakcje, jak wyrzucanie siłą dziennikarzy z konferencji przez łysych ochroniarzy, okaże się już wkrótce Wielka Orkiestra Hipokryzji – jak nazwał akcję Owsiaka Piotr Ciszewski z portalu Lewica.pl – ma swój finał w najbliższy weekend. Nie ma wątpliwości, że establishment wykorzysta ją do ataku na obóz niepodległościowy i rewitalizacji podupadającego KOD-u. Wątpliwości być nie może, bo Owsiak tę samą rolę odgrywa od czasów junty Jaruzelskiego – zawsze uaktywnia się politycznie, gdy postkomunistyczna oligarchia jest poważnie zagrożona. Jego metodę najtrafniej scharakteryzował Piotr Wielgucki, czyli bloger Matka Kurka: „Owsiak jest brutalnym manipulatorem, który przywiązuje do swoich propagandowych machin oblężniczych chore i kwestujące dzieci, po czym krzyczy: »Nie mnie atakujecie, tylko te dzieci, którym odbieracie radość i nadzieję«. Oczywiście nie jest to cytat dosłowny, ale wymowa zawarta w propagandzie serwowanej przez WOŚP, która służy utrzymaniu całego biznesu i przykrywaniu interesów Owsiaka”. Głównym zadaniem Owsiaka jest kanalizowanie buntu młodzieży w kierunku wygodnym dla establishmentu. W 2015 r. Owsiak poniósł największą w swym życiu porażkę: to młodzież zdecydowała o wygranej PiS. Nietrudno się domyślić, do czego zostanie użyty teraz. ..." http://www.gazetapolska.pl/33756-ani-grosza-jak-owsiak-przywiazuje-dzieci-do-machin-oblezniczych
MH
Mietek Hebda
6 stycznia 2016, 14:38
"Jak to działa? Pieniądze samorządowe i budżetu centralnego wraz z ofiarami donatorów finansują WOŚP. Z tej puli wypłaty mieli/mają: Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka Owsiak, Aleksandra Owsiak i jej konkubent Jacek Stachera, ale to sumy kieszonkowe. Kasa od donatorów jest przetrzymywana przez 1,5 roku, odsetki spływają do „Złotego Melona” wraz z wielomilionowymi kwotami na wszelkie imprezy „kulturalno-oświatowe”, takie jak Finał WOŚP, „Przystanek Woodstock” i tzw. programy medyczne, głównie Ratujemy i Uczymy Ratować (RUR). Drugim źródłem zasilania spółki „Złoty Melon” są sponsorzy. Dziesiątki milionów złotych popłynęło tymi drogami do firmy słup "Złoty Moelon", która za lata 2009 -2014 zleciła usługi obce na kwotę ponad 49 milionów złotych. I teraz pytanie kluczowe, a jednocześnie bezsenne noce Jerzego Owsiaka, po procesie w Złotoryi, z którego się ledwie wywinął, uciekając przed ujawnieniem ksiąg rachunkowytch. Jakie firmy w latach 2009-2014 wykonały na rzecz „Złotego Melona” usługi na blisko 50 milionów złotych? Na to pytanie każdy podatnik i donator, póki co, musi sobie odpowiedzieć sam, bo Jerzy Owsiak i WOŚP szybciej podpalą archiwa niż pokażą ich zawartość. Mogę jedynie podpowiedzieć, że do roku 2009 gros zleceń lądowało w „Mrówce Całej”, a od kilku miesięcy w blokach startowych stoi: „Jasna Sprawa” i „Feel Mint Production”. Jednak prawdziwym gigantem, od 2009 roku jest firma Jacka Stachery, konkubenta Aleksandry Owsiak, która realizuje wszystkie główne imprezy WOŚP,  „Złotego Melona” i sponsorów Owsiaka. Stachera „zasłynął” również i tym, że jego firma „drucik” kompletnie nieznana na rynku eventowym, w 2012 roku wygrała przetarg na uroczyste otwarcie jednego z większych przekrętów Struzika – lotniska „Modlin”. Przetarg ten był objęty śledztwem CBA, które stwierdziło szereg nieprawidłowości. ..." http://kontrowersje.net/mamy_rekord_przez_6_lat_blisko_50_milion_w_do_podzia_u_dla_rodziny_owsiak_w
7 stycznia 2016, 08:13
Głównym zadaniem Owsiaka jest kanalizowanie buntu młodzieży w kierunku wygodnym dla establishmentu. W 2015 poniósł największą w swym zyciu porażkę: to młodzież zdecydowała o wygranej PiS. Nietrudno się domyślić, do czego zostanie użyty teraz. Wiem, będą zbierać na chore koty ;-))
WG
Wojtek Gulgowski
6 stycznia 2016, 00:06
Umówmy się, pieniądze zbierane przez WOŚP nie są duże. Bronisław Komorowski rozpisując ostatnie referendum rozwalił 100 baniek, słownie: sto milionów złotych (czyli równowartośc pieniędzy zebranych z dwóch orkiestr). Oznacza to że pieniądze na sprzęt są, niestety tylko rozwalane przez idiotów. Amen.
MH
Mietek Hebda
6 stycznia 2016, 11:18
Trafna obserwacja, i zastanawiając się dalej podejrzewam, że tak naprawdę główną motywacją zaangażowania  telewizji i wielu instytucji państwowych w WOŚP nie jest pomoc w zakupie sprzetu szpitalom ...
EG
ernest griffin
7 stycznia 2016, 19:20
O - to to !
MH
Mietek Hebda
5 stycznia 2016, 17:51
"A marudzą Ci, którym nie dość, że nic się nie chce zrobic dla mniej lub bardziej lokalnej społeczności, to jeszcze, aby nie było widać ich niechęci pomagania bliźnim, krytykują to, co robią inni." Dziecinko, nie dość, że nie zrozumiałaś istoty krytyki WOŚP to jeszcze konfabulujesz na temat krytykujących. Nic o nich nie wiesz, więc wstydź się takich bezpodstawnych pomówień.
AS
Aleksandra Szeliga
5 stycznia 2016, 16:41
Dziękuję za ten artykuł. Jak co roku, w tym również dorzucę się do WOŚP. Pamiętam pierwszą Orkiestrę i wszystkie następne witam z tym samym entuzjazmem. Widzę dobro, jakie jest efektem WOŚP i to mnie cieszy. A marudzą Ci, którym nie dość, że nic się nie chce zrobic dla mniej lub bardziej lokalnej społeczności, to jeszcze, aby nie było widać ich niechęci pomagania bliźnim, krytykują to, co robią inni. Ani WOŚP, ani Woodstok nie są obowiązkowe. To imprezy tylko i wyłacznie dla chętnych. Więc czego się czepiać? Chyba tylko tego, że młodzi, zamiast taplać się w błotku zawistnych krytykaczy, podobno związanych z KK, wolą bawić się w zupełnie innym środowisku. I mają do tego PEŁNE prawo. 
AA
Anonim Anonimowy
5 stycznia 2016, 11:20
Z WOSP jest ten problem, ze jest kontrowerysjna nie ze względu tylko na przekrety finansowe związane ze zbiórką pieniędzy, ale z osobą Owsiaka, który swoim zachowaniem demoralizuje młodzież. Myślę tu o Przystanku Woodstok. Kto nie byl, kto nie orientuje się, ten nie poczuje tego ambiwalentnego uczucia ktore pojawia się, kiedy pod nos ktos nam podtyka puszke z czerwonym serduszkiem. Przystanek Woodstok to współczesna Sodoma i Gomora i mówię to z pełną odpowiedzialnością. Młodzież biwakuje tam w smrodzie, smieciach i moralnym upadku. Jesli ten czlowiek-Owsiak, promuje taką impreze (również kontrowersyjna w swej treści i organizacji) to jak ze spokojnym sumieniem mogę wspierać inna jego akcję, nawet jesli ma teoretycznie zbozny cel? Ja nie potepiam pana Owsiaka, i nie chce wylewać na niego "pomyj". lepiej się pomodlić. Ale to nie znaczy, że chce uczestniczyc w promowaniu jego działalności. Na to nie moze być naszego moralnego przyzwolenia, bo wtedy stajemy sie dwulicowi, a przeciez złu trzeba się przeciwstawiać, jednoczesnie zachowując miłosierdzie wobec czlowieka. Cyrografy z diabłem jeszcze nikomu korzysci nie przyniosły..
AP
Adriana Przybysz
13 stycznia 2016, 10:07
Owsiak promuje imprezę a nie sprzedawanie i zażywanie narkotyków...
13 stycznia 2016, 16:11
Mało tego, walczy z nimi na tej imprezie... Kto chce, znajdzie narkotyki, a kto chce, znajdzie inne, pożyteczne formy spędzenia czasu, których tam nie brakuje... Może lepiej pomyśleć zawczasu o wychowaniu młodzieży nie w strachu przed nieznanym i fobiach, które tak bardzo są tu popularne, a nauczyć je radzenia sobie w takich sytuacjach i podejmowania mądrych wyborów? Przyda się i w innych sytuacjach.
4 stycznia 2016, 23:24
"Grzegorz Kramer SJ WDR | 2016-01-02 20:46:42 Bracie, gdybyś z uwagą przeczytał mój artykuł to byś wiedział co sądzę o komentarzu, o który pytasz. Ja właśnie napisałem tekst o zasadzie działania, nie o Owsiaku, który jest tu przykładem. Dość medialnym. Pozdrawiam w NR." Zasada jest prosta: ocenić w miłości.  Młodzi ludzie uczą się od Owsiaka. Gdyby taka stutkura - spółki córki fundacji, powoływane przez członków władz fundacji, fundację i ich rodziny - korzytała z dotacji unijnych - to musiała by zwrócić wszystko co dostała... Jeśli Owsiak wytacza proces człowiekowi, który przedstawia obliczenia i zarzuty a sąd stiwerdza, że... do obliczeń i przedstawionej ich interpretacji nie można mieć zatrzeżeń, a jedynie dwa określenia odnoszące się do Pana Owsiaka są niewłaściwe, to trudno dalej uważać, że wszystko jest w porządku: "Człowieku daj żyć!"
4 stycznia 2016, 23:10
Ojcze Grzegorzu "Niech Pan żyje i da żyć innym." Brrr.... argument normalnie przypomina mi  kradzieże z uspołecznionych zakładów pracy - oczywiście w słusznie minionym okresie - dokładnie ten sam , którym posługiwali się złodzieje...
4 stycznia 2016, 21:54
Podobno w tym roku WOŚP zbiera pieniądze na dzieci strażaków zwolnionych z pracy za udział w WOŚP;-) Przynajmniej tak twierdzi andrzejrysuje.pl :-) [url]http://www.andrzejrysuje.pl/[/url]
PP
Piotr Polmański
4 stycznia 2016, 19:48
W ciągu 23 lat WOŚP kupiła ok. 30 tys. sztuk urządzeń medycznych za blisko 600 mln zł, dla 600 szpitali w całej Polsce. Dla ludzi rozumnych i dobrej woli to wystarcza, by ocenić to , jako wielkie dobro i wspaniałą akcje niesienia pomocy potrzebującym. Dla frustratów z polityczną zaćmą, to sie nie liczy. Dla nich ważniejsze jest, jakieś 5 %, czy szyld jak to słusznie ujął O. Grzegorz
4 stycznia 2016, 21:52
Czy Pan Panie Pośle mógłby wobec tego podać ile przez te 23 lata czasu antenowego dostała WOŚP? I  jak jest jego rynkowa cena? I wyłożyły różne jednostki samorządowe i pańśtwowe na wsparcie oranizacyjne imprez związanych z finałem? Lokale, sceny, "grochówka".. Czy widział Pan kiedyś takie zestawienie? Nie - a dlaczego?
13 stycznia 2016, 16:13
Bo nikt nie czuje się osobiście poszkodowany przez WOŚP i nikomu nie są potrzebne takie statystyki...
4 stycznia 2016, 14:28
Jeśli część pieniędzy nie idzie na sprzęt - to można to uczciwie przyznać - i nie ma problemu, każdy dający wie co robi... Jeśli Samarytanin dał pieniądze na opiekę nad napadniętym to zapowiedział, że wracając sprawdzi na co poszły... Na Melona czy Mrówkę... Rzucanie pieniędzy - bo kto nie da nie kocha dzieci, a kto źle mówi o Owsiaku, zagraża zdrowiu Polaków, bo Kościół za dużo dostaje w konkordacie - nie ma nic wspólnego z nawróceniem... albo raczej wymaga nawrócenia.
Piotr Szyndrowski
Piotr Szyndrowski
4 stycznia 2016, 07:22
Wszystkim krytykantom o. Grzegorza Kramera, szczególnie tego artykułu, życzę przemiany serc: <a href="https://youtu.be/mOM2D4j9eME">http://youtu.be/mOM2D4j9eME</a> Szczęść Boże!
EG
ernest griffin
4 stycznia 2016, 10:02
Bardzo fajne. Lepiej niech o. Kramera poprzestanie na vblogu i da sobie spokój z marnymi artykułami na deonie.
MH
Mietek Hebda
4 stycznia 2016, 17:59
Zacznij, mój Drogi, od własnego serca, a lepiej rozumu. Szczęść Boże ! :)
DW
Dariusz Wyporkiewicz
3 stycznia 2016, 21:09
Bardzo podoba mi się artykół o panu Owsiaku. Uważam ze powinnismy najpierw wejżeć w siebie, a po drógie powinnismy Błogosławić karzdego człowieka, nie mozna kochać Boga i jednocześnie oskarzac człowieka, miłego wieczorku drodzy czytelnicy.
3 stycznia 2016, 20:39
- Dlaczego organizacja pożytku publicznego WOŚP nie chce ujawnić swoich finansowych posunięć skoro nawet sąd orzekł, że musi to robić na każde żądanie? - Dajcie każdemu taki czas antenowy, publiczne służby które chodzą jak na smyczy pana Owsiaka to będzie można mówić o równych szansach. - To nie jest żaden wyczyn będąc resortowym dzieckiem mieć takie a nie inne "wyniki". To tak jakby porównać dwóch mężczyzn np. ochraniarzy. Pierwszy ochrania komisarza Unii Europejskiej i zarabia 10.000 Euro a drugi "ochrania" parking za 1200 zł. Pierwszy daje biednym 50 zł a drugi daje 2 zł. O pierwszym wszyscy powiedzą, że to wyjątkowy człowiek bo dał aż... 50 zł podczas gdy drugi dał tylko 2 zł. Owsiak jest tym "pierwszym ochraniarzem" który daje z ludzkich pieniędzy tylko tyle, bo głupio zbierać i nic nie dać.
3 stycznia 2016, 21:32
"Dajcie każdemu taki czas antenowy, publiczne służby które chodzą jak na smyczy pana Owsiaka to będzie można mówić o równych szansach." No to dajcie ten czas jakiemuś biskupowi ..... i niczego nie zrobi, zanudzi na śmierć a niczego nie osiągnie.  To nie dano Osiakowi ... to Osiak zdobył ten czas i zachęcił wszystkich do tego corocznego święta dzielenia się i wzajemnego pomagania. Osiak to wypracował, zrobił, zachęcił ludzi, dzieci, urzędników. Wszystkie rozliczenia masz na stronie WOŚP, trzeba wyjatkowo złej woli aby pytać o te rozliczenia. 
PP
Piotr Polmański
3 stycznia 2016, 22:00
M.W. ty lecż tą gorączke, i nie "rżnij głupa". 
WDR .
WDR .
3 stycznia 2016, 22:22
"Wszystkie rozliczenia masz na stronie WOŚP, trzeba wyjatkowo złej woli aby pytać o te rozliczenia." LOL
4 stycznia 2016, 22:14
Widocznie nie umiesz czytać takich rozliczeń i pewnie dlatego preferujessz Caritas, który takowych wcale nie publikuje. 
WDR .
WDR .
5 stycznia 2016, 03:22
LOL Ktoś tu chyba nie zauważył, że ten szaniec już upadł i narracja się zmieniła co widać także w tekście o.Kramera, który wymigał się, lepiej lub gorzej, ze śmierdzącego tematu. Ale kto zabroni ślepemu wyznawcy...
AW
Aneta Walus
3 stycznia 2016, 18:32
Super artykół!!! Podzielam zdanie autora!!!
AK
Agnieszka Kwaśniewicz
3 stycznia 2016, 18:04
Dobry artykół! Dziękuję autorowi. Tak trzymać. Z Bogiem i do przodu :-)
3 stycznia 2016, 17:35
Łatwą do popadnięcia przypadłością w przypadku krótki tekstów jest wycinkowość. Parę słów komentarza bardzo rzadko pozwala na przedstawienie całego stanowiska. Prąd podchwytywanych wątków łatwo rozmywa całość na oderwane fragmenty, których nierówne eksponowanie rozmywa przekaz całego stanowiska. A przecież dokładnie to jest jednym z moich podstawowych zarzutów wobec wyrywkowej narracji Deonu. Należy zatem nadrobić zaległości i przedstawić całość, zamiast tylko jej fragmenty. WOŚP za: -) oczywiste skutki w postaci sprzętu medycznego; -) zjednoczenie społeczeństwa wobec działania ku dobrej sprawie. Oddech od podziałów na choćby jeden dzień to ważna i pozytywna wartość, nawet jeśli ma charakter ulotny. Jest to swoisty papierek lakmusowy możliwości myślenia nie wyłącznie podziałami, ale i zjednoczenia. W pewnych kategoriach oceniam ten czynnik nawet wyżej od zakupu sprzętu; WOŚP przeciw: Po pierwsze w przypadku „przeciw” błędne jest mówienie o jednym WOŚP - czym innym jest WOŚP rozumiany jako „finał” czyli dzień zbiórki, czym innym osoba Owsiaka, czym innym pozazbiórkowe obszary działalności WOŚP. Są to elementy na chwilę obecną połączone, ale można sobie wyobrazić WOŚP (zbiórkę) bez Owsiaka, czy bez Woodstocku. Być może nawet rozłącznie owych elementów przysłużyłoby się pozytywnie każdemu jej elementowi. Zatem kategoriami: WOŚP – jako zbiórka: -) uwikłanie instytucji utrzymywanych z pieniędzy podatnika i w sposób praktycznie przymusowy. WOŚP bez „wsparcia” całodzienną dominacją w TV, mobilizacji na użytek zbiórki służb mundurowych, „prezenty” w postaci przelotu F16, dostrojenie praktycznie całego kraju pod zbiórkę   to przede wszystkim nierówne traktowanie. Żyjąc od kilkunastu lat w UK mam okazję przyglądać się podobnym inicjatywom - „Red nose day”, czy „Children in need” są to wydarzenia medialne i artystyczne, ale jednak bez elementów podporządkowania funkcjonowania instytucji państwowych owym inicjatywom jak ma to miejsce w przypadku WOŚP; -) selektywność wyboru samego WOŚP, jako jedynego wydarzenia dobroczynnego cieszącego się takim wsparciem. Jak wspomniałem powyżej w UK istnieje w tej mierze pewna „konkurencja”, nie ma monopolistycznego wsparcia wyłącznie jednej inicjatywy. Rozmaite inicjatywy o rozmaitym charakterze są wspierane – „Red nose day”, „Children in need”, walka z rakiem, doraźne akcje wobec ofiar klęsk żywiołowych itp. Dobroczynność jest tu bardziej wprzęgnięta w „codzienność” działań, a nie jak ma to miejsce w przypadku WOŚP – jeden gigantyczny „fajerwerk” plus „odfajkowywana byle jak drobnica”; -) krzykliwość akcji sprzeczna z chrześcijańskim imperatywem czynienia pewnych działań „w ukryciu”; dobroczynność „na pokaz” to nie jest to, o co w chrześcijaństwie chodzi; Owsiak: pozwolę sobie osobę Owsiaka pominąć ponieważ sprawa relacji Owsiak – WOŚP jest w toku i na internecie informacje odnośnie zarzutów konkretnie wobec Owsiaka są dość łatwo dostępne; Pozazbiórkowe działania WOŚP -) w skrócie trudno powiedzieć, czy jest jakaś z pozazbiórkowych działalności WOŚP, wobec której chrześcijanie nie powinni przynajmniej odczuwać dyskomfortu wobec przykładania do nich ręki: Woodstock, Hare Krishna, manifestacyjne sympatie do ekstremalnej lewicy walczącej o aborcję na życzenie (trudno mi oszacować czy ten element nie powinien być umieszczony przy punkcie 'Owsiak'), wpadki w rodzaju pozytywnych wypowiedzi o eutanazji (znów 'Owsiak'?), realizowanie dwuznacznych finansowo i „pilnościowo” programów przez firmy pod zarządem Owsiaka (znów 'Owsiak'?); Inne uwagi. -) Nie „lubię” totalizmu myślowego: myślenie „jeśli element jest zły, to całość jest zła” jest tak samo pozbawione sensu jak „jeśli element jest dobry, to całość jest dobra”. Są w WOŚP elementy z pewnością pozytywne i są przynajmniej „dwuznaczne”. -) Z pewnością przydałaby się WOŚP „konkurencja” i zamiana sytuacji z „jednorazowego fajerwerku” po odbębnieniu którego „dobroczynność” (w sferze świadomości publicznej) zostaje niemalże na cały kolejny rok „odwieszona na kołek'. Pożądana byłaby zmiana świadomości z jednorazowej akcji na bardziej „codzienny” nawyk. O dziwo było z tym, w moim odczuciu – konsumenta TV i reklam, a nie badacza - trochę lepiej. Gdzie zniknął choćby Pajacyk, który miał charakter pomocy stałej (dożywianie), a nie incydentalnej? -) Pożądane byłoby rozdzielenie działalności filantropijnej WOŚP od biznesowej i „rozrywkowej”. Zlikwidowałoby to dylematy biorące swój początek w konieczności popierania WOŚP jako pakietu. -) Owsiak, a WOŚP. No cóż – dłużej klasztora, niźli przeora. Jeśli klasztor upadnie wraz z przeorem, to rzeczywistość sama dostarczy zarówno odpowiedzi na dylemat czy WOŚP to Owsiak, czy setki tysięcy ludzi dobrej woli, jak i rozwiąże „problem” WOŚP. Nie odważyłbym się odbierać Owsiakowi WOŚP, ale przyznaję, że to w mojej świadomości coś o charakterze „zgniłej zgody” w rodzaju nieodbierania dzieci rodzinie na krawędzi patologii w imię wyższości praw rodzicielskich.
3 stycznia 2016, 21:49
Żyjąc od kilkunastu lat w UK Świetne alibi na wypadek gdyby ktoś zechciał wziąć pana za reprezentanta Polaków i na tej podstawie wyrobić sobie zdanie na temat hejtu tak lubianego przez pana chociażby w stosunku do gospodarzy tego portalu. Gdyby ktoś się czepiał to pan Słowinski mieszka w UK, w razie jakby co to p. Słowiński jest jedną nogą tam ale pisze tu, urządza Polakom życie w ich kraju, dyskutuje, naprawia. Tymczasem skoro od kilkunastu lat mieszka pan w UK to kilkanaście lat temu jako jeszcze młody i nie wykluczone zdrowy mężczyna przyjechał do UK jako imigrant - uchodźca licząc ,że  dostanie tam pracę, świadczenia, tym samym odbierając ją jednemu z Brytyjczyków co zarzuca pan Słowinski uchodźcom z Syrii, że to oni są zagrozeniem dla obywateli kraju do którego przybywają. Pan Słowinski nie lubi uchodźców choć sam nim jest, ciekawe podejście, co za hipokryzja. Zapewne jest uchodźcą lepszym.
PP
Piotr Polmański
3 stycznia 2016, 22:01
Pani Sowiński prosze się leczyć z tej gorączki ..
3 stycznia 2016, 22:14
Przyjechałem tu w 2001 roku, przed przystąpieniem Polski do Unii, mając w kieszeni Work Permit po poszukiwaniu przez mojego pracodawcę specjalisty o moich kwalifikacjach na całym praktycznie świecie. Przez cały czas pracuję, płacę podatki, a nie siedzę na socjalu kombinując jak zamienić UK na Kalifat. NB statystycznie Polacy nie mają się absolutnie czego wstydzić w kwestii "socjalu" - np. w Holandii na socjalu żyje 2% Polaków (mniej, niż samych Holendrów!), ale aż 70% Somalijczyków, 60% Syryjczyków i Irakijczyków, 50% Erytrejczyków, ponad 40% Afgańczyków i Irańczyków. (<a href="http://www.wykop.pl/ramka/2847319/procent-ludnosci-korzystajacych-z-pomocy-socjalnej-w-holandii/">1</a>, <a href="http://www.wykop.pl/ramka/2690353/70-imigrantow-z-afryki-i-bliskiego-wschodu-pobiera-zasilki-w-holandii/">2</a>). W UK jest nieco inaczej, ale też UK prowadzi politykę ograniczonej imigracji. Tendencje są jednakże <a href="http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/496127,polacy-w-wielkiej-brytanii-emigranci-socjal-i-ulgi-podatkowe.html">podobne</a>. Polacy są siłą napędową krajów do których emigrują, a nie nieykwalifikowanymi pasożytami, czy wręcz terrorystami.
3 stycznia 2016, 22:19
Kiedy ma się do czynienia z takimi dyskutantami jak Pan można wsadzić ręce do kieszeni, bo trudno Pańskie stanowisko lepiej skompromitować, niż sam Pan to robi.
3 stycznia 2016, 22:22
Pan jest przede wszystkim terrorystą na tym portalu, terroryzuje pan tu wszystkich włącznie z gospodarzami więc proszę nie uważać się za kogoś lepszego. Polacy są siłą napędową w krajach do których emigrują, szkoda tylko że czesto myją talerze w barach  a dyplomy po wyższych uczelniach trzymają w szufladzie ma pan dane sttystyczne ilu Poalków pracuje tam w swoim zawodzie?. Każdy głupi umie umyć talerz, myśli pan ze Syryjczyk tego nie potrafi? Skąd pewnosc, że uchodźcy też taką siła napedową się nie staną? Żałuje pan im 500 zł ktore dostaną za każde nowonarodzone dziecko?
3 stycznia 2016, 22:28
Skoro potrafią myć talerze, to czemu tego nie robią, tylko siedzą na socjalu? Bo im nienawistni Polacy miejsca pracy zabierają na zmywaku :) Mycie talerzy jest pozytywnym wkładem w gospodarkę, w odróżnieniu od samego konsumowania socjalu, działalności przestępczej lub co gorsza terrorystycznej. Pani niewiedza o realiach nieintegrowania się imigrantów islamskich z krajami imigracji jest porażająca.
3 stycznia 2016, 22:33
Moja niewiedza jest porażająca? Ludzie, których w większości wypadków nienawidzi się na świecie, ma się stosunek pogardliwy jak chociażby pan we własnej osobie to uskutecznia, nie będą się wysilać. Świat ma ich za leni, nierobów i brudasów to tacy są. Czy pan powiedział kiedykolwiek lub pomyślał o tych ludziach coś pozytywnego? To pana wina, że siedzą na socjalu, pan się do tego dokłada, co za wstyd i hipokryzja.
3 stycznia 2016, 22:48
Słyszała Pani w ogóle o obrzezaniu dziewczynek, czy zabójstwach honorowych? Uchodźcy żyją w innej kulturze, w której obyczaje uznawane przez naszą kulturę za barbarzyńskie, są wciąż żywe i praktykowane. "W szwedzkim mieście Norrköping odkryto, że w jednej z klas wszystkie uczennice zostały poddane obrzezaniu – podała w piątek lokalna gazeta Norrköpings Tidningar." (<a href="http://codziennikfeministyczny.pl/szwecja-60-dziewczynek-ofiarami-obrzezania/">źródło</a>) Przy braku wiedzy pozostają dziecinne oskarżenia o osobistą niechęć.
3 stycznia 2016, 23:20
Znalazł się dyskutant - yntelygentny i okrzesany jak nie wiem co.
3 stycznia 2016, 23:24
Nie słyszałam nigdy o takim procederze, teraz się dopiero dowiaduję. Pan prezentuje lękliwą postawę która nakazuje przyoblec się w niechęć do tego z  czym sobie nie radzi. Pana zadaniem jest tym ludziom pomóc a nie zamykać się przed nimi w domu, barykadować i zakładać kolejny zamek w drzwiach. Straszy pan wszystkich i terroryzuje to żałosne, i to na katolickim portalu. Pana pisanie podszyte jest strachem, fobiami i nie wiadomo jeszcze czym.
4 stycznia 2016, 07:05
"16% of French citizens have a positive opinion of ISIS. This percentage increases among younger respondents, spiking at 27% for those aged 18-24." (<a href="http://europe.newsweek.com/16-french-citizens-support-isis-poll-finds-266795?rm=eu">link</a>) Zważywszy na to, że oszacowana populacja Muzułmanów we Francji w 2010 miała wynosić 7.5% (w 2030 miała dopiero wynosić 10.5%) (<a href="http://www.theguardian.com/news/datablog/2011/jan/28/muslim-population-country-projection-2030">link</a>), zatem sympatyzuje z ISIS cała populacja muzułmańska we Francji i jeszcze drugie tyle niemuzułmanów. Nie widzę podstaw do dalszej rzeczowej dyskusji z interlokutorem nie rozumiejącym co to są fakty.
4 stycznia 2016, 07:45
Ja również nie widzę podstaw do dalszej dyskusji, podane przez pana fakty są dla mnie argumentem motywującym mnie nie do załamania się ze strachu przed tymi danymi  a wręcz przeciwnie, do jeszcze większego nie bania się. Szkoda tylko tych, których nadal ma pan zamiar straszyć swoimi fobiami.
4 stycznia 2016, 08:12
Przeor Kordecki to dopiero był tchórz, skoro podjął się obrony Jasnej Góry orężem, zamiast zaprosić "szwedzkich uchodźców" szeroko otwartymi ramionami. Zaraził swoimi fobiami obrońców, na dodatek.
4 stycznia 2016, 08:26
Nikt nie wie jakby potoczyły się losy gdyby ich zaprosił.
TP
Tomasz Pierzchała
3 stycznia 2016, 14:46
Tekst napisany w określonym czasie (u progu kolejnej WOŚP-y)  i okolicznościach (narastający smród wokół Owsiaka) jest oczywiście czystą promocją WOŚP-y.Szkoda tylko,iż główny a więc ideologiczny motyw tego artykułu autor próbuje zagłuszyć religijnym zadęciem a la Kramer czyli pompowaniem małego balonika, który zaraz pęka.  
MH
Mietek Hebda
3 stycznia 2016, 14:18
"Nie można podważać wiarygodności, oczerniać kogoś tylko dlatego, że ma inny szyld." Już pierwsze zdanie zawiera fałszywe założenie. Podważenie wiarygodności juz dawno zostało zrobione na podstawie faktów i owoców, jakie przynosi działalność "Jurka.
Z
zygdoll1
3 stycznia 2016, 14:12
Prosze Ojca! Nie wiem jak to się ma do rzeczywistości ewangelicznej - bo po tym artykule jestem zgorszony i mam zamęt w głowie. Prosze mi wytłumaczyć dwie sprawy: 1) Caritas zebrał ok. 54,9 mln zł, wydał 54,3 mln zł na KONKRETNĄ  pomoc biednym. WOŚP zebrał ok. 52 mln - na sprzęt wydał 29 mln. reszta poszła na wypłaty dla "melonów" (całych, złotych, połowek i nie wiem jeszcze jakich "mrówek") i na organizację przystanku Woodstok. Więc nie wiem dlaczego ksiądz (marginalizuje , ośmiesza , podważa itp) kościelne lub katolickie akcje charytatywne i mówi :(...)Nie można mówić o kimś, że jest zły, a jego działania podejrzane tylko dlatego, że jego akcja nie ma przydomku kościelna, katolicka." Działalność tych z "przydomkiem" jest jak widać dobra. Działalność Owsiaka w Kostrzyniu - jest złem!!! Chyba że ksiądz ma inne zdanie na temat tej imprezy... 2) Sprzęt o którym tak lubi mówić Jerzy O.  niby pomaga ratować życie. Zgadzam się, w niejednym przypadku tak jest. Pytanie. Po co w szpitalu powiatowym w jednym ze ślaskich miast (rok 2003) sprzęt za ok 1,6 mln zł gdzie nie ma specjalisty do jego obsługi? Gdzie na oddziałach  brakuje (nawet do dziś!!!! 2016r) podstawowego wyposażenia. Sznowna redakcjo "DEON" - ta postawa O. Grzegorza Kramera zawarta w tym artykule powoduje że od dziś nie jestem już Waszym stałym czytelnikiem. Jestem zbyt prostym człowiekiem żeby narazać się na takie wywody ze strony Kapłana Kościoł Katolickiego. Dla mnie Ewangelia jest prosta, czarno - biała, zło jest złem a dobro jest dobrem. Ja Jerzego O. nie osądzam, ale "(...) poznacie ich po ich owocach" (Mt 7,14-20).To tu na Waszym portalu usłyszałem że ze Złym nie dyskutuje sie, tylko mówi mu się "Milcz!!!" (kazanie Ks. Pawlukiewicza).Tego będe sie trzymał i z tym pozostawiam Was. Życze Powodzenia
Piotr Szyndrowski
Piotr Szyndrowski
3 stycznia 2016, 14:49
Trudno odpowiadać komuś, kto już się pożegnał z tym portalem, no ale może jako czytelnik spróbuję przynajmniej trochę zaooponować. Nie rozumiem Twojego, drogi zygdoll1, zgorszenia. Czytając komentarze pod tym artykułem jestem zdziwiony i też w pewnym zakresie zgorszony tym, że próbujemy przeciwstawiać działania Caritasu czy innych dobroczynnych akcji katolickich działaniom Jurka Owsiaka. W zakresie dobroczynności nie może być konkurencji. Caritas pomaga jednym, Owsiak pomaga drugim, a potrzebujących jeszcze są setki, tysiące... Wiele innych fundacji i akcji dobroczynnych znajdzie bez zbędnego wysiłku swoje poletko biedy i potrzebujących. Moja córka jako dziecko (w tej chwili już dorosła osoba) też korzystała ze sprzętu ufundowanego przez WOŚP, więc naprawdę mam za co dziękować Jurkowi Owsiakowi. Córka jest osobą głęboko zaangażowaną w życie Kościoła i też nie widzi tu problemu. I jeszcze jedno, piszesz: "działaność Owsiaka w Kostrzyniu jest złem!!!". Myślę, że to też nie jest takie jednoznaczne... Złem natomiast na pewno jest wieszanie psów na tych, którzy coś pozytywnego pragną zrobić, nawet jeśli czasami się mylą.
JB
Jan B
3 stycznia 2016, 14:50
Tu masz info jak to cyferki zrozumiec. Na koniec dnia wosp jest bardziej przejrzysta niz caritas bo ten drugi nie publikuje informacji co sie stalo z niewykorzystanymi pieniedzmi. [url]http://www.wykop.pl/i/artykul/1819096/zestawienie-zarzutow-wobec-wosp-i-ich-konfrontacja-z-faktami/[/url]
PP
Piotr Polmański
3 stycznia 2016, 13:22
W ciągu 23 lat WOŚP kupiła ok. 30 tys. sztuk urządzeń medycznych za blisko 600 mln zł, dla 600 szpitali w całej Polsce. Dla ludzi rozumnych i dobrej woli to wystarcza, by ocenić to , jako wielkie dobro i wspaniałą akcje niesienia pomocy potrzebującym. Dla frustratów z polityczną zaćmą, to sie nie liczy. Dla nich ważniejsze jest, jakieś 5 %, czy szyld jak to słusznie ujął O. Grzegorz
MH
Mietek Hebda
3 stycznia 2016, 14:29
"Dla ludzi rozumnych i dobrej woli to wystarcza ..." Ludziom "rozumnym" (czytającym GW ?) wystarczy, że jakiś gangster coś podaruje ze swojego "urobku" aby uznać go za dobrego i szlachetnego, zwłaszcza jeśli samemu się coś skorzysta czy uszczknie, bo przeciez każdy z nas jest grzeszny ("umoczony"). To nic, że jeden ukradł miliardy, duraczy miliony pozbawiając wielu młodych środków do normalnego życia, a drugi ukradł batonik w sklepie, albo skorzystał z okazji na "środki" z UE czy budżetu. Dla "rozumnego" to wystarcza, aby zrównać grzesznośc obu.
PP
Piotr Polmański
3 stycznia 2016, 22:05
rumian , twoje idiotyzmy mnie nie interesują.. Modlitwa o zdrowie, bo o rozum za późno..
KK
Kamil Książek
3 stycznia 2016, 13:07
Cieszę się, że wreszcie czytam mądry artykuł nt. WOŚP. Osobiście również uważam, że jeśli życie czyjegoś dziecka byłoby zagrożone i jedynym ratunkiem mogłoby być urządzenie zakupione z pieniędzy WOŚP, to wtedy wszelkie skrupuły na temat tej organizacji przepadłyby. Nie można być krótkowzrocznym i powielać złe schematy, ale widzieć dobro tam, gdzie ono jest. Krytykując czynienie dobra, gorszymy wielu przeciwników Kościoła. Jasne, że może i WOŚP ma coś na sumieniu, ale tego nie wiem. Wiem tyle, iż czynią wiele dobra i niech to będzie powód do dumy.
MP
Marek Pawłowski
3 stycznia 2016, 12:17
A propos r"rydzykowych" cegiełek: [url]http://www.radiomaryja.pl/bez-kategorii/klamstwa-gazety-wyborczej/[/url]
MS
Mieczysław Stankiewicz
3 stycznia 2016, 14:03
Przeczytałem i sądzę, że to mydlenie, bo i tak pieniądze pozostały u kogo trzeba. Nie chciał, ale co zrobić tak wyszło.
MP
Marek Pawłowski
3 stycznia 2016, 16:14
Ciekawe. Owsiaka Pan rozgrzesza, ojca dyrektora, nie. Co by Pana przekonało?
3 stycznia 2016, 16:32
Może to, że Osiak nie ukradł pieniędzy?
MP
Marek Pawłowski
3 stycznia 2016, 21:55
Równie dobrze mozesz napisać, że o. Kramer to przebrany jezuita. Było w artykule co o. Rydzyk zrobił z pieniędzmi: część wróciła do ofiarodawców, reszta, za zgodą donorów, poszła na Radio Maryja. Czy to kradzież?
PL
Paweł Lewartowski
3 stycznia 2016, 11:19
Zastanawiam się, co jeszcze jest w stanie napisać o.Kramer, by przypodobać się mainstreamowi.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
3 stycznia 2016, 19:47
Mainstream już się zmienił :)
AK
Andrzej Kryński
3 stycznia 2016, 11:07
Cóż tu można komentować?! chyba tylko Alleluja! Bóg jest wielki!
AK
Anna Kosicka-Dombek
3 stycznia 2016, 10:28
każdy ratuje życia z podatków. Sam sprzęt nie uratuje, do tego potrzebni są ludzie, a ich opłacamy z naszych podatków. Logiki należy się uczyć, jak tylko przemawiają hasła z trybun!
3 stycznia 2016, 13:30
Nie każdy dostaje na swoje kwestowanie sfinansowany z podatków przelot F16 (koszt 20 000 PLN/godz.) w celach marketingowych. Nie każde wydawanie pieniędzy z podatków jest marnotrawstwem czy kradzieżą - to oczywiste.
2 stycznia 2016, 23:53
„Kto ratuje jedno życie, jakby cały świat ratował.” Sprzęt zakupiony ze środków zgromadzonych przez WOŚP uratował już wiele żyć. Podziwiam pana Owsiaka, Szlachetną Paczkę i wszystkich ludzi, którzy chcą pomagać ludziom w potrzebie. Przestrzeni do działań im podobnych starczy dla każdego.
KK
Kamil Kocemba
2 stycznia 2016, 23:48
Myślę Sercem i Znam Zło, ja Jestem Zły, niedoskonały, ale wiem że przegram. dla tego którego Kocham, Dla Jezusa Chrystusa Zbawcy Ludzi, a Miłosierdzie nie Ma Ceny!!!!!!!!! Kamil z Kobiernic :)
JH
Jan Hałubiec
2 stycznia 2016, 23:31
Popieram stanowisko O. Grzegorza Kramera. Uczestniczę w wielu różnych akcjach charytatywnych i wspieram WOŚP. Pozdrawiam
3 stycznia 2016, 09:17
Ale nie wszystkie akcje charytatywne są w takim samym stopniu zabezpieczane infrastruktualnie, rozrywkowo, finansowo etc. przez opłacane z pieniędzy podatników instytucje, jak WOŚP, który dostaje najrozmaitsze środki na najrozmaitsze fanaberie "za darmo", czyli z kieszeni podatników.
3 stycznia 2016, 10:49
Widzę, że marzy Pan aby takie przywileje jak pomoc z podatków podatnika otrzymywał wyłacznie Kościół rzymskokatolicki., który ciągnie z tej kasy ogromne pieniądze. Na szczęście to już niedługo. Na razie Kościół ciagnie kase ze zwróconych dóbr jak i z funduszu koscielnego który został zwiekszony na tą okazję. Nic tak nie raduje Kościoła jak wiecej kasy .... taka święta tradycja Kościoła rzymskokatolickiego. 
3 stycznia 2016, 13:18
Co mi prywatnie się marzy nie ma nic wspólnego z obiektywnie postrzegalną gigantyczną asymetrią preferencji w kwestowaniu jakie otrzymuje z instytucji utrzymywanych z pieniędzy podatników WOŚP. 
13 stycznia 2016, 15:43
A gdzie Pan widzi asymetrię? Sprawozdania finansowe są na bieżąco publikowane na stronie organizacji. Wystarczy jedynie wychylić czubek nosa poza portale o tematyce katolickiej i przyjrzeć się temu, o czym się mówi jeszcze przed zabraniem głosu...
JB
Jan B
2 stycznia 2016, 23:31
tu ktos ladnie wszystkie zarzuty dot cyferek posumowal http://www.wykop.pl/i/artykul/1819096/zestawienie-zarzutow-wobec-wosp-i-ich-konfrontacja-z-faktami/
3 stycznia 2016, 00:26
Fajne
MS
Mieczysław Stankiewicz
2 stycznia 2016, 22:52
Ale byka walnąłem, przepraszam.
EG
ernest griffin
2 stycznia 2016, 22:48
To porównanie miało jedynie pokazać skalę potrzeb polskiej służby zdrowia, na tle której zbiórka WOSP to kwota niezauważalna. Nie neguję faktu zakupu sprzętu i ratowania życia dzieci ale nie wyolbrzymiam tego faktu do rozmiarów zasłaniających całą resztę nadużyć i nieprawidłowości towarzyszących zbiórce. Orkiestra dobrze się bawi a organizatorzy dzięki kreatywnej księgowości nieźle na tym zarabiają. Opinii publicznej natomiast wydaje się, że udało się nazrywać kokosów a dzieci już nigdy, dzięki Jurkowi, nie pozostaną bez opieki.
M
mieczyslaw.stankiewicz40
2 stycznia 2016, 22:47
Uznanie za odwagę. Po przeczytaniu kilku negatywnych komentaży, chętnie przytoczyłbym tu list, który napisałem jako refleksję po odbytej przed Bożym Narodzeniem spowiedzi. Listu nigdzie nie wysłałem, ale bym to zrobił gdybym mógł ustalić adresata(może jakaś sugestia?). Nie dotyczy on WOŚP, ale jestem przekonany, że mógłbym o Ojca tekst poszerzyć jego treść. Pozdrawiam.
MP
Marek Pawłowski
2 stycznia 2016, 22:22
Dobrze. Czekam na artykuł pochwalny o TV Trwam. Dobrej nocy.
PP
Piotr Piontek
2 stycznia 2016, 22:22
Kolego pomyliłeś chyba kompetencje NFZ i WOŚP ponieważ NFZ jest zobowiązany łożyć naten cel,natomiast WOŚP robi to społecznie spontanicznie i od serca poprzez dobrą zabawę która cieszy ludzi którzy dają coś z serca a nie z obowiązku.Powiedzieć można Bóg dał nam wolną wolę i każdy ma prawo z niej korzystać jak uważa więć proste jak konstrukcja cepa jedni dają a inni nie ale po co negować czyjąś spontaniczność z której przecież płynie kożyść dla potrzebujących
PP
Piotr Piontek
2 stycznia 2016, 22:07
Tak sobie teraz pomyślałem gdyby za każdego wystawionego hejta trzeba było zapłacić 1 zł. czy też było by ich tak wiele?
A
Ania
2 stycznia 2016, 22:12
Taak zdecydowanie dobry pomysł i przeznaczyć wszystko choćby na Światowe Dni Młodzieży, wtedy pojechalibyśmy do Krakowa za darmo i chyba jeszcze by zostało :) 
2 stycznia 2016, 22:39
Gdyby za każdego hejta trzeba było zapłacić 1 zł. ten kraj już dawno poszedłby z torbami;) Jednym słowem pasożytnictwo kwitnie w najlepsze:)
2 stycznia 2016, 23:11
Czyli uchodźcy dobrzy, Polacy źli - Pani treserzy mogą sobie wstawić szóstkę z plusem w pozycji ojkofobia.
2 stycznia 2016, 23:19
Uchodźcy nikogo nie hejtują to i płacić za hejt nie muszą, raczej oni są hejtowani w dodatku za darmo. Wstyd. Pana pracodawcy nie poinformowali pana o tym, że powinien pan płacic 1 zł za każdy hejt wystawiony uchodźcy? Czyli jest pan klasycznym przykładem pasożyta.
2 stycznia 2016, 23:26
Rozwija Pani "twórczo" stanowisko uchodźcy dobrzy - Polacy źli. Chyba rzeczywiście szóstka z plusem to zbyt mało.
2 stycznia 2016, 23:30
Raczej rozwijam stanowisko - precz z hejtem, zwłaszcza tym za darmo.
2 stycznia 2016, 23:30
Hejt - kolejne pojęcie służące do wykolejania dyskusji merytorycznej na rzecz retoryki przypisującej oponentom pejoratywne emocje. Ojciec kłamstwa jest zadowolony z entuzjazmu z jakim jego zabawki są używane.
2 stycznia 2016, 23:36
Czym równocześnie Pani rozwija ojkofobiczne stanowisko uchodźcy dobrzy - Polacy źli.
2 stycznia 2016, 23:50
Źle postępują ci co rozśiewają nienawisć i pogardę w każdej postaci, tzw. hejt do nich się zalicza, proszę nie udawać głupiego.
2 stycznia 2016, 23:53
Ojciec kłamstwa cieszy się wtedy, kiedy ludzie się nienawidzą a hejt się do tego zalicza. Znowu pan robi dym i zamęt, ależ dobrze panu muszą płacić , zeby tak się dać wykorzystywać dla pieniędzy, szok.
3 stycznia 2016, 08:51
Pani rozsiewa pogardę - do Polaków jako podlejszego rodzaju ludzi lubiącego się nie lubić. Podlejszego choćby od uchodźców.
3 stycznia 2016, 08:56
Czy nienawiścią Pani wobec mnie należy tłumczyć rozsiewanie oszczerstw pod moim adresem? Oszczerstw będących hejtem, notabene.
3 stycznia 2016, 09:15
Gdzie pan przeczytał, że pana nienawidzę? W tym wpisie też pan zachachmęca  i zaciemnia jak zwykle, ja nie rozsiewam oszczerstw, jedynie uważam, że to niemożliwe żeby tkwić w takim uporze i zacietrzewieniu całkiem gratis. Ludzie dla pieniędzy dosć czesto dają się przekupić, więc jesli ktoś panu za to płaci proszę to rzucić, jeśli pisze pan tu od siebie to tez nie do konca wierzę, ze faktycznie ma pan takie poglądy a jedynie umyślnie prowokuje najrozmaitsze polemiki na zasadzie , żeby się coś działao bo nudy na pudy. Zgadłam? No widzi pan, jak ja pana dobrze znam:)
3 stycznia 2016, 09:18
To oszczerstwo, nigdzie nie rosiewam pogardy do nikogo, jestem przeciwna pogardzie. Natomiast pan notorycznie tam gdzie rozlewa się dobro wkracza z armią swoich twardych, nieznoszących sprzeciwu słów i miażdży w zarodku butami podkutymi metalowymi blaszkami każdy kiełkujący przejaw dobra. Nie wiem dlaczego pana to robi, ale to hejt w najczystszej postaci.
3 stycznia 2016, 10:34
Przypisuje Pani Polakom ojkofobicznie skłonności do hejtu, co jest rozsiewaniem wobec Polaków pogardy. Implicite, nie eksplicite. Odnoszę się do łżedobra, mimikrycznie udającego dobro, które w umysłach słabiej rozwiniętych nagminnie zastępuje to właściwe dobro. Nie tylko w umysłach słabiej rozwiniętych, ale w nich inkubacja jest znacznie nagminniejsza.
3 stycznia 2016, 10:39
Prezentuje Pani doskonale cel rozpowszechniania takich ersatzów poznania, jak "hejt". Służą one do wykolejania dyskusji o zagadnieniach "demaskowaniem" rzekomych emocji oponentów, ku czemu umysły niewyrobione mają immanentną tendencję. Stąd skuteczność zakłamujących rzeczywistość narzędzi - zatrute ziarno padające na podatną glebę.
3 stycznia 2016, 14:49
Hejt ma różne oblicza ale zawsze  łatwo go rozpoznać  po słowach jakich używa dyskutant. To nie jest takie trudne.
3 stycznia 2016, 14:53
Właśnie pana obrałam sobie jako punkt odniesienia, jako reprezentanta Polaków i na tej podstawie wyrabiam sobie zdanie odnośnie hejtu. Jak pan chce, żebym miała inne zdanie jest rozwiązanie. Póki pan tak pisze ja wyrabiam sobie takie a nie inne zdanie.
3 stycznia 2016, 14:56
j.w pan jest dla mnie reprezentantem Polaków - to co pan czyta a co ja piszę od pana zależy więc nie do mnie proszę mieć pretensje.
WDR .
WDR .
2 stycznia 2016, 20:44
Nie wiem czemu urwało moją wypowiedż. Może jeszcze raz. Przed kilkoma chwilami, polityk PO, pan Piotr Polmański, w tym wątku na deonie napisał: "Elbanowscy zrobili doskonały interes na dzieciach". Jestem bardzo ciekawy co sądzi o tym wpisie o.Kramer?!
Grzegorz Kramer SJ
Grzegorz Kramer SJ
2 stycznia 2016, 20:46
Bracie, gdybyś z uwagą przeczytał mój artykuł to byś wiedział co sądzę o komentarzu, o który pytasz. Ja właśnie napisałem tekst o zasadzie działania, nie o Owsiaku, który jest tu przykładem. Dość medialnym. Pozdrawiam w NR.
WDR .
WDR .
2 stycznia 2016, 20:54
OK, ale jeśli pan Polmański ma jakieś wątpliwości co do postawy tych Państwa to dlaczego nie może tego napisać? Zarówno Elbanowscy jak i Owsiakowie działają w przestrzeni publicznej. Tak samo jak Kościół katolicki, a przecież na deonie bardzo często choćby red.Żyłka wręcz dziękował za krytykę. Twierdził, że to nas ubogaca. Daje możliwość spojrzenia z innej strony. ps. Dodam, że inne nicki/osoby, które Ojca wspierają w sprawie Owsiaka już wcześniej pisały podobnie o Elbanowskich jak pan Polmański. Ale nie o konkretne osoby mi tu chodzi tylko o mechanizm.
Grzegorz Kramer SJ
Grzegorz Kramer SJ
2 stycznia 2016, 21:05
Nie czytam wszystkiego, niech Pan przeczyta połowo i powie czy da się to czytać? Szanuję swoje zdrowie. 
WDR .
WDR .
2 stycznia 2016, 21:07
?
EG
ernest griffin
2 stycznia 2016, 21:17
Ale kanał! A przynajmniej czyta Ojciec to co sam napisał???
2 stycznia 2016, 22:12
Ja przeczytałam wszystkie komentarze - połowa, a nawet większa połowa to zwyczajny chłam, nie warto czytać:)
2 stycznia 2016, 22:41
Zapomniałam dodać - oczywiście za wyjątkiem moich komentarzy,  które są świetne i błyskotliwe. Wiadomo - ineteligencja, kultura i wrodzona skromność oraz nieodparty urok . I ja to lubię:)
EG
ernest griffin
2 stycznia 2016, 22:53
No przecież...
WDR .
WDR .
3 stycznia 2016, 03:53
Błyskotliwe i do tego odważne, np. ten z "większą połową" o rzeczach policzalnych. Zanosi się na hejt jak wpadnie tu jakaś polonistka lub matematyk. :-)
3 stycznia 2016, 08:54
Lubię ryzyko:)
WDR .
WDR .
2 stycznia 2016, 20:40
Przed kilkoma chwilami, polityk PO, pan
A
Ania
2 stycznia 2016, 20:18
Nie mam pojęcia co chcą osiągnąć osoby, które na nazwisko Owsiak sypią najgorszymi wyzwiskami. Zapewne większość z nich siedzi i nic nie robi w kierunku pomocy innym. "Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?  Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, gdy belka [tkwi] w twoim oku? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata." Zastanówcie się nad sobą zanim zaczniecie obrzucać kogoś błotem. 
WDR .
WDR .
2 stycznia 2016, 20:45
Można powiedzieć, że to podwójny paradoks, gdyż pan Jerzy Owsiak również sypię najgorszymi wyzwiskami.
A
Ania
2 stycznia 2016, 20:53
A odpłacanie złem za zło jest w porządku? Nie rób drugiemu co Tobie nie miłe dzieci tak mówią, dorośli chyba zapomnieli. 
WDR .
WDR .
2 stycznia 2016, 21:02
To uwaga do pana Owsiaka, do tych których opisałaś czy do obu stron?
A
Ania
2 stycznia 2016, 21:06
Nikt nie jest idealny i każdy powinien się zastanowić nad tym co mówi., ale nie ma sensu kontynuaować i pomnażać zła, które ktoś powiedział czy zrobił. Każdy ma prawo do błędu. 
EG
ernest griffin
2 stycznia 2016, 21:15
Droga Pani, to nie jest bezduszne oluwanie legendy jakby się mogło komuś mylnie wydawać, to obnażanie wstydliwych zakątków prawdziwych intencji tej społeczno-medialnej hucpy autorstwa ubeckiego jąkały. Nic innego.
WDR .
WDR .
2 stycznia 2016, 21:29
Czyli jak rozumiem do obu stron. Choć powiem ci szczerze, że jak miałbym wybierać to wolę osoby, którze szczerze coś nazwą po imieniu i przez to ich intencje i stanowisko jest jasne niż takie które mówią piękne słówka a tak napradę czekają tylko żeby wbić nóż w plecy.
PP
Piotr Piontek
2 stycznia 2016, 21:54
Szanowny Panie jedzie Pan z ubeckimi jąkałami i podobnymi inwektywami a co Pan jako Pan a nie fundacja,czy stowarzyszenie zrobił dla dobra,człowieka który żyje i chodzi obok Pana.Potrafi Pan tylko pisać żeby pisać,inaczej,bluzgać żeby bluzgać,gadać żeby gadać a nie potrafi Pan nic zrobić sam.Na starość dzieci oddadzą Pana do hospicjum w którym umierać Pan będzie w samotności otoczony i podłączony do sprzętu zakupionego przez WOŚP. I wtedy uświadomi Pan sobie jak bardzo krzywdził się Pan sam.Żółć która się dzis przez Pana wylewa przedstawia tylko samotność i ciągłe niepowodzenia.
MP
Marek Pawłowski
2 stycznia 2016, 22:25
Problem z tym nie jest że Jurek Owsiak pomaga. Problem, że jest "sponsorowany" przez Salon. Dokładnie ci sami ludzie krzyczą na marszach KOD.
EG
ernest griffin
2 stycznia 2016, 22:27
To nie inwektywy drogi panie tylko epitety, jeśli już, stwierdzające fakt. Chyba, że stwierdzenie, iż ktoś się jąka, albo że rodzice byli wysokimi funkcjonariuszami milicji obywatelskiej i służby bezpieczeństwa aparatu represji Polski Ludowej to inwektywy. Ja tak nie uważam. Myli pan chamstwo ze spostrzegawczością. Skąd u pana ta pewność, że ja nikomu nie pomagam? Tu pan czyni daleko idące przypuszczenia w dodatku graniczące w pana mniemaniu z pewnością i na tej podstawie odsądza mnie pan od czci i wiary. Jeśli chodzi o "Jurka" to jest sprawa jasna, pomaga dzieciom przy okazji robiąc na tym niezły biznes. To wszystko. Czegoś jeszcze pan nie rozumie?
PP
Piotr Piontek
2 stycznia 2016, 22:47
Wydaje mi się że nie jest ważne kto ile da, ważne jest że da. Dla mnie to nie ma żadnego znaczenia czy jest z jakiejś partii czy też nie mieszanie w to partyjnych spraw czy poglądów nie ma znaczenia  Kilkanaście lat temu król Arabi Sałdyjskiej zasponsorował operację rozdzielenia sióstr sjamskich z Polski wyłożył od tak milion dolarów a co go to powinno obchodzić ale chciał to dał co bardzo chwalę i nie obchodzią mnie jego poglądy religia itp.itd. A tak jeszcze to gdzie podziały się pieniądze z cegiełek które miały ratować polskie stocznie, zbierane przez Radio Maryja. Czyńmy raczej dobro niż zło nie roztrząsajmy czegoś czego nie ma nie szukajmy dziury w całym 
MH
Mietek Hebda
2 stycznia 2016, 23:21
Anciu, nie masz pojęcia, bo nie ogarnisz całej sytuacji usprawiedliwiania i ukrywania zła dobrem. Po co mam dawać kańciarzowi "Jurkowi" pieniądze, dlatego że on 90% odda szpitalom ?! A państwowe instutucje dołożą 400% na "fajną imprezę" ??
3 stycznia 2016, 10:53
A jaki ma Pan komentarz do "cegiełek" które wyparowały Rydzykowi .... ?? Ale on sie nie przejął dalej zbiera kasę na własne potrzeby. 
3 stycznia 2016, 10:55
No to chyba nie lubisz kardynałów, biskupów i księży .... bo Ci to dopiero wciskaja piekne słówka i robią niezły interes ... no ale te płaca musza przecież ajkoś utrzymać, prawda?
MP
Marek Pawłowski
3 stycznia 2016, 11:51
Napisze Panu tak: gdyby Pan był u władzy i kręcił "lody" na boku, czy taki "Owsiak" nie byłby dla Pana użyteczny? Naprawdę Polska nie potrzebuje in-vitro i zwiażków partnerskich, ale odbudowy przemysłu, naprawy edukacji (bo kształcą przyszłych bezrobobotnych) i być może odnowy moralnej, bo to co się dzieje to trudno pojąć (proszę posłuchać słownictwa dzisiejszych 20-parolatków, kiedyś takie słownictwo było domeną ludzi spod budki pod piwem a obecnie mówia tak nawet eleganckie dziewczyny po studiach). Co ciekawe, kiedy cała Polska szukała słoika p. Owsiaka, PO usiłowało "podebrać" pieniadze od Lasów Państwowych. Tego nie powiedzą Panu w TVP. 
MH
Mietek Hebda
3 stycznia 2016, 14:32
Patrząc na kwoty, jakie zarabiał Złoty Melon i inne koszta generowane przez szlachetnego "Jurka", można postawić tezę, że myśli przede wszystkim o zarobku i sławie, a dopiero potem o pomaganiu.
MH
Mietek Hebda
3 stycznia 2016, 15:39
"...gdzie podziały się pieniądze z cegiełek które miały ratować polskie stocznie, zbierane przez Radio Maryja." To już dawno i wiele razy zostało wyjaśnione. Poszukaj sobie w sieci, nie powtarzaj propagandowych bzdur.
EG
ernest griffin
3 stycznia 2016, 16:08
Co pan tak odbiegasz od tematu co chwilę, albo Caritas albo Rydzyk, nie będę się z panem licytował na rożnicę łajdactwa w żebraniu, przepraszam, oczywiście zbieraniu pieniędzy. Ten temat jest o WOSP i kilka słów prawdy zostało już powiedziane.
3 stycznia 2016, 21:36
Rydzyk miał obowiązek pieniądze z darowizn celowych przkazać na ratowanie stoczni. Zrobił to? Krótka odpowiedzieć wystarczy. Tak czy nie?
3 stycznia 2016, 21:38
Ma Pan rację WOŚP jest uczciwy a o nieuczciwym dyrektorze i świetych pomagaczach tego nie mozna powiedzieć.
MH
Mietek Hebda
4 stycznia 2016, 17:38
http://www.radiomaryja.pl/bez-kategorii/klamstwa-gazety-wyborczej/
MH
Mietek Hebda
4 stycznia 2016, 17:56
Drogi Bazyli, po źle stawiancyh pytaniach widać, że uwierzyłeś w kłamstwa Gazety Wyborczej. Ojciec Tadeusz Rydzyk nie zbierał cegiełek, tylko spontanicznie powołany Komitet Obywatelski stoczniowców i słuchaczy RM, a Radio uzyczyło tylko subkonta, którym dysponował Komitet. Po bankructwie stoczni, zgodnie z życzeniem ofiarodawców, częśc cegiełek zwrócono, a częśc przeznaczono na inne cele.
2 stycznia 2016, 20:07
http://odium.es/2015/04/wamp/
Paweł Żurek
2 stycznia 2016, 19:04
Ten tekst o WOŚP nie wnosi wiele sensownych treści. Tylko idiota będzie sprzeciwiał się pomaganiu dzieciom poprzez WOŚP choćby. Autor tego tekstu nie potrafi skonfrontować się z innym pytaniem: Czy można robić biznes na dzieciach, czy nie? Jezuita pisze, tak: "Nie znam się na tych wszystkich księgowych obliczeniach, nigdy tego nie śledziłem, nigdy też nie było to dla mnie istotne (i proszę mnie nie oskarżać o ignorancję)." Sorry, ale tutaj właśnie chodzi o te cyferki i liczby...Grzesiu. Wypowiadać się na temat WOŚP i nie rozumieć tej całej machiny kwot to objaw pewnej hipokryzji.Nie znasz się - to się nie wypowiadaj i nie rób się specem od wszystkiego. Sorry, że tak brutalnie ale może coś trafi. No chyba, że można robić interes na dzieciach, to cały tekst wpisuje się w to "nie znam się, ale cel jest słuszny". Pomagajmy, ale nie usprawiedliwiajmy tym przekretów w imię miłości bliźniego. Kto jak to, ale duchowny powinien być tego świadom.
PP
Piotr Polmański
2 stycznia 2016, 19:25
Ebanowscy zrobili doskonały interes na dzieciach. Zaś Jurek Owsiak od 23 lat pomaga dzieciom, ratując życie. Przecież to takie proste, że nawet Pan Żurek winien się orientować, a przynajmniej winien być tego świadom.
Paweł Żurek
2 stycznia 2016, 23:28
Sorry ale poziom Twojej wypowiedzi świadczy, że nie jestem dla mnie partnerem do dyskusji. Nie rozumiesz w czym rzecz. Twój problem, nie mój. Wyjaśnienie masz w komentarzu wcześniejszym.
Miłosz Skrodzki
Miłosz Skrodzki
2 stycznia 2016, 18:54
Jasne, że WOŚP jest katolicka. Bóg = dobro = pomoc. Nie trzeba epatować słowami typu "Kościół", żeby być chrześcijańskim. Zresztą akurat w tej nazwie jest Boże Narodzenie...
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
2 stycznia 2016, 18:44
Największa ,,wina" Owsiaka to to że nie jest ,,nasz" i głównie o to chodzi , a nie o to co robi! Tak jak mówił śp. bp.Życiński na robienie dobra jest miejsce dla każdego , wszyscy się zmieścimy i zamiast się zwalczyć spżytkujmy tą naszą energię na czynienie dobra i w tym się licytujmy! 
2 stycznia 2016, 18:49
Jedynym powodem nienaiwści do Owsiaka są pieniądze, zktórych Owsiak się dokładnie rozlicze w przeciwieństwie do np. Caritasu
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
2 stycznia 2016, 18:52
??? :)
2 stycznia 2016, 18:53
Poprzedni wpis nie był do Ciebie. Przepraszam i pozdrawiam.
AC
Anna Cepeniuk
2 stycznia 2016, 19:19
Też tak uważam... i również pozdrawiam...
BR
Bartłomiej Rutkowski
2 stycznia 2016, 18:42
Kiedys spotkałem Owsiaka na pogrzebie jakiejś sławnej osoby. Podochodze do niego i mowie czesc Owsiak ty sk****synu. A on tylko Elo i odwraca głowe. Sprzedałem mu blache w potylicie i mowie sluchaj mnie bo ci nie dam kasy na ziarno dla kur. Jurek cos tupnał, cos mruknał ale mowi dobra słucham ciebie cierpliwie, co masz mi do powiedzenia. Czemu sprzedawales uran czeczenom? Jerzy Owsiak powiedział do mnie - ty k**wa gnoju i przykleił mi serduszko do czoła. Potem uciekł do lasu.
2 stycznia 2016, 18:54
Nie lekceważ swojego lekarza i bierz leki, unikniesz swoich ataków.
PP
Piotr Polmański
2 stycznia 2016, 18:15
W ciągu 23 lat WOŚP kupiła ok. 30 tys. sztuk urządzeń medycznych za blisko 600 mln zł, dla 600 szpitali w całej Polsce. Dla ludzi rozumnych i dobrej woli to wystarcza, by ocenić to , jako wielkie dobro i wspaniałą akcje niesienia pomocy potrzebującym. Dla frustratów z polityczną zaćmą, to sie nie liczy. Dla nich ważniejsze jest, jakieś 5 %, czy szyld jak to słusznie ujął O. Grzegorz
AB
Antoni Bańkowski
2 stycznia 2016, 17:48
Kolego polmanski. Może trochę zbastuj, Bo się może okazać, że sam jesteś kretynem
13 stycznia 2016, 15:53
Raczej nie. :)
PP
Piotr Polmański
2 stycznia 2016, 17:37
Od samego początku wokół WOŚP było grono chorych z zazdrości  kretynów, plujących jadem nienawiści, a mających na ustach wartości chrześcijańskie i polityczną zaćmę. Jednak dobro choć jest mniej krzykliwe od zła, zawsze zwycięża. To zawsze kwestia czasu i kosztów.  No cóż, psy szczekają karawana jedzie dalej. A My robimy swoje i będziemy grać do końca świata i jeden dzień dłużej. Czy to sie komuś podoba, czy nie.
MH
Mietek Hebda
2 stycznia 2016, 23:09
A ja mam nadzieję, że jakiś zdekomunizowany sąd tą bezczelnie nieuczciwą, demoralizującą karawanę w końcu zatrzyma, a dzieciom i szpitalom można pomagac w inny sposób, skuteczniej i bezpośrednio.
13 stycznia 2016, 14:20
Demoralizującą? Że co?
AB
Antoni Bańkowski
2 stycznia 2016, 17:31
No i po co ta promocja owsiakizmu? Kto bedzie chciał to da, a kto nie będzie nie da. Bardzo proste. Natomiast te wypociny Autora zupełnie niepotrzebne.
EG
ernest griffin
2 stycznia 2016, 14:56
Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę.
2 stycznia 2016, 13:45
W przypadku reakcji na WOŚP działa stary sprawdzony mechanizm.  Jak WOŚP zaczynał raczkować - pamiętam dobrze pierwszą Orkiestrę kiedy do studia przychodzili spontanicznie ludzie i oddawali swoje oszczędności czy nawet kosztowności, jakaś pani ofiarowała złoty łańcuszek, co motywowało innych do robienia tego samego czyli dzielenia sie z innymi potrzebującymi tym co mają tak jak stoją z serca, autentycznie, szczerze bez przymusu i nacisku. Była absolutna jednomyślnosć co do potrzeby takiej akcji. Oto uboga krewna czyli Orkiestra dzieli się wdowim groszem z drugim człowiekiem, ludzie czekali autentycznie na ten dzień żeby wyjść z domu i wrzucić coś do puszki. Z biegiem lat ubogiej krewnej zaczęło powodzić się coraz lepiej, kupowała coraz droższy sprzęt a ludzie zaczęli zadawać sobie pytanie skąd ona to wszystko ma, no bo chyba nie ze skarpetki lub bieliźniarki. Z każdym rokiem dawna uboga teraz coraz bogatsza krewna zaczęła budzić obawy czy aby ona uczciwa no bo tak się inni na niej wzbogacili że nic tylko pewnie kradnie. To oszustka! - ludzie zaczęli zgodnie się przekrzykiwać wyzywając krewną od kierowniczek pralni, od wypindrzonych paniuś i innych kokot. Bo ludzie to czasem dziwni są, lubią tylko starych, biednych i schorowanych, bogaci budzą w nich najwyższą odrazę, zwłaszcza bogaci którzy chętnie pomagają innym. Teraz do krewnej niektórzy się nie przyznają, w dniu kiedy krewna znowu wyrusza na miasto celem obdarowania innych barykadują się w domu, wolą jakoś przepedzić ten dzień, nie patrzeć na to wszystko, bo budzi to w nich najwyzszy niesmak. Dobrze, że zawsze można jeszcze samemu coś komuś ofiarować, kupic sprzęt do szpitala ratujący komuś życie jak chociażby aparaty do stacji dializ.
jazmig jazmig
jazmig jazmig
2 stycznia 2016, 13:53
Amelka, ty postaraj się zrozumieć, o czym dyskutujemy, zamiast puszczać wodze swoim fantazjom o poziomie przekupki z bazaru.
2 stycznia 2016, 13:57
Jeżeli stać cię na sfinansowanie pełnego wyposażenia stacji dializ czy OIOM-u to myślę, ze nie musisz się spinać i brać udziału w tej dyskusji. Po prostu rób nadal swoje.
2 stycznia 2016, 14:15
Nie jest prawdą, że skoro jakiś element całości jest dobrem, to dobro owego elementu uzasadnia dobro całości. Za komunizmu w PRL rzeczywiście zelektryfikowano wsie, rozwinął się przemysł, zredukowano śmiertelność niemowląt, zlikwidowano analfabetyzm, była praca dla każdego chętnego etc. Czy to przesądza o tym, iż PRLowi należy się szacunek i rozpoznanie jako "dobrej sprawy"? Dlaczego nie? Czy dlatego, że znamy koszty owych osiągnięć i to, że równocześnie w innych warunkach owe rezultaty mogły zostać osiągnięte znacznie szybciej i znacznie mniejszym "kosztem"?
jazmig jazmig
jazmig jazmig
2 stycznia 2016, 14:21
Z biegiem lat ubogiej krewnej zaczęło powodzić się coraz lepiej, kupowała coraz droższy sprzęt a ludzie zaczęli zadawać sobie pytanie skąd ona to wszystko ma, no bo chyba nie ze skarpetki lub bieliźniarki. to jest poziom przekupki z bazaru, jasne?
P
piotrpolmanski
2 stycznia 2016, 18:10
Pan Sowiński uważa, że w WOŚP tylko jeden element jest dobry, czyli reszta to zło. No cóż, jak się ma polityczną zaćmę , to rzeczywiście człowiek ślepy jak but. I jeszcze te brednie, że w innych warunkach rezultat byłby osiągnięty mniejszym kosztem i znacznie szybciej. Nic głupszego ostatnio nie czytałem..
2 stycznia 2016, 19:54
Zatem nie czytał Pan, że akcja "Szlachetna Paczka" ks. Stryczka zdołała zgromadzić więcej, niż finał WOŚP i to bez lotów F16 (20 000 PLN za godz z kieszeni podatnika), bez calodziennego monopolu medialnego, bez odrywania służb opłacanych z kieszeni podatnika skierowanych na całodzienne zajmowanie się WOŚP. Można? Można.
2 stycznia 2016, 20:38
"Nie jest prawdą, że skoro jakiś element całości jest dobrem, to dobro owego elementu uzasadnia dobro całości." To zupełnie jakbym słyszał ocenę z Kościoła rzymskokatolickiego 
2 stycznia 2016, 21:24
A to przekupki z bazaru nie mogą komentować w internecie? pierwsze słyszę. Rozejrzyj się napewno masz w domu skarpetkę a i bieliznę gdzieś zapewne trzymasz. I też komentujkesz więc się nie wywyższaj kolego, ze niby jesteś lepszy ode mnie w komentowaniu.
2 stycznia 2016, 21:35
Pan najwyraźniej nie zrozumiał, iż stwierdziłem brak logicznego wynikania z wiedzy o fragmencie wiedzy o całości.
2 stycznia 2016, 22:02
Przecież słowa: "Nie jest prawdą, że skoro jakiś element całości jest dobrem, to dobro owego elementu uzasadnia dobro całości." doskonale pasują do instytucji jaką jest Kościół rzymskokatolicki. Czasem coś dobrego się tam znajdzie co nie oznacza, że uzasadnia ten element trwanie całości tej instytucji.
2 stycznia 2016, 23:20
To zależy ile się tych elementów znajdzie w stosunku do elementów niefajnych, a następnie uzyskany bilans porówna do bilansów uzyskanych z instytucji podobnych. Ponadto nie jest prawdą, iż świat minus coś to ten sam świat tylko bez tego czegoś, ponieważ puste miejsce zostaj natychmiast zapełnione, zamiast pozostawać pustym miejscem (jako przykład - rozkwit rozmaitych ezoteryzmów w miejsce z którego wykarczowano Kościół), a alternatywne wersje historii są nie do przewidzenia. Zważywszy jednak na same czynniki rozpoznane uważam, że Kościół wykazuje bilans tak pozytywny, iż przez co najmniej klika tysiącleci nic nie jest w stanie Mu zagrozić.
2 stycznia 2016, 23:45
KRK ma tak dużo kiepskich elementów, że bilans jest banalnie prosty ... nic dziwnego skoro wyrósł na kłamstwie. 
3 stycznia 2016, 09:00
Błędny bilans.
3 stycznia 2016, 10:59
Pańska "wola religijna" nie może wpłynąć na fakty które nie udaje sie dłużej ukrywać. Kościół rzymskokatolicki oparł swój rozwój na kłamstwie.
3 stycznia 2016, 17:40
Z pewnością będziemy mieli o tym okazję podyskutować przy znacznie lepszych okazjach, niż konkretnie WOŚP.
2 stycznia 2016, 13:41
Pamiętam pewną audycję z radia. Audycja była o kolekcjonerze autografów. Interesująco opowiadano o kontaktach ze znanymi osobami, od których uzyskiwano autografy do kolekcji, z mnóstwem ciekawostek i czasem zaskakujących detali. Jedną z osób od których kolekcjoner chciał uzyskać autograf była Matka Teresa. Napisano więc do Matki Teresy list z prośbą o autograf, wyjaśniając że nie tylko chodzi o prywatne zaspokojenie kolekcjonerskiej żyłki, ale również iż kolekcja służy dobroczynności, ponieważ wystawina jest publicznie w celu uzyskane środków na rozmaite dobroczynne cele, czasem nawet autografy przekazywane są na charytatywne aukcje, jak miało się stać z autografem otrzymanym od Matki Teresy. Kolekcjoner był zdziwiony odpowiedzią Matki Teresy, która odpowiedziała, iż choć błogosławi i jak najlepiej życzy kolekcjonerowi, to jednak swojego autografu nie przekaże, ponieważ uważa, że dobroczynność nie powinna mieć takiego "ciekawostkowego" (czy "jarmarcznego"/"rozrywkowego") charakteru, a powinna mieć charakter prywatnego aktu woli płynącego z serca, nakierowanego na wyświadczenie dobra konkretnym ludziom, a nie "zabawienia się". Opisuję z pamięci, więc zapewne inne słowa padły, staram się jedynie rzetelnie oddać ich sens. Zapewne trudno, albo i niemożliwe jest całkowicie ominąć żyjąc w tym świecie pewne elementy reklamy (jak pomóc akcji której istnienie jest utrzymywane w tajemnicy? ks. Stryczek również reklamuje akcję "paczki" w TV), ale jeśli poważnie traktuje się słowa o tym, żeby lewa ręka nie wiedziała co czyni prawa, to powinien być to dla Chrześcijanina jakiś ideał do asymptotycznego zbliżania. Z pewnością WOŚP ma bardzo mocno wyeksponowane elementy pozadobroczynne. Trudno wskazać jakąś "linijkę", którą można by zmierzyć proporcje dobroczynności do rozrywkowości, jednak charakter WOŚP zdecydowanie tkwi w mentalności rozrywkowo-dobroczynnej, niż w samej dobroczynnej. WOŚP to dobra zabawa plus dobroczynność. Rozmaite pozadobroczynne "fajerwerki" są integralnym elementem tożsamości WOŚP i WOŚP bez nich nie byłby WOŚPem. Dobro powinno zmieniać nie tylko życie "adresata", ale i "nadawcy" i to możliwie trwale, a nie doraźnie, a to w przypadku WOŚP ma znaczenie marginalne, o ile jakiekolwiek. Co "śmieszniejsze" w innych sytuacjach chrześcijańscy zwolennicy WOŚP nie mają problemów ze zrozumieniem ważności tego, iż dla "całości" nie są wyłącznie istotne same "rezultaty", ale i "metoda" ich osiągnięcia. Pewien pragmatyzm podpowiada, że oczywiście dobro "drugiej jakości" jest lepsze niż brak dobra, ale w sytuacji możliwości realnego wyboru pomiędzy dobrem "wyższej jakości" i dobra "niższej jakości" Chrześcijanin nie powinien mieć wątpliwości które dobro wspomagać w pierwszej kolejności, zaś dobroczynności znacznie bardziej wydajnych i znacznie bardziej zbliżonych do przekazanego im ideału Chrześcijanin ma wiele wokół siebie.
Grzegorz Kramer SJ
Grzegorz Kramer SJ
2 stycznia 2016, 14:34
A nie lepiej by było gdyby Pan zamiast tracić swój czenny czas na pisanie tych wszystkich recenzji komentarzy i działań innych ludzi - zrobił jakieś dobro w cichości i skrytości?  Serio, nikt tu nie jest doskonały i nikt na tym świecie nie ma na 100% czystych intencji działania.  Niech Pan żyje i da żyć innym.  Pozdrawiam. 
2 stycznia 2016, 15:19
Szanowny Ojcze. Z faktu, że żaden lekarz nie może się pochwalić stuprocentową wyleczalnością pacjentów nie wynika, że wszyscy lekarze są takimi samymi medycznymi patałachami. Proszę o poważną dyskusję. Oczywiście, że świat nie jest doskonały, z czego nie wynika, że jesteśmy całkowicie bezradni wobec rozpoznawania przede wszystkim charakteru (i bilansów) zjawisk, które są zagadnieniem innym, niż intencje podmiotów biorących w nich udział. Nie chce mi się wierzyć, aby wykształcony Jezuita nie był tego świadomy. Dobro to dwupasmowa autostrada intencji oraz skutków. Zaburzanie dążności do poprawnego rozpoznawanie obu elementów na rzecz koncentracji na którymkolwiek z nich już wykracza poza działanie o charakterze dobra. Również trudno mi uwierzyć, aby wykształcony Jezuita nie był tego świadomy, a jednak takie zaburzenie jest normą dyskursu prowadzonego na Deonie. Dyskursu przez takie zaburzanie nieuczciwego. Co do mojej dobroczynności - to nieładny, nieuczciwy atak z Ojca strony przypominający prosiaczka podłożonego Chrystusowi pytaniem o to czy należy płacić podatek Rzymowi. Robię co uważam za najpilniejsze, z pewnościa mógłbym robić więcej.
WDR .
WDR .
2 stycznia 2016, 17:37
"nikt na tym świecie nie ma na 100% czystych intencji działania" Odważne. Nigdy bym się tak nie odważył napisać o papieżu Franciszku ;-)
AC
Agnieszka Czemerys
2 stycznia 2016, 19:11
"A nie lepiej by było gdyby Pan zamiast tracić swój czenny czas na pisanie tych wszystkich recenzji komentarzy i działań innych ludzi - zrobił jakieś dobro w cichości i skrytości? "- Drogi Ojcze odnieś te słowa do siebie. Kolejne zdanie: " Niech pan zyje i da żyć innym" też proponuje zastosowac w swoim życiu. Prosze nie traktować innych ludzi jak głupków , a siebie jako wszechwiedzącego, nieomyslnego i doskonałego. co do Pana Owsiaka :kiedys wspierałam bardzo WOśP  ale odkąd dowiedziałam sie , że część pieniędzy indzie na Woodstok czyli m.in na Miasteczko Kisznowców ( czy na Miasteczko Satanistów tez ?:)a napewno na demoralizowanie młodych ludzi uznałam ze nie moge jako chrześcijanin finansować tych ludzi. Nie sądzę, żeby pan Jezus czuł sie zawiedziony moją decyzją. Pomagam w inny sposob potrzebującym w Polsce, adoptowałam dzieci z Afryki i mysle ze bede miała jeszcze nie raz okazje pomoc dzieciom czy dorosłym. Pozdrawiam i życzę odnajdywania Chrystusa w każdym z nas.
2 stycznia 2016, 19:57
Mowa jest srebrem, milczenie złotem, a taka riposta platyną. touché!
WDR .
WDR .
3 stycznia 2016, 06:04
;-)
13 stycznia 2016, 14:26
Przecież Ojciec właśnie tę zasadę w tym artykule stosuje... No i wystarczyłoby bliżej się przyjrzeć, żeby zrozumieć, że ani grosz z Orkiestry nie idzie na Woodstock, pieniądze sa tylko od sponsorów znajdowanych na bieżąco... Skoro tak się Pani boi Hare Krishna, które również ma swoje miejsce na tym wielce "demoralizującym, upijającym i zwodzącym na manowce" festiwalu, w ramach równości religii (chrześcijańscy księża również tam są, więc czemu inne kultury nie miałyby się tam pokazać? I zapewniam, że do niczego nie nagabują, dopóki ktoś sam się nie zechce czegoś więcej dowiedzieć), jak Pani mogła adoptowac dzieci z Afryki, skoro to również, tak straszna przecież, obca kultura?
jazmig jazmig
jazmig jazmig
2 stycznia 2016, 13:40
Nie znam się na tych wszystkich księgowych obliczeniach, nigdy tego nie śledziłem, nigdy też nie było to dla mnie istotne Wobec tego proszę nie zabierać głosu w tej sprawie. Duma z tego, że jest się ignorantem, jest smutnym objawem arogancji. Jeżeli autor kiedykolwiek będzie się brał za jakąś zbiórkę pieniędzy na zbożny cel, to niech zapamięta: przejrzystość w rozliczeniu zebranych pieniędzy to podstawa takich zbiórek. Skoro ludzie mają dawać swoje pieniądze, to muszą mieć pewność, że zostaną one wydane zgodnie z deklarowanym celem zbiórki.
BW
Bogdan Więsyk
2 stycznia 2016, 16:48
Gościu noś w portfelu kartkę -nie leczyć mnie sprzętem kupionym przez Owsiaka i kropka.
MH
Mietek Hebda
4 stycznia 2016, 21:28
Niezbyt mądra rada, bo do leczenia, oprócz sprzetu z WOŚP potrzebne sa mury, ludzie, leki, itd. za które każdy płaci przymusowymi składkami.
13 stycznia 2016, 16:26
To się nazywa roszczeniowość. Dostaniesz mury, ludzi i leki, spróbuj poradzić sobie z tym bez sprzętu. Paranoja
AC
Anna Cepeniuk
2 stycznia 2016, 12:57
Zgadzam się z O. Grzegorzem... i zajmijmy się sobą... i swoją przejrzystością.... Znam przypadek zakupu prezentu proboszczowi ze środków Caritasu... i to nie taniego... I niestety nie wiem co z tym zrobić... "Podziwiam" za to niektóre wpisy... arogancja, hamstwo... i żenada...
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
2 stycznia 2016, 14:00
:), Pozdrawiam
jazmig jazmig
jazmig jazmig
2 stycznia 2016, 14:20
Nie wiesz co zrobić z wiedzą, o kradzieży pieniędzy Caritasu? Zgłoś to biskupowi
2 stycznia 2016, 20:44
A myślisz, że biskup nie wie na co wtkorzystuje pieniądze Caritasu?
3 stycznia 2016, 09:19
Zatem Franciszkowi - Franciszek przecież jest poza podejrzeniem.
3 stycznia 2016, 11:00
A który Caritas prowadzi Frnaciszek?
2 stycznia 2016, 12:25
W Ameryce Łacińskiej to często kartele narkotykowe budują szpitale, szkoły, czy nawet kościoły. Czy dzięki temu niewątpliwemu dobru wyświadczanemu społeczeństwu kartele są OK?
PP
Piotr Polmański
2 stycznia 2016, 12:31
To porównanie świadczy o Panu. Użyje Pańskich słów: Degeneracja intelektu postepuje. 
2 stycznia 2016, 12:34
To nie porównanie, a przykład na niesłuszność stosowania zasady, iż cel uświęca środki, którą to zasadą zwolennicy działań WOŚP starają się sterroryzować oponentów. Co do intelektu - swoją twórczością daje Pan dowody, iż ma znikome pojęcie czym poprawnie działający intelekt jest.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
2 stycznia 2016, 13:10
To pokazuje chorobę nienawiści Pana Slowińskiego
jazmig jazmig
jazmig jazmig
2 stycznia 2016, 13:41
Porównanie jest doskonale adekwatne.
jazmig jazmig
jazmig jazmig
2 stycznia 2016, 13:42
a twój tekst pokazuje twoją nienawiść, gratuluję p. Słowińskiemu twojej ku niemu nienawiści, bo ona dobrze o nim świadczy.
PP
Piotr Polmański
2 stycznia 2016, 19:38
Zgadzam się, że Jazmig - Sowiński, w poglądach, to adekwatne  porównanie 
2 stycznia 2016, 20:45
Czasem nawet Kościół rzymskokatolicki komuś pomoże.
2 stycznia 2016, 20:47
Tekst Beniamina jest jak zwykle bardzo zrównoważony.
2 stycznia 2016, 21:37
No i dopiero na podstawie ilości owych "czasemów" do "czasemów" szkodzenia można jakoś oszacować wartość całości.
2 stycznia 2016, 21:42
Po czym Pan wnosi?
2 stycznia 2016, 22:03
No tak, w przypadku Kościoła rzymskokatolickiego kiepsko to wypada.
2 stycznia 2016, 22:04
Po zrozumieniu tekstu, ale niech się Pan nie przejmuje nie każdy go zrozumiei prosze sie przez to nie czuć gorszym.
3 stycznia 2016, 09:05
Kiepsko wypada Pańska wiedza odnośnie Kościoła o Jego dziejach, rolach, znaczeniu, płaszczyznach oddziaływania, funkcjach kodujących kulturę i obyczaje oraz cywilizacjotwórczych itp itd.
3 stycznia 2016, 09:08
Po zrozumieniu jednego tekstu nie ma podstaw do stwierdzenia "jak zwykle". Co to jest "choroba nienawiści" i jak się ją rozpoznaje?
3 stycznia 2016, 11:04
Właśnie o tej roli, znaczeniu, płaszczyznach oddziaływania jak sopwalnianie rozwoju wiedzy, nauki, walka z postepen, walka z wolnomyslicielami, jak narzucanie religii całemu światu, mordowanie niewiernych, prześladowanie ludzi, nawoływanie do morderstw, przestepstwa, wojen..... i dużo duzo więcej.  Na szczęście ludzie poradzili sobie z tą organizacja przymusu.
3 stycznia 2016, 11:05
Pan pojdzie do lekarza to sie dowie. Prsypadek tej choroby będzie miał Pan przecież ze sobą.
3 stycznia 2016, 17:42
Jest dokładnie tak, jak Pan pisze, tylko dokładnie przeciwnie, ale proszę - nie wszystko na raz, bo żaden z nas tego nie uciągnie (przynajmniej ja nie). Dziś na tapecie jest WOŚP.
3 stycznia 2016, 17:43
Lekarz mnie zapyta o dolegliwości - co mam mu powiedzieć?
3 stycznia 2016, 21:41
Wystarczy jak się Pan odezwie. Jak Pan nie chce mówić to niech Pan sobie wydrkuje swoje tutejsze wypowiedzi. 
13 stycznia 2016, 16:27
Cóż za zgrabna zmiana tematu w obliczu braku argumentów.
IK
Iwona Kubiś
2 stycznia 2016, 12:15
Dwie bramy od mojej mieszka chłopiec, któremu uratowała życie darowizna sprzętu od WOŚP. Od tego czasu co roku z rodzicami i rodzeństwem kwestuje na rzecz tej akcji. I co roku wrzucam mu do puszki trochę pieniędzy. Bo uważam, że mimo wszystko warto.
PG
Pawel G
2 stycznia 2016, 13:30
A iluż innym potrzebującym osobom można byłoby pomóc, gdyby te wszystkie środki i nakład pracy były dobrze i uczciwie wykorzystane? Ci ludzie też mogliby otrzymać pomoc i włączyć się do akcji kwestowania, ale jej nie otrzymali.
jazmig jazmig
jazmig jazmig
2 stycznia 2016, 13:44
Gdyby nie dała WOŚP, kupił by ten sprzęt właściciel szpitala, skoro rzeczywiście był on niezbędny.
2 stycznia 2016, 20:51
Darowizny na WOŚP są dobrze i uczciwie wykorzystane, natomiast nie ma sprawozdań finansowych większości CARITAS bo publikuje je jedynie te, które muszą (np. OPP) ..... a większość nie musi.
A
Ania
2 stycznia 2016, 21:03
Ta jasne... to ciekawe czemu sprzęt stoi, bo NFZ nie ma pieniędzy na leczenie. Gdyby cały sprzęt orkiestry został wycofany, to dializy by robili pompką rowerową...  Jak taki mądry jesteś to zamiast siedzieć i hejtować idź już teraz i zbieraj pieniądze, zorganizuj sobie akcje i pomagaj. 
EG
ernest griffin
2 stycznia 2016, 21:32
Chyba Pan jest zbyt odurzony na pisanie konkretów.  Dla przykładu - rok 2011 kwota 48.563.662,82 z czego: wyposażenie szpitali 38.277.884,84 pozostałe 10 milionów: – Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków: 1.817.673,71 – Program Infant Flow: 119.939,64 – Program leczenia cukrzycy pompami insulinowymi: 90.616,70 – Program „Ratujemy i Uczymy Ratować”: 2.824.127,25 – Wydatki na działalność propagatorską, informacyjną i pożytku publicznego: 6.015.181,69 Nie ma to jak dobrze wykorzystać środki.
2 stycznia 2016, 22:07
A co z setkami CARITASÓW które nigdy nie unieszczają rozliczenia? Rok po roku żadnych rozliczeń, żadnego śladu .... w tym roku na WOŚP dam jeszcze więcej.
2 stycznia 2016, 22:16
Czyli pomagasz z chęci odegrania się na innym, z chęci odwetu. Myślisz , ze taka pomoc jest coś warta?
EG
ernest griffin
2 stycznia 2016, 22:36
Proszę rozporządzać swoim majątkiem wedle uznania. Ja dla odmiany nic nie wrzucę.
2 stycznia 2016, 23:57
Jakiego "odegrania się"? 
2 stycznia 2016, 23:58
Proszę wesprzeć Caritas, potrzebują tam pieniędzy bo bardzo je lubią.
3 stycznia 2016, 00:13
Odegrania się w sensie że  pomagasz jednym przeciwko drugim czyli wspomagasz WOŚP bo nie lubisz Caritasu. Ciągle piszesz o pieniądzach, zamieszczam linka żebyś dowiedział się więcej o Caritasie bo słabo jesteś zorientowany, jak bardzo pomaga Caritas ludziom, w ośrodku na Żytniej często bywam:) [url]http://warszawa.caritas.pl/placowki/pomoc-dla-bezdomnych/osrodek-tylko-z-darow-milosierdzia/[/url]
3 stycznia 2016, 00:34
Rozmawiałem kiedyś z człowiekiem, który zajmował się (i pewnie dalej to robi) dobroczynnością i On powiedział mi na co nalezy zwracać uwagę przeznaczając pieniądze na pomoc. I dlatego wspieram WOŚP i dlatego nie wspieram CARITAS. 
EG
ernest griffin
3 stycznia 2016, 16:10
Dobrze, zatem wesprę.
PG
Pawel G
2 stycznia 2016, 11:51
@piotrpolmanski W stosunku do nakładów, nadużyć, promocji rzeczy złych, te stosunkowo bardzo niewielkie dokonania to jest po prostu nic. @lleszek Zauważ, że najbardziej opluwają właśnie wspierający WOŚP, np. piotrpolmanski wymyśla im od frustratów, zamiast podać jakieś przekonywujące argumenty, o Owsiaku i jego brutalnych i prymitywnych atakach nie wspominając. A "sukces" Owsiaka wcale nie jest jego sukcesem, tylko wynikiem zmasowanego prania mózgów przez media. Taka akcja propagandowa nawet w Polsce jest bez precedensu. Owsiak jest w tym wszystkim tylko trybikiem. ---------------------- Tak naprawdę mamy tu typowy dla Polski konflikt. Z jednej strony jest postkomunistyczny Układ, który stara się utrzymać absolutną władzę, monopol, synekury i bezprawnie zdobyty majątek, a wszystko, co dobre i niezależne zniszczyć, a ludzi zdemoralizować. Z drugiej strony mamy ludzi, którzy chcą demokracji, sprawiedliwości, uczciwości, prawdy i dobra, co siłą rzeczy stawia ich w opozycji do zdemoralizowanego i demoralizującego Układu.
2 stycznia 2016, 20:52
Owsiak przedstawicielem postkomunistycznego układu. Ktoś tu rozumku zapomniał urucomić. 
EG
ernest griffin
2 stycznia 2016, 21:20
W służbie bezpieczeństwa zanim został poczęty.
2 stycznia 2016, 22:09
Wiara w cuda i wiara w teorie spiskowe ..... pewnie mistrzem jest Macierewicz.
EG
ernest griffin
2 stycznia 2016, 22:38
Myli pan wiarę z wiedzą powszechną.
2 stycznia 2016, 23:59
No to pędź Pan do ministra Ziobry z tą "wiedzą" to wyśle 5 rano anioły miłości.
EG
ernest griffin
3 stycznia 2016, 16:11
Nie mam zwyczaju pędzenia.
2 stycznia 2016, 11:28
Jeżeli WOŚP to jedno wielkie nadużycie to oczekuję, że wytoczone zostaną konkretne zarzuty i sprawa znajdzie finał w sądzie. Nikt nie może teraz ściemniać, że władza kryje Owsiaka. jesli jednak w ciagu najbliższego roku nie będzie założonej sprawy to co to będzie oznaczało?
2 stycznia 2016, 11:40
1) Przecież sprawa jest już dawno prowadzona przez blogera Matkę Kurkę. 2) WOŚP nie musi być "jednym wielkim nadużyciem", aby nie było akcją moralnie dwuznaczną. Z faktu, że w ramach jakiejś całości dokonuje się jakieś dobro nie wynika, że całość jest dobrem.
EG
ernest griffin
2 stycznia 2016, 12:04
Tu nawet nie chodzi o jakieś przestępstwo tylko o fałszywy obraz tej maskarady jako spektakularnego dzieła pomocy chorym dzieciom.
2 stycznia 2016, 20:55
"fałszywy obraz tej maskarady" ... no proszę, same konkrety a mowa jakby żywcem z czasów komuny albo z tzw. "prawicowych mediów". Rzucanie pomówień to ulubiona zabawa w szkalowanie. 
2 stycznia 2016, 20:57
2) pasuje najlepiej do Kościoła rzymskokatolickiego
EG
ernest griffin
2 stycznia 2016, 21:22
W konkrety też pan nie uwierzy więc po co one panu?
2 stycznia 2016, 22:12
To nie konkrety tylko pomówienia i sączący się jad prawicogłupków wierzących w chodzenie po wodzie.
EG
ernest griffin
2 stycznia 2016, 22:39
Rzeczywiście mam serce po prawej stronie ale to jeszcze nie czyni ze mnie głupka...
PP
Piotr Polmański
2 stycznia 2016, 10:58
W ciągu 23 lat WOŚP kupiła ok. 30 tys. sztuk urządzeń medycznych za blisko 600 mln zł, dla 600 szpitali w całej Polsce. Dla ludzi rozumnych i dobrej woli to wystarcza, by ocenić to , jako wielkie dobro i wspaniałą akcje niesienia pomocy potrzebującym. Dla frustratów z polityczną zaćmą, to sie nie liczy. Dla nich ważniejsze jest, jakieś 5 %, czy szyld jak to słusznie ujął O. Grzegorz
2 stycznia 2016, 11:34
Ile dobra jest w eutanazji którą w WOŚP próbował wprząc Owsiak? Ile dobra było o <a href="http://szczurbiurowy.salon24.pl/478352,wosp-czyli-wszystko-juz-bylo-kilka-cytatow">Winterhilfe</a> - dobroczynnej akcji organizowanej przez NSDAP, uderzająco podobnej do WOŚP?
PP
Piotr Polmański
2 stycznia 2016, 12:03
Pan się powinien modlić o zdrowie, bo o rozum już za późno..
2 stycznia 2016, 12:08
"Ad hominem to cała grupa błędów argumentacyjnych, w których wprost atakujemy naszego rozmówcę" <a href="http://erystyka.pl/argument/argument-ad-hominem">ad hominem</a>
PP
Piotr Polmański
2 stycznia 2016, 12:35
Czyż nie napisano w Biblii: błądzącym wskazywac drogę, a głupim mądrość..? 
jazmig jazmig
jazmig jazmig
2 stycznia 2016, 13:46
jak widać, nikt ci nie wskazał mądrości, Piotrku.
2 stycznia 2016, 15:17
Z sugestią, że Osiak wzorował sie na NSDAP jeszcze sie nie spotkałem. Wcale mnie nie dziwi, że sugeruje to katolik. Jestem jedynie zdziwiony, że traz Kosciół rzymskokatolicki nie pamięta, że Pius XII nigdy nie potępił NSDAP i jej zbrodni. Nigdy też nie potepił podczas wojny hitlerowskiego ludobójstwa choć doskonale o tym wiedział. Kościół rzymskokatolicki popierał także Państwo Chorwackie, które mordowało ludzi innych wyznań. 
2 stycznia 2016, 15:32
Pan wyciąga z mojej wypowiedzi nieuzasadnione wnioski przypisując jej znaczenia w niej nie zawarte. Ani mi do głowy przyszło skąd Owsiak czerpał inspirację. Sednem nie jest inspirowanie Owsiaka, a fakt, iż wyświadczanie jakigoś dobra społeczeństwu nie przesądza o rozpoznaniu jakiejś akcji jako jednoznacznie dobrej. Jej manifestacyjne "dobro" może być propagandowym na przykład listkiem figowym wkomponowanym w bardzo zły metasystem w celu uwiarygadniania zła całości jako dobra.
2 stycznia 2016, 20:58
Jest Pan bardzo smutnym człowiekiem. 
2 stycznia 2016, 10:36
Jerzy Owsiak odniósł niewątpliwy sukces, więc takim, którzy uważają, że mają monopol na prawdę czy dobroczynność, kłuje to w oczy. Ale zamiast nauczyć się od Owsiaka i stworzyć bardziej imponujące, podobne dzieło lub przynajmniej zacząć się starać, wylewają kubły pomyj. Sami nie umieją , więc pracowicie opluwają tego, komu się udało. Nie ma żadnego przymusu wrzucania datków do puszek WOŚP. Jeśli ktoś uważa, że potrafi zrobić lepszy użytek ze swoich pieniędzy, może to zrobić na wiele innych sposobów. Osobiście umiem doskonale zrozumieć tych, którzy nie zachwycają się Jerzym Owsiakiem czy których razi cały szum jaki wokół niego się wytwarza. Często w tym szumie gubi się tych, którzy także robią dobre czyny, ale mniej spektakularnie. Ale tej pasji do pracowitego opluwania to już nie rozumiem.
2 stycznia 2016, 10:53
Zapewne dlatego, że ta "pasja do opluwania" to nie jest narzędzie rozpoznania sytuacji, a oceniania jej podmiotów, dostarczane przez załganą mentalnie lewacką narrację dokładnie po to, aby na zasadzie tresury uwiązywać słabiej rozwinięte umysły w krążeniu wokół pożądanych wyobrażeń. Napotykane w niemałej ilości miejsc: narracji o tym, że podnoszący problemy przez uchodźców jedynie "boją się", że gdy Biały policjant zastrzeli Czarnego w USA, to "rasizm", że krytyka to "mowa nienawiści", że przeciwnicy zrównania homomałżeństw z małżeństwami to "homofoby" etc etc. Etykietkowanie podmiotów pejoratywnymi emocjami, zamiast dyskusji o istocie sprawy. Absolutny fundament lewakich łgarstw.
MG
Miroslaw Golunski
2 stycznia 2016, 11:33
Ale własnie sam Pan zaczął etkietować: "lewacka", "prawacka", albo jest uczciwym człowiekiem albo nie. Naprawdę uważa Pan, że monopol na "pasję do opluwania" ma lewicowość? To znaczy, że według Pana Macierewicz, Jarosław Kaczyński, Sikorski i reszta, wszyscy są lewicowcami? Lewicowcami są kohorty ONR wyzywające homoseksualistów tylko dlatego, że ośmielają się być sobą! Pracuje wśród ludzi o różnych poglądach i z moich obserwacji "pasja do opluwania" bierze się z przekonania, że ma się rację, ale nie potrafi się tej własnej racji racjonalnie (a więc nie wrzaskiem) uzasadnić. Opluwamy nie ze względu na jakiekolwiek narracje, ale dlatego, że nie jesteśmy tak naprawdę pewni własnej racji, bo wiedza opluwaczy jest często mizerna, znajomość prawa zerowa, za to własne ego i zawiść wielkie. To zdaje się Jezus powiedział: "Widzisz drzazgę w oku innego, a belki we własnym oku nie widzisz" - i do tego nawołuje Autor tej wypowiedzi. Ale to Pan nie dyskutuje "o istocie sprawy", alei wyłącznie retorycznie atakuje tych, którzy myślą inaczej, próbując opowieściami o narracjach faktycznie odwrócić uwagę od istoty sprawy. Dzięki WOŚP również moje dzieci miały sprawdzony słuch, dziecku moich znajomych ten sprzęt uratował życie. Wbrew pozorom nigdzie na  świecie (może poza krajami arabskimi) służba zdrowia nie jest utrzymywana wyłącznie przez Państwo - wszędzie zbiera się fundusze na wsparcie szpitali, żadne Państwo jak dotąd nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb swoich obywateli nawet na najbardziej elementarnym poziomie - dla mnie WOŚP Państwo uzupełnia, a nie zastępuje - i o tym warto rozmawiać. Ale kogo to interesuje?
2 stycznia 2016, 12:02
W tym roku akcja "szlachetna paczka" przebiła Owsiaka. I to tak po cichu, bez rozgłosu, spontanicznie. A więc jest konkurencja i to całkiem dobra. A jak będzie wygładała akcja WOSP bez darmowej TVP i innych społecznych środków, użytych tylko na ten cel? Zachowanie p. Owsiaka, słowa, brak kultury, przekleństwa, zapraszanie sekty na Woodstok, nie przyjmowanie uprawnionej krytyki, wszystko to świadczy na niekorzyść. A inne komentarze tutaj pokazują na czym polega tzw. sprawa WOSP i argumetnacja o. Grzegorza. Przecież wg nauki moralnej Kościoła cel nie uświęca środków. Przypominam. 
2 stycznia 2016, 12:03
> Ale własnie sam Pan zaczął etkietować: "lewacka", "prawacka" Prosze czytać ze zrozumieniem, a nie wyrywać z kontekstu: Etykietkowanie podmiotów pejoratywnymi emocjami, zamiast dyskusji o istocie sprawy. Kierowanie narracji na emocje to coś radykalnie odmiennego od merytorycznie uzasadnionych zarzutów. Mieszanie tych znaczeń to manipulacja. W przypadku obiektów społecznych o których mowa mamy do czynienia z dwoma elementami: "elitami" wyznaczającymi standardy dyskursu i "masami", które mogą w rozmaitym stopniu dyskurs "elit" przejmować. Narracja o charakterze indentyfikacji pejoratywnych emocji przeciwników jest podstawową metodą (łże)dyskursu "elit" jednej strony - mentalnie lewackiej. Po stronie przeciwnej są merytoryczne zarzuty wynikające z rzetelnego oglądu rzeczywistości. "Masy" natomiast oczywiście z racji intelektualnych uproszczeń rozmaicie reagują na podporządkowanie się poziomowi dyskursu "elit" i oczywiście popadają w rozmaitym stopniu w narracje niemerytoryczne o charakterze "plucia". Jednakże nieudolności intelektualne "mas" to coś radykalnie odmiennego od narzucania fałszywych metod dyskursu przez "elity".
2 stycznia 2016, 21:00
Tacy ludzie jak piotr_słowiński to strasznie smutni ludzie.... wszędzie widzą spisek i złe intencje. 
2 stycznia 2016, 10:31
> Nie znam się na tych wszystkich księgowych obliczeniach, nigdy tego nie śledziłem, nigdy też nie było to dla mnie istotne (i proszę mnie nie oskarżać o ignorancję). Ważne dla mnie jest to, że w końcówce procesu WOŚP wiele osób doznaje pomocy, że wiele istnień ludzkich żyje Wedle zaprezentowanej bezmyślnosci o. Kramer popiera również handel organami, bo się przecież nie musi znać na medycynie. a ważne jest przecież że gdzieś tam na końcu są jacyś beneficjenci procederu. Degeneracja intelektu postępuje.
2 stycznia 2016, 11:17
Próbowałeś kiedyś doszukiwać się w czyjejś wypowiedzi pozytywnych intencji? Jeśli nie to może spróbuj raz jeszcze przeczytać powyższy artykuł i zacznij od tezy, że ojciec Grzegorz chce przekazać nam coś dobrego. Dostrzeganie dobra wokół nas tam, gdzie wcześniej go nie widzieliśmy to bardzo ciekawe doświadczenie, którego Ci serdecznie życzę.
PP
Piotr Polmański
2 stycznia 2016, 11:18
" Degeneracja intelektu postępuje .." Ale u kogo Panie Słowiński, czy aby nie u Pana ? Tak tylko głośno myslę. Z tego co wiem, to się daje leczyć..
2 stycznia 2016, 11:24
Próbował Pan dostrzec dobro w rozwoju medycyny wynikającym z "badań" przeprowadzanych przez nazistowskich lekarzy, dzięki którym poznaliśmy np. przebieg życia płodowego za cenę mordowania ciężarnych kobiet lub dokonywania na nich wiwisekcji? Nieprawdą jest, iż jeśli w jakiejś całości jest element dobra, to owa całosć na mocy owego fragmentarycznego dobra staje się dobrem wartym szacunku.
jazmig jazmig
jazmig jazmig
2 stycznia 2016, 13:48
u ciebie Piotrusie postępuje ta degeneracja
BW
Bogdan Więsyk
2 stycznia 2016, 16:51
Jak wyżej,niedaj się leczyć sprzętem Owsiaka.
2 stycznia 2016, 21:03
Ale Pan chyba doszukał się dobra w stosach katolickich oraz w mordowaniu przez Kościół rzymskokatolicki myślących inaczej niż oficjalna linia koscioła .... inaczej nie należałby Pabn do tej organizacji.
3 stycznia 2016, 17:45
Gdyby nie ignorancja wiedziałby Pan, że stosy to domena Reformatów, natomiast Inkwizycja została powołana m.in. w celu likwidacji nadużyć oskarżeń o czary. Pan myli lekarstwo z chorobą.
3 stycznia 2016, 17:47
Nader wątpliwe. Zanim zaistnieje szansa, iż ów sprzęt zdoła mi się przyslużyć zðąży się on rozpaść ze zużycia.
PG
Pawel G
2 stycznia 2016, 10:26
"Nie można podważać wiarygodności, oczerniać kogoś tylko dlatego, że ma inny szyld. Nie można mówić o kimś, że jest zły... dlatego, że jego akcja nie ma przydomku kościelna, katolicka." Już w samym streszczeniu artykułu są bardzo poważne przekłamania. Krytyka Owsiaka i WOŚP wcale nie jest spowodowana szyldem. Jest merytoryczna. Są trzy podstawowe problemy: skuteczności, przejrzystości i intencji. Skuteczność "Orkiestry" to jest po prostu żenada. Jak się z liczy środki przekazywane szpitalom, to okazuje się, że na jednego pacjenta przypada niecała złotówka na rok. To nie wystarcza nawet na wacik, nie mówiąc o leczeniu. Do tego, gdyby wycenić czas antenowy, praca dziennikarzy i woluntariuszy, reklamy itp, to się okaże, że ta akcja kosztuje parokrotnie więcej. Czyli mamy gigantyczny wysiłek z niemal zerowym pożytkiem. Sprawa przejrzystości jest nie mniej ważna. Wielu ludzi zarabia kokosy na "Orkiestrze". Mówi się o akcji społecznej, a przemilcza się, czerpane profity. Owsiak dorobił się naprawdę sporego majątku: dwa mieszkania po 100m2 każde. Takie dwa mieszkania to majątek rzędu 2 m. złotych. A słyszeliśmy z jego ust, że niby żyje jak przeciętni Polacy. To bzdura. No i sprawa ukrytych celów. W czasie WOŚP występuje Hare Kryszna, bardzo agresywna sekta, która w niektórych krajach jest obserwowana przez organa bezpieczeństwa. Są wobec niej zarzuty o pranie mózgów, o akty pedofilii, o najpoważniejsze przestępstwa w tym mordy. Można o tym przeczytać choćby w Wikipedii, ale oczywiście nie w polskim wydaniu. Parę 10 lat temu BBC pokazała film o szkodliwości tej sekty, o niszczeniu ludzi, o wsytępach w Polsce w ramach WOŚP. Warto byłoby, żeby w Polsce telewizje go pokazały, ale oczywiście nie pokazują. Zamiast tego jest wsparcie przez mainstream, polityków PO i SLD oraz przez różnych kontrowersyjnych duchownych. Dlaczego? A do tego mamy promocję demoralizacji. Urzędnicy w niektórych magistratach opanowanych przez PO masowo jeżdżą na "Przystanek Woodstock".
PP
Piotr Polmański
2 stycznia 2016, 10:58
W ciągu 23 lat WOŚP kupiła ok. 30 tys. sztuk urządzeń medycznych za blisko 600 mln zł, dla 600 szpitali w całej Polsce.  Dla ludzi rozumnych i dobrej woli to wystarcza, by ocenić to , jako wielkie dobro i wspaniałą akcje niesienia pomocy potrzebującym. Dla frustratów z polityczną zaćmą, to sie nie liczy. Dla nich ważniejsze jest, jakieś 5 %, czy szyld jak to słusznie ujął O. Grzegorz
2 stycznia 2016, 11:21
Nie patrz na tą akcję przez pryzmat statystyki tylko zauważ konkretne urządzenia w konkretnych szpitalach.
PG
Pawel G
2 stycznia 2016, 11:37
@Bohun + piotrpolmanski Dobra, zastosujmy Wasze podejście. Wy mi wpłacacie 200 000zl, a ja Wam kupię po używanym samochodzie za max. 20 000zł, albo zafunduję kwartał dostatniego życia. Chyba się zgodzicie, że podarek tego typu to nie bagatela. I nie będziemy patrzeć na żadne statystyki i rachunki, na nakłady, tylko na konkretne wyniki. To co? Umawiamy się?
EG
ernest griffin
2 stycznia 2016, 11:56
Bardzo dobre porównanie, ale obawiam się, że pochlebców WOSP tym nie przekonasz, to jak gadanie ze ślepym o kolorach.
EG
ernest griffin
2 stycznia 2016, 11:58
Drogi panie, gdyby tylko sprzedać czas antentowy oddany tym oszustom można by kupić dwa razy tyle urządzeń, nie wspominam już o tytanicznej pracy tysięcy wolontariuszy ogłupionych przez tego sprytnego jąkałe bo tego wycenić się nie da. To hucpa.
PP
Piotr Polmański
2 stycznia 2016, 12:06
Panie Gaweł lecz Pan tę gorączke..
PP
Piotr Polmański
2 stycznia 2016, 12:09
Pan jest oszustem i to bez czasu antenowego. Wielu nazwałoby Pana idiotą i ja bym się z nimi nie kłócił..:)
EG
ernest griffin
2 stycznia 2016, 12:19
Ten komentarz przypomniał mi jak "Jurek" Owsiak wyrzucił z konferencji prasowej pewnego dziennikarza za niewygodne pytania. To jest ten poziom. Nie pozwólmy pytać o szczegóły bo nas to zdradzi.
PP
Piotr Polmański
2 stycznia 2016, 12:39
Nie zmienia to mojej oceny na temat pańskich bredni ..
EG
ernest griffin
2 stycznia 2016, 12:43
Pańska mylna ocena nic dla mnie nie znaczy.
2 stycznia 2016, 21:04
WOŚP to nie Kościół rzymskokatolicki aby tak oszukiwał. 
13 stycznia 2016, 16:32
Średniowiecze...
MR
Małgorzata Romańska
2 stycznia 2016, 09:48
Zgadzam się z Ojcem w zupełności. Nieważne kto i co robi. Ważne jest by pochrześcijańsku patrzeć na każdego z miłością. Tojest przesłanie tego artykułu. 
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
2 stycznia 2016, 10:21
Całkowicie się zgadzam i popieram ! :)
2 stycznia 2016, 10:34
Dzięki pracom doktora Mengele i innych lekarzy Nazistowskich poznaliśmy sekrety życia płodowego człowieka, co się niewątpliwie przycyzniło do rozwoju medycyny. Kosztem tego było mordowanie ciężarnych kobiet, albo dokonywanie nań wiwisekcji, ale przecież wedle zaprezentowanej przez Panią "logiki" nierważne co kto robi, wazne, żeby patrzeć nań z miłością.
13 stycznia 2016, 14:51
Pan jest niepoważny i powinien się wstydzić za porównywanie Owsiaka do Mengele.
D
deon
2 stycznia 2016, 09:36
Nie można podważać wiarygodności, oczerniać kogoś tylko dlatego, że ma inny szyld. Nie można mówić o kimś, że jest zły, a jego działania podejrzane dlatego, że jego akcja nie ma przydomku kościelna, katolicka - pisze Grzegorz Kramer SJ. <a href="http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,2263,spojrzmy-inaczej-na-wosp.html">więcej</a>

Skomentuj artykuł

Spójrzmy inaczej na WOŚP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.